Vojsť dnu
Logopedický portál
  • Ako získať sebavedomie, dosiahnuť pokoj a zvýšiť sebaúctu: objavenie hlavných tajomstiev získania sebadôvery
  • Psychologické charakteristiky detí so všeobecným nedostatočným rozvojom reči: rysy kognitívnej činnosti Mentálne charakteristiky detí s onr
  • Čo je vyhorenie v práci a ako sa s ním vysporiadať Ako sa vysporiadať s vyhorením v práci
  • Ako sa vysporiadať s emocionálnym vyhorením Metódy boja proti emocionálnemu vyhoreniu
  • Ako sa vysporiadať s emocionálnym vyhorením Metódy boja proti emocionálnemu vyhoreniu
  • Vyhorenie - Ako sa vysporiadať s pracovným stresom Ako sa vyrovnať s emocionálnym vyhorením
  • Otestujte „zmyslový a intelektuálny vývoj dieťaťa“. Zhrnutie hodiny „Znaky predmetov“ Testy na štúdium rôznych typov myslenia

    Test

    Elena Boburová
    Lekcia z matematiky „Vlastnosti predmetov“

    Cieľ: tvarovať predstavy detí o vlastnostiach predmetov.

    Vzdelávacie úlohy:

    Tvarovať reprezentácia na znakoch podobností a rozdielov medzi predmetov;

    Zjednotiť položky v skupinách(z podobných dôvodov) a oddeliť sa od skupiny predmetov ktoré sa líšia akýmkoľvek znakom;

    Kotva predstava detí o vlastnostiach predmetov(farba, tvar, veľkosť);

    Vyjasniť reprezentácia o formách geometrických útvarov - trojuholník, kruh, ovál, štvorec, obdĺžnik;

    Vývojové úlohy:

    Rozvíjať reč detí, pozorovanie, duševnú aktivitu, schopnosť vyjadriť a odôvodniť svoje úsudky;

    Rozvíjajte sluchovú a vizuálnu pozornosť, rozumové schopnosti

    Vzdelávacie úlohy:

    Kultivujte záujem o matematika;

    Pestovať túžbu pomáhať druhým, schopnosť pracovať v tíme;

    Práca so slovníkom: Obohatenie o prídavné mená;

    Revitalizácia: Prekvapenie, vlastnosti, podobnosti, rozdiely, vývesný štít;

    Metódy a techniky: modelovanie hernej situácie za účelom formulovania problému a vytvorenia motivácie, problémových problémov, používanie didaktických pomôcok, technických prostriedkov.

    Materiál na lekciu: hračka - zajac, atrapy zeleniny, plochá zelenina, geometrické obrazce, košík, kvety, ploché jesenné lístie, hračky, riady, pekárenské výrobky, obrázky "topánky", "oblečenie", "nábytok".

    Technické vybavenie: Multimediálny projektor, plátno, notebook, prezentácia « Vlastnosti položky» , prezentácia telesnej výchovy "Rybia kosť".

    Priebeh hodiny

    I. Vychovávateľ: Chlapci, pozri, prišli k nám hostia. Pozdravme ich a pozdravme ich dobrá nálada (vyfúkni náladu z dlane).

    Dnes tu máme niečo neobvyklé trieda... Pripravil som pre vás prekvapenie, ale dosiahnete ho, ak splníte všetky moje úlohy.

    Prišiel nás navštíviť jeden veľmi známy hrdina. A akého hrdinu sa dozviete, ak splníte prvú úlohu.

    Na stole pred vami je papier s bodkami a číslami. Spojte čísla v poradí a zistíte, aký hrdina nás prišiel navštíviť (Deti dokončia úlohu).

    Dobre! Uhádli ste správne - je to zajačik.

    II. Deti chodia na koberec, sedia v kruhu.

    Vychovávateľ:

    Kto vie, aké je ročné obdobie?

    Deti: Jeseň.

    Vychovávateľ: A aké práce sa vykonávajú v záhrade na jeseň?

    Deti: Na jeseň ľudia zbierajú zeleninu vo svojich záhradách a ovocie v záhradách.

    Vychovávateľ: Náš zajačik sa tiež rozhodol zbierať zeleninu. Čo vložil do košíka? (Deti vložia figuríny do košíka).

    Akú farbu má kapusta?

    Deti: Zelená.

    Aký je tvar kapusty?

    Deti: Okrúhly.

    Akú farbu má mrkva?

    Deti: Oranžová

    Aký je tvar mrkvy?

    Deti: Mrkva je ako trojuholník.

    Vychovávateľ: Kde rastie mrkva a kapusta?

    Deti: kapusta na zemi, mrkva v zemi.

    Vychovávateľ: Prečo si nedal kvety do košíka? Rastú aj v záhrade.

    Deti: Toto sú kvety a zajačik zbiera zeleninu.

    Vychovávateľ: Prečo je tam jablko?

    Deti: Jablko je ovocie, nie zelenina.

    Vychovávateľ: A na základe čoho ste vybrali tieto predmetov? Pretože sú chutné, šťavnaté, veľké?

    Deti: Nie, toto je zelenina, rastie v záhrade.

    Vychovávateľ: Dobre, zvládli ste túto úlohu.

    III. Deti idú k stolu (na stole sú obrázky s obrázkom zeleniny, geometrické tvary).

    Vychovávateľ: Rozložte obrázky. Čo je zobrazené na týchto obrázkoch?

    Deti: Zelenina.

    Vychovávateľ: Aký druh vlastnosti rozlíšiť ich od seba?

    Deti: Farba, veľkosť, tvar.

    Vychovávateľ: Zvážte pozorne obrázky a vyberajte geometrické tvary, ktoré sa podobajú na túto zeleninu.

    Deti:

    Kapusta je zelená, okrúhleho tvaru, veľká.

    Mrkva je oranžová, v tvare trojuholníka.

    Vodnica je žltá, malá a okrúhla.

    Vychovávateľ: Prečo si nedal štvorec?

    Deti: Neexistuje zelenina podobná štvorcu.

    IV. (Cvičenie)

    V. Vychovávateľ: Chlapci, naučili ste sa nachádzať medzi rôznymi položky znaky podobnosti a odlišnosti. Pokračujme v ceste so zajačikom, choďte do lesa. Opýtam sa vás na niekoľko hádaniek a myslím, že hneď uhádnete, čo znamenajú. (Úloha sa zobrazuje ako prezentácia).

    Pod kríkmi, pod listami

    Schovali sme sa do trávy.

    Hľadaj nás v lese sám.

    Nebudeme na vás kričať: „Hej!“ (Huby, bobule).

    Vychovávateľ:

    1). Aké sú bobule zobrazené na prvom obrázku (Malina, horský popol, jahoda).

    Aké bobule ešte poznáte? Ktoré rastú v lese, v záhrade?

    Aké bobule rastú iba v lese?

    Kto sa narodí v klobúku? (Huby)

    Pomenujte huby zobrazené na obrázku. (Biela, liška, muchovník)

    Čo majú spoločné? (Každá huba má nohu a čiapku. Všetky rastú v lese).

    Aký druh húb je tu nadbytočný a prečo? (Amanita je jedovatá huba, nejedlá a ostatné sú jedlé).

    A kto z vás vie čo a pre koho je muchovník užitočný? (Odpovede detí).

    2). Na lúke sa zhromaždil motýľ krásy, stonožková húsenica, lanový had, mravenec robotník a včela - nepokojné krídla. Začali hádku-rozhovor: ktorý z nich je na tejto čistine nadbytočný? Pomôžte vyriešiť tento spor.

    Deti:Extra had: všetky ostatné sú hmyz.

    Vychovávateľ: Čo majú spoločné?

    Deti: Všetko sú to zvieratá, žijú v lese.

    Vi. Vychovávateľ: Teraz prevedieme Zajačika po našom meste a pozrieme sa do obchodov.

    Spolu s deťmi sa pohybujeme v skupine, na rôznych miestach sú umiestnené predmetov(hračky, riad, nábytok, obuv, oblečenie) a znamenia sú zavesené, ale sú zmätené. Deti zvažujú predmetov a hádajte názov obchodov, zmeňte značky na miestach.

    (Potom si sadnú za stoly)

    Vychovávateľ: V ktorých obchodoch sa predávajú predmetov ktoré sú zobrazené na obrázkoch?

    Deti: Hračky v obchode "Hračky" a kvety v obchode "Kvety"

    Vychovávateľ: Čo môžeme ponuka zbohom Zaychenku?

    Deti: Kvety.

    Vychovávateľ: Pomenujte tieto kvety a zakrúžkujte ich červenou ceruzkou a hračky modrou ceruzkou (Deti dokončia poslednú úlohu).

    Výsledok triedy: Bunny bol veľmi rád, že ťa spoznal. Veľmi sa mu páčili vaše odpovede a príbehy o tom, čo rastie a kto žije v lese.

    Ako sa nazýva zelenina a ako vyzerá. Je tiež rád, že dostáva vaše darčeky. Ďakujem za zaujímavosť trieda.

    Súvisiace publikácie:

    Synopsa jednotlivých nápravných a vývojových ciest po lekcii „Vlastnosti predmetov: farba, tvar“Účel: konsolidácia a objasnenie predstáv dieťaťa o vlastnostiach predmetov: farba, tvar. Úlohy: - nápravné - školenie: pokračovať.

    Zhrnutie GCD pre 2. mladšiu skupinu o OBZH „Vo svete nebezpečných predmetov“ CIELE PROGRAMU: Rozšíriť vnímanie detí o nebezpečenstvách, ktoré môžu nastať doma, v materská škola... Upresnite znalosti detí o.

    Obsah programu: -oboznámiť deti s pojmami kameň, drevo. -zoznámiť sa s pojmami ťažký, ľahký, drsný, hladký, potápajúci sa.

    Synopsa rannej rytmickej gymnastiky č. 2 (bez predmetov) Dátum: 5. novembra 2014. Vybavenie: zvukový záznam. Úlohy: Vzdelávacie - rozvíjanie záujmu o telesné aktivity a pod.

    ZNAKY OBJEKTOV

    Cieľ: štúdium vlastností predmetu (farba, tvar, veľkosť, materiál, chuť, meno atď.)

    Úlohy : vzdelávacie:

    Opakujte znaky predmetov;

    Naučte sa zoskupovať objekty podľa akéhokoľvek kritéria.

    vývoj:

    Rozvíjajte pozornosť, pozorovanie, pamäť;

    Podporovať rozvoj kreatívneho a logického myslenia.

    Vzdelávacie:

    Vychovávať u dieťaťa tvorivé vnímanie sveta;

    Vytvorte podmienky pre formovanie pracovnej kultúry;

    Podporovať usilovnosť, kultúru reči a komunikácie, nezávislosť.

    Vybavenie: lopta, súbor najjednoduchších predmetov odlišných materiálom (napríklad drevené a plastové pravítko); obrázky zobrazujúce položky so spoločným názvom (riad, oblečenie, rastliny atď.), môžete použiť obrázky detského lota.

    Počas hodiny sú na tabuľu napísané znaky predmetov, o ktorých sa hovorí v úlohách.

    Počas vyučovania

      Organizačný čas.

    Pravidlá práce v notebooku:

    Poznámky sú vyrobené ceruzkou;

    Je potrebné zafarbiť úlohy farebnými ceruzkami;

    Úlohy s hviezdičkou sú voliteľné.

    II. Učenie sa nového materiálu.

    1. Znaky predmetov. Farba.

    Chlapci, pozrime sa na svet okolo nás. Sme obklopení všetkými druhmi predmetov, vecí a tiež živých bytostí. Všetky sú odlišné a každá má svoje vlastné charakteristiky, t.j. vlastnosti.Aké známky predmetov poznáte? (farba, tvar, materiál, veľkosť, hmotnosť atď.)

    Pozrime sa na farbu položky. Takmer všetky objekty majú farbu.

    Aké sú rôzne objekty podľa farby? Existujú objekty, ktoré nemajú farbu, t.j. bezfarebný.

    Akú farbu má sklo, voda, ľad? (bezfarebný )

    Hra. „Pomenujte farbu“:

      učiteľ pomenuje predmet hodením lopty žiakovi. Žiak vráti loptu učiteľovi s odpoveďou, akej farby je pomenovaný predmet.

    Príklady: uhlie - čierne, paradajka - červená, oranžová - oranžová, tráva - zelená, sneh - biela, slnko - žltá atď.

      Žiaci podávajú loptu pozdĺž reťaze (ten, kto odpovedal, povie ďalšie slovo)

    Cvičenie 1

    A) zelený strom - zelená žaba

    B) slon sivý - sivá myš

    C) červená veverička - červená líška

    D) žlté kura - žltý citrón

    D) červená paradajka - červené auto.

    Študenti musia objekty rovnakej farby spojiť čiarou. Za týmto účelom sú maľované predmety, ktorých farba je v prírode známa. Farba auta sa určí ako posledná potom, čo sa deti pokúsia prepojiť maľované predmety vo dvojiciach. Iba červená paradajka nemá pár. To znamená, že auto by malo byť červené.

    2. Znaky predmetov. Formulár.

    Navrhujem zvážiť tvar predmetov s vysvetlením, že objekty okolo nás majú zložitý tvar, preto budeme študovať iba jednoduché formy, t.j. tvary geometrických tvarov.Študenti by mali pomenovať tvary geometrických tvarov: okrúhle, trojuholníkové atď.

    Hra "Čo je taká forma?"

    Učiteľ premyslí pre triedu akýkoľvek tvar a vyzve deti, aby pomenovali čo najviac predmetov tohto tvaru.

    Kruh - doska, hodiny, kompas, koleso

    Štvorec - kocka, krabica

    Žiak, ktorý naposledy pomenoval predmet danej formy, vyhráva.

    * Existujú predmety, ktoré nemajú tvar?

    (ak odpoveď nie je, pýtam sa, v akej forme je voda, mlieko, vzduch).

    Záver: kvapaliny a plyny nemajú žiadny tvar.

    Úloha 2

    Študenti musia určiť tvar predmetu (nazývaný ho pomenuje) a nakresliť predmet rovnakého tvaru. (prostredníctvom prieskumu identifikujte a prediskutujte všetky druhy možností).

    Napríklad: pole je obdĺžnikové, môžete nakresliť obdĺžnikovú obálku alebo začiarkavacie políčko.

    Mince je okrúhla, môžete nakresliť slnko, jablko, hrušku, zrkadlo atď.

    Drak je trojuholníkový, môžete nakresliť trojuholníkovú vlajku, pyramídu, horu atď.

    Fizpausehra „Trpaslíci - obri“

    Na povel „Trpaslíci“ deti drepujú, na povel „Giganti“ sa postavia. Učiteľ spolu so študentmi vykonáva všetky činnosti, ale po chvíli musíte začať robiť chyby.

    Príkazy sa zadávajú v členení a iným tempom.

    Môžete zorganizovať súťaž: študenti, ktorí sa pomýlili, si sadnú za stôl, takže bude víťaz.

      Známky predmetov. Veľkosť.

    Každá položka má svoju vlastnú veľkosť. Veľkosti predmetov je možné merať pomocou pravítka a iných zariadení. Ale často hovoria len o veľkosti: veľké, malé, stredné, veľmi veľké, veľmi malé.

    Úloha 3 na kartách (nezávisle)

    Študenti by mali porovnať veľkosť loptičiek a podľa potreby ich vyfarbiť. Môžete hodnotiť 2-3 práce.

      Známky predmetov. Materiál.

    Pokračujeme v popise znakov predmetov. Veľmi často je potrebné povedať, z čoho je predmet vyrobený, t.j. pomenujte jeho materiál.

    Pomenujeme rôzne predmety a študenti pomenujú materiál, z ktorého je vyrobený.

    Ceruzka - drevená, zošit - papier, mince - kov, pero - plast, žiarovka - sklo.

    Úloha 4

    Študenti identifikujú materiál pre nasledujúci predmet a potom vyhľadajú predmet z rovnakého materiálu a spoja ho farebnou čiarou.

    Odpovede: žiarovka - sklo, zápisník - obálka, klinec - píla, dom - ceruzka.

    Aké ďalšie znaky môžu mať objekty?

    Aké položky sú hmotnostné? (ľahký, ťažký, veľmi ťažký)

    Aké položky radi ochutnávate?

    Môžete deťom pripomenúť predmety: citrón (kyslý), med (sladký), soľ (solené0, korenie a cesnak (horké)).

    5. Všeobecný názov predmetov.

    A každá položka má názov, napríklad šatník, dom, pohár, šaty. Objekt však môže mať aj spoločný názov, ktorý označuje celú skupinu predmetov. A táto skupina zahŕňa tento predmet.

    Úloha „Dajte bežný názov“

      Ukazujem obrázky s homogénnymi predmetmi. Deti by mali týmto položkám dávať druhový názov, napríklad zelenina.

      Vymenujem homogénne objekty a študent príde s bežným názvom. Ryby sú napríklad žralok, šťuka, karas; ruža, harmanček, tulipán - kvety.

    Úloha 5

    Žiaci musia určiť, na základe čoho, tj. Majetku, predmetov, sa spoja do jednej skupiny, a podpísať tento spoločný znak.

    Odpovede: podľa farby: modré objekty

    Podľa tvaru: obdĺžnikové objekty

    Podľa materiálu: drevené predmety

    Podľa názvu: hračky.

    Nájdite hru navyše

    Učiteľ sa s triedou dohodne, ktoré predmety bude uvádzať (napríklad ovocie). Ďalej v procese pomenovania ďalšieho objektu deti buď ticho sedia, alebo tlieskajú rukami.

    Príklad: jablko, pomaranč, roláda, hruška, melón, tekvica, banán, marhuľa, uhorka.

    Úloha 6

    Deti musia určiť, na akom základe, podľa akého vzoru, sú objekty zhromaždené v skupine a vykonať požadovanú akciu, pričom zachovajú túto vlastnosť alebo vzor.

    Deti by si mali všimnúť, že:

    Všetky položky v tejto skupine sú červené - to znamená, že vedro je tiež červené

    Všetky objekty z tejto skupiny sú obdĺžnikové, okrem tabuľky, čo znamená, že je nadbytočný

    Deti by mali nahlas hovoriť vzor malý stredne veľký, malý, stredne veľký.

    Všetky objekty v tejto skupine sú kovové, čo znamená, že musíte nakresliť kovový predmet.

    Táto skupina má všeobecný názov „jedlá“, ale železo je nadbytočné.

    Úloha je podobná bodu 3, ale je riešená v 2 fázach: určíme tvar obrázku: trojuholník - štvorec, trojuholník - štvorec. Určite jeho farbu: červená - žltá - zelená.

    Úloha 7 (nezávisle).

    Žiaci musia nájsť a zakrúžkovať skupiny predmetov, ktoré majú spoločný znak... Deti striedavo volajú skupiny, ktoré vybrali. Odporúča sa počúvať čo najviac rôznych odpovedí.

    III. Zhrnutie lekcie.

    Čo nové ste sa dozvedeli o atribútoch predmetu?

    Čím aktívnejšie dieťa vníma svet, tým rýchlejšie a úspešnejšie sa vyvíja. Verí sa, že obdobie intenzívneho senzorického vývoja je presne od troch do šiestich rokov.

    Senzorický vývoj je rozvoj vnímania a vytváranie myšlienok o vonkajších vlastnostiach predmetov: ich tvare, farbe, veľkosti, polohe v priestore. Senzorický vývoj je charakterizovaný vývojovou orientáciou. Poznávanie začína vnímaním predmetov a javov okolitého sveta. Všetky ostatné formy poznania - memorovanie, myslenie, predstavivosť - sú postavené na základe obrazov vnímania. Normálny mentálny vývoj detí je preto nemožný bez toho, aby sa spoliehali na plnohodnotné vnímanie predmetov. Úroveň inteligencie dieťaťa v predškolský vek zase súvisí s úrovňou zmyslového vývoja. Pri komunikácii s dospelými sa dieťa nakoniec začne navigovať v rôznych vonkajších prejavoch, vlastnostiach, v priestore a čase. Pri hre s rôznymi predmetmi stále presnejšie určujte tvar, farbu, hmotnosť atď. Pri počúvaní reči zvýraznite odlišnú výslovnosť zvukov, tempo. Senzorický vývoj má tiež nezávislý význam, pretože na to je potrebné aj plnohodnotné vnímanie úspešné učenie, a pre mnoho aktivít.

    Senzorické a intelektuálny rozvoj Psychológovia hodnotia nasledujúce schopnosti:

    • predstava o tvare predmetov - schopnosť dieťaťa zvýrazňovať predmety určitého tvaru, zoskupovať podľa tvaru, vyberať predmety, ktoré sa navzájom tvarovo hodia. V staršom veku sa hodnotí aj úroveň znalostí dieťaťa o rôznych geometrických tvaroch a objemových formách,
    • predstava o veľkosti predmetov - schopnosť dieťaťa korelovať objekty a ich časti vo veľkosti, stavať rozsahy veľkostí (od menších po väčšie a naopak), zvýrazňovať rôzne rozmery predmetov (dĺžka, výška, šírka atď.) a tieto znalosti použiť pri akciách s predmetmi,
    • predstava o farbe predmetov - schopnosť dieťaťa zamerať sa na farbu predmetov pri vykonávaní rôznych akcií s nimi, znalosti dieťaťa o základných farbách a odtieňoch, porozumenie vzťahu „časť -celok“ - úroveň rozvoj schopnosti dieťaťa rozdeliť celok na časti (určiť, z ktorých figúr sa budova skladá, zvýrazniť zvuky slovami atď.) a z častí vytvoriť celok (pridať vystrihnuté obrázky atď.),
    • chápanie priestorových vzťahov - schopnosť dieťaťa rozlíšiť predmet od prostredia na základe jeho priestorovej polohy voči iným objektom, umiestňovať objekty (vrátane častí jedného objektu), spoliehať sa na znalosti o svojej vzájomnej polohe v priestore (a) medveď kráčajúci za zajačikom, pes vedľa medveďa a podobne), chápanie vzťahu „podobnosť -rozdiel“ - schopnosť dieťaťa zisťovať podobnosti a rozdiely predmetov prostredníctvom nepodstatných alebo podstatných vlastností (napríklad podľa farby, tvaru, veľkosť, účel atď.),
    • porozumenie vzťahu „všeobecne konkrétny“ - schopnosť dieťaťa kombinovať predmety a javy do skupín, ktoré majú určité spoločné vlastnosti (stolička, stôl, pohovka sú nábytok atď.),
    • pochopenie vzťahov príčin a následkov-schopnosť dieťaťa zistiť príčinu konkrétneho javu, konania, určiť možný dôsledok určitých činov a usporiadať ich v príslušnom poradí (objavili sa kaluže, pretože prešiel dážď atď.),
    • množstvo znalostí - je nevyhnutnou charakteristikou myslenia, pretože ukazuje prítomnosť a úroveň rozvoja vedomostí dieťaťa o objektoch a javoch okolitého sveta,
    • rozvoj matematické reprezentácie- prítomnosť a úroveň rozvoja základných matematických znalostí u dieťaťa o množstve, počte, operáciách počítania, geometrických tvaroch, veľkostiach, priestorovom usporiadaní predmetov,
    • dočasné reprezentácie - úroveň rozvoja myšlienok dieťaťa o sezónnych javoch, striedanie ročných období, mesiacov, dní v týždni, častí dňa a režimu dňa, ako aj schopnosť určiť čas podľa hodiny.
    Pomocou tabuľky budete môcť posúdiť znalosti dieťaťa o svete okolo neho a schopnosť vykonávať akcie s predmetmi a ich časťami na základe dostupných znalostí o vlastnostiach predmetov, ich vzájomných vzťahoch a medzi časťami jednotlivých predmetov. Posúdenie vývojovej úrovne dieťaťa je prvým krokom, ktorý je potrebný na výber správnej stratégie učenia a určenie, čo presne by sa malo dieťa ďalej učiť. Pokúste sa byť čo najobjektívnejší o schopnostiach svojich detí, pretože často, keď sám rodič hodnotí úroveň vývinu dieťaťa, existuje riziko buď podcenenia, alebo častejšie precenenia jeho schopností. Preceňovanie schopností dieťaťa vedie k vašim nadhodnoteným požiadavkám, ktoré dieťaťu nedajú príležitosť rýchlo dosiahnuť úspech. Podcenenie jeho schopností povedie dieťa v konečnom dôsledku k nude, nebude mať dostatok záujmu a zábavy.

    Ak sa väčšinu zručností dieťa naučí, môžete vyvodiť záver, že sa vyvíja normálne a harmonicky.

    Ak väčšina normatívnych schopností dieťaťa ešte nie je zvládnutá, potom môžeme hovoriť o oneskorení vo vývoji do jedného alebo druhého stupňa. Ak zistíte oneskorenie vo vývoji akejkoľvek funkcie, nemali by ste robiť unáhlené závery, pretože možno je to jeho prirodzené dočasné spomalenie pred ďalším „trhnutím“ vo vývoji. Ale na druhej strane oneskorenie vo viacerých parametroch, alebo dokonca ešte dlhší čas, môže byť znakom stále skrytého problému. A tu môže skúsený odborník vykonať dodatočné vyšetrenie a získať dôležité výsledky.

    Ak vaše dieťa spolu s normatívnymi požiadavkami na svoj vek zvládlo aj väčšinu zručností zodpovedajúcich staršiemu veku, znamená to, že vo všetkých alebo v niektorých individuálnych ukazovateľoch a smeroch vývoja predbieha svojich rovesníkov.

    Ak dôjde k oneskoreniu alebo pokroku vo vývoji čiastočne a iba v jednej alebo dvoch oblastiach, potom môžeme hovoriť o neharmonickom vývoji.

    Všetky príručky, ktoré budete potrebovať pri práci s testom, si môžete kúpiť v našom obchode.

    Ukazovatele senzorického a intelektuálneho vývoja dieťaťa Vek dieťaťa
    3-4 roky 4-5 rokov 5-6 rokov 6-7 rokov
    Vyberá položky podľa farby a odtieňa. (Vezmite si sadu 12 fixiek a požiadajte svoje dieťa, aby si na značkovače nasadilo zodpovedajúce viečka. Dieťa musí správne zhodovať aspoň 8 viečok.) *
    Pozná osem farieb, pri kresbe používa nielen farby, ale aj ich odtiene. *
    Správne pomenuje odtiene farieb: modrá, ružová, fialová, sivá a ďalšie. *
    Pozná a vyberie podľa názvu dva geometrické tvary z troch navrhovaných. (Dajte dieťaťu tvary vystrihnuté z lepenky - kruhy, štvorce, trojuholníky (všetky 3). Požiadajte ho, aby našiel a dalo vám kruh, štvorec, trojuholník.) *
    Spája polovice figúrky a tvorí celok. (Skontrolujte štvorček prerezaný na dve uhlopriečky. Položte figúrky na vzdialenosť 20 cm, jeden z dielov prevráťte o 180 stupňov a požiadajte ich, aby zložili štvorec. Dieťa by malo figúrku zložiť bez vyzvania.) *
    Okrem základných geometrických tvarov definuje a pomenúva nové - kosoštvorec a ovál. *
    Správne pomenuje jednoduché a zložité geometrických tvarov, naznačuje ich hlavné rozdiely. *
    Vie porovnávať objekty podľa veľkosti, dĺžky, šírky, výšky. (Veľkosť: vezmite 3 hniezdiace bábiky od seba vzdialené 3 cm. Spýtajte sa: „Kde je veľký, malý, stredný?“ Dĺžka: dajte dieťaťu 2 pásy papiera rovnakej farby a šírky 2 cm, dĺžky 18 cm a dĺžky 20 cm. Opýtajte sa, ktorý je dlhší a ktorý kratší. Vymeňte prúžky a opýtajte sa znova. Šírka: dajte 2 prúžky papiera rovnakej farby, každý s dĺžkou 15-20 cm, šírkou 2 cm a 4 cm. Spýtajte sa, ktorý je široký a ktorý je zúžiť. Vymeňte a opakujte. Výška: opýtajte sa dieťaťa, čo je vyššie - stôl alebo stolička a čo nižšie? Čo je vyššie - stôl alebo šatník? Čo je nižšie?) *
    Dokáže usporiadať položky vzostupne a zostupne. *
    Správne sa orientuje v priestore, pričom dodržiava slovné pokyny pomocou predložiek „o“, „ďalej“, „za“, „medzi“, „po“, „pred“. (Vezmite si akýchkoľvek 7 hračiek a ponúknite im, že sa s vami pohrá. Povedzte: „Hračky išli do obchodu a stáli v rade. Pomenujem, kto kde stojí, a dáte ich do správneho poradia.“ Napríklad: „Vezmite si zajačik, daj za neho bábiku, daj pred bábiku psa, daj medvedíka medzi zajačika a psa, atď. “) *
    Orientuje sa v bokoch vlastného tela. (Požiadajte dieťa, aby ukázalo, kde má pravú nohu, ľavé ucho, pravé oko.) *
    Dieťa môže pomenovať predmety napravo a naľavo od neho. (Povedzte svojmu dieťaťu: „Pomenuj mi predmet napravo. Teraz pomenuj predmet naľavo. Aký ďalší predmet je napravo a naľavo?“) *
    Dieťa je správne orientované po stranách tela partnera. (Požiadajte dieťa, aby vám ukázalo, kde máte ľavú ruku, pravé oko atď.) *
    Môžete uviesť meno, priezvisko, vek a pohlavie (Správne odpovedá na otázky: „Si chlapec alebo dievča? Keď vyrastiete, budete muž alebo žena?“) *
    Môže uviesť svoju adresu: mesto ( lokalita), číslo ulice, domu a bytu. *
    Môže uviesť svoj dátum narodenia. (V odpovedi na otázku: „Kedy máte narodeniny?“ Dieťa uvedie správny dátum a mesiac.) *
    Môže byť správne, s presnosťou až jeden mesiac, odpovedať na otázku: „Koľko rokov budete mať presne o rok?“ *
    Dokáže správne pomenovať meno a priezvisko dvoch alebo viacerých blízkych osôb. (Dieťa odpovedá na otázku: „Ako sa volá tvoja mama, otec alebo niekto z blízkych dospelých?“) *
    Dokáže správne pomenovať profesiu alebo miesto výkonu práce dvoch alebo viacerých blízkych osôb. (Dieťa odpovedá na otázku: „Viete, kde a kým pracuje vaša mama, otec, babička, dedko, strýko?“) *
    Na žiadosť: „Pomenujte štyri ročné obdobia“ dieťa pomenuje všetky ročné obdobia v ľubovoľnom poradí. Poskytuje správne odpovede na otázky: "Aké je ročné obdobie? V ktorom ročnom období padá sneh? V ktorom ročnom období listy žltnú a opadávajú?" *
    Pozná názvy mesiacov spojených s konkrétnym ročným obdobím. (Správne odpovedá na otázky: „Aké letné mesiace poznáte? Jeseň? Jar? Zima?“) *
    Vie, ktorý deň v týždni nasleduje po pomenovanom a pred ním. Ktorý deň príde skôr a ktorý neskôr v novom týždni. Správne sa orientuje v zmysle „včera“, „dnes“, „zajtra“ atď. (Správne odpovedá na otázky: „Dnes je utorok, aký bol včera? Bude zajtra? Predstavte si, že včera bol piatok, aký je dnes deň?“ Atď.) *
    Môže to vysvetliť, prečo sa sneh stáva v zime a nie v lete, prečo sú potrebné oči a uši, čo robí poštár, lekár, učiteľ. *
    Vyberá slová, ktoré majú opačný význam: „Ľad je studený, ale oheň ...“, „Cez deň je svetlo a v noci ...“. Správne končí vetu: „Ráno sa zobudím a idem spať ...“. *
    Pozná názvy najmenej 3-5 druhov dopravy. (Opýtajte sa: „Aké druhy dopravy poznáte?“) *
    Pozná názvy najmenej 5 živočíšnych druhov. (Opýtajte sa: „Aké zvieratá poznáte?“) *
    Pozná názvy voľne žijúcich zvierat, hmyzu, rýb. *
    Pozná mená detských zvierat. (Opýtajte sa: „Ako sa volá pes (mačka, kôň, prasa, krava, ovca, kura)?“ Nesprávne mená (psy, kone) sa nepočítajú.) *
    Pozná názvy kvetov a stromov. *
    Pozná názvy bankoviek. *
    Pozná názvy niektorých miest, riek, krajín. *
    Má predstavy o prírode - o divých a domácich zvieratách, dravých a bylinožravcoch, o zimujúcich a sťahovavých vtákoch, o trávach, kríkoch a stromoch, o záhradných a poľných kvetoch, o plodoch rastlín, o prírodných javoch. *
    Má množstvo geografických znalostí - o mestách a krajinách, riekach, moriach a jazerách, o planétach. Poznám profesie ľudí, šport. *
    Dokáže porovnávať objekty podľa základných charakteristík a nájsť zovšeobecňujúce slovo. (Opýtajte sa dieťaťa: „Čo je bežné medzi jablkom a hruškou?“ (Toto je ovocie.) „Čo je bežné medzi lyžicou a vidličkou?“ (Jedia sa s nimi, sú to jedlá, domáce potreby.) *
    Dokáže porovnávať položky zo zásadných dôvodov a vylúčiť nepotrebné. (Povedzte svojmu dieťaťu: „Teraz vám poviem slová a vy mi poviete, ktoré slovo je nadbytočné. Počúvajte: auto, autobus, bicykel, metro, koleso. Čo je tu nadbytočné?“) *
    Vie pomenovať predmet, ak ho dokáže popísať podľa známych charakteristík. (Podľa popisu rozpoznáva predmety, ktoré používa, nazýva ich alebo ich nachádza na obrázkoch: „Čo jeme?“, „Ako šijeme gombíky?“? “) *
    Dokáže nezávisle vykonávať klasifikáciu objektov na základe dostupných zovšeobecnení na jednom základe. (Urobte štyri obrázky z každého druhu riadu a nábytku. Požiadajte dieťa, aby vám poskytlo obrázky nábytku.) *
    Dokáže zovšeobecniť 4-5 položiek metódou eliminácie, pomenuje komponenty zovšeobecňujúcich konceptov. (Medzi 20-30 rôznymi obrázkami nájde 4-5, ktoré je možné kombinovať, a naznačuje, na akom základe ich skombinoval.) *
    Rozlišuje kvantitu bez ohľadu na formu a veľkosť: zovšeobecňuje metódou eliminácie, motivuje. *
    Vie, ako počítať priama objednávka... Pozná významy slov „veľa“, „málo“, „jeden“. *
    Dokáže počítať položky až do piatich. Správne sa dá spočítať, koľko nôh má pes, päť mincí za cent. *
    Počíta do desať, sčíta jednotky, má koncept delenia na rovnaké časti. * *
    Plynule počíta dopredu a dozadu do 10, rieši najjednoduchšie problémy sčítania a odčítania. *
    Usporiada po sebe idúce obrázky v poradí. *
    Dokáže zostaviť príbeh na základe série zápletiek. Príbeh môže poukázať na vzťah príčin a následkov. *
    Vytvára príčinné vzťahy. (Dieťa môže napríklad vysvetliť, prečo sú v aute potrebné brzdy: spomaľte, zastavte. Prečo listy šustia na stromoch: kvôli vetru, pohybu vzduchu. Prečo môže cítiť dym: oheň, oheň, zápalky, jedlo spálené.) *
    Jasne nadväzuje príčinné vzťahy, zdôrazňuje zásadnú súvislosť. *
    Nájde rozdiely na podobných obrázkoch. *
    Dokáže na obrázku nájsť pravdu a nepravdu („Čo umelec nakreslil nesprávne?“) * *
    Medzi 10 hračkami alebo obrázkami nájde naspamäť 5, ktoré ste mu predtým ukázali. (Ukážte dieťaťu päť obrázkov do 10 sekúnd, potom ich zmiešajte s ďalšími piatimi obrázkami a požiadajte, aby medzi všetkými obrázkami našli iba tie, ktoré boli zobrazené predtým.) *
    Dieťa nájde medzi 20 obrázkami 10 z nich, ktoré ste mu predtým ukázali. *
    Orientuje sa na hárku papiera v klietke a úlohu plní podľa pokynov. (Povedzte: „Teraz sa hráme takto: Poviem vám, koľko buniek a kde nakresliť čiaru, a potom uvidíme, aký vzor získate. Do rohu ľubovoľnej bunky vložte ceruzku. Voľte riadok. bunka doprava, jedna bunka hore, dve bunky doprava, jedna bunka nadol, jedna bunka doprava, dve bunky nadol, jedna bunka vľavo, jedna bunka dole, dve bunky vľavo, jedna bunka hore, jedna bunka vľavo, dve bunky hore. Pozrite sa: máte kríž. "Zadajte príkaz, keď dieťa dokončí predchádzajúci.) *
    V rade ďalších nájde obrázok, ktorý sa líši od ostatných. (Nakreslite ikony rovnakej veľkosti v jednej farbe do jedného radu: OOHO. Opýtajte sa dieťaťa: „Ktorá ikona sa líši od ostatných?“) *
    Správne chápe skutočný význam skrytých vyhlásení. (Požiadajte dieťa, aby mu vysvetlilo, čo tieto výrazy znamenajú: „srdce zo zlata“, „zlatá hlava“, „zlaté ruky“, „uši horia od zimy“, „horí hanbou“, „cesta je lyžica na večeru“ , atď.) *
    Čas určuje podľa hodín šípkami (alebo podľa obrázku s ich obrázkom). *

    Cieľ: Na upevnenie schopnosti identifikovať a porovnávať vlastnosti predmetov nájsť spoločnú vlastnosť skupiny predmetov.

    Formovať schopnosť korelovať ploché geometrické tvary s priestorovými telesami. Rozvinúť logické myslenie... Naďalej učte ľudí hovoriť a uvádzajte príklady. Podporujte motiváciu učiť sa

    Organizácia hodiny:

    1. časť - sedenie na vysokých stoličkách

    2. časť - Stojanie v kruhu (telesná výchova)

    3. časť - sedenie na vysokých stoličkách

    4. časť - stojace v polkruhu

    5. časť - sedenie na vysokých stoličkách

    Materiály na lekciu:

    Ukážka- obrázky s obrázkom ceruzky (séria "Veselí muži"), album papiera v albume, obrázky s obrázkom zeleniny.

    Výdaj- farebné ceruzky (červená, oranžová, žltá, zelená, azúrová, modrá, fialová), papieriky, sady figúrok: 5 kruhov - červená, žltá, zelená, oranžová a modrá, 5 oválov, 5 štvorcov, 5 trojuholníkov a 5 obdĺžniky tých istých farieb.

    Priebeh hodiny:

    Ja Vlastnosti predmetov - farba. Farby dúhy.

    Učiteľ vkladá do pohára farebné ceruzky všetkých farieb dúhy. Rovnaké poháre s farebnými ceruzkami na stoloch detí. Učiteľ ukazuje obrázok s obrázkom ceruzky:

    Pedagóg:- Chlapci, naša Funny Pencil mi povedala úžasný príbeh! Ukazuje sa, že ceruzky môžu hovoriť a dokonca sa predvádzať. Táto ceruzka povedala (vezme červenú ceruzku): „Môžem byť maku, ohňa, vlajky!“

    Učiteľ nakreslí červenú čiaru na papier zo skicára pripevnený na tabuľu a deti nakreslia na svoje papieriky červenú čiaru. Potom ich učiteľ požiada, aby povedali, čím sa chválili ostatné ceruzky.

    Pedagóg:- Hádajte, čo povedali tieto ceruzky?

    Deti podľa na vlastnú päsť choďte na tabuľu, vyberte si ceruzku a vlastnú nechajte na hárku pripevnenom k ​​doske. Ostatné deti kreslia na svoje listy čiary rovnakými farbami. Príklady odpovedí detí:

    Deti:- Orange: „Som pomaranč, mrkva!“

    Deti:- Žltá: „Som kura, slnko, repa!“

    Deti:- Zelená: „Som tráva, lístie, celý les!“

    Deti:-Modrá: „Som nezabudnuteľný, obloha, ľad!“

    Deti:- Modrá: „Som atrament, more, chrpa!“

    Deti:- Fialová: „Som slivka, orgován, súmrak, zvon!“

    Učiteľ poďakuje deťom za pomoc a pýta sa hádanku.

    Pedagóg:- Veselá ceruzka mi zašepkala jedno slovo. Hádajte ktorý.

    Cez polia, cez lúky

    Elegantný oblúk sa zdvihol.

    Deti: Dúha

    Pedagóg:- Kto pozná farby dúhy?

    Deti sú pomenované: červená, oranžová, žltá, zelená, modrá, modrá, fialová. Môžete ich pozvať, aby vyrobili dúhu z pruhov farebného papiera.

    IITelesná výchova „Hádaj, koho hlas?“

    Deti stoja v kruhu, v strede ktorého má vodič zaviazané oči, držia sa za ruky a v kruhu priateľsky hovoria:

    Všetci sme stáli spolu v kruhu

    Zrazu sa otočil naraz,

    (každý sa otočí o 180 stupňov a ide opačným smerom)

    A ako povieme: „Dap, Dap, Dap!“ -

    Jedno z detí na pokyn učiteľa zopakuje posledný riadok a vodič uhádne, kto to je. Ak neodhadol, potom je naďalej vodičom, a ak uhádol, potom sa vodičom stane ten, kto dal hlas. Hra sa opakuje 2-3 krát.

    Je lepšie priradiť úlohu vedúceho v 2. a 3. kole hry jednému z detí.

    IIIPorovnanie predmetov na základe podobností a rozdielov (farba, tvar, veľkosť, materiál, účel atď.).

    1) Vychovávateľ: - Zvážte obrázky. Čo je na prvom obrázku?

    Deti:- Bábika a medvede.

    Pedagóg: - Porovnajte bábiku a medveďa: čo majú spoločné a v čom sa líšia?

    Učiteľ, ak je to potrebné, môže začať porovnávanie: spoločným účelom bábiky a medveďa sú hračky; rovnaká veľkosť; bežné je, že bábika aj medveď majú stuhy, ale líšia sa v tom ... A deti odlišnosti samy pomenujú.

    Pedagóg:-Porovnajte balón, na ktorom Dunno letí, a loptu: čo majú spoločné a v čom sa líšia?

    Deti:-Majú rovnaký tvar: lopta aj balón majú tvar lopty. A líšia sa farbou: lopta je žltá a modrá a balón je žltý a červený. Líšia sa tiež veľkosťou: lopta je malá a balón je veľký. Ich účel je tiež odlišný: lopta je hračka a balón je lietadlo.

    Pedagóg:- Porovnajte ježka a strom.

    Deti:-Smrk je ako ježko: ježko je v ihličí, strom tiež a "žijú" v lese. " Líšia sa veľkosťou: malý ježko, vianočný stromček viac ježka... Majú tiež rôzne farby: ježko je sivý a strom je zelený. Ježek je zviera, strom je rastlina.

    Vo viac pripravených skupinách môže byť práca zorganizovaná nasledovne: každé dieťa si ľubovoľne vyberie jeden z obrázkov, porozpráva o ňom a ostatné deti doplní.

    2) Vychovávateľ:- Pozri sa na obrázok. Prečo si myslíte, že líšku a mrkvu spája niť?

    Deti:- Obaja sú oranžoví.

    Pedagóg:- Výborne! Teraz vezmite svoje „magické“ ceruzky a spojte predmety rovnakej farby s „magickými strunami“.

    Deti kreslia čiary nezávisle 1 - 2 minúty. Potom nahlas diskutujú, kto úlohu splnil a ako.

    Pedagóg:- Povedzte nám, aké obrázky ste spojili? Prečo?

    Príklady odpovedí detí:

    Deti:- Mrkva a líška sú oranžové.

    Deti:- Spojil som kura a mesiac, pretože sú žlté.

    Deti:- Paradajka a lienka sú červené.

    Deti:- Žaba a jablko sú zelené.

    Učiteľ pomáha deťom napraviť ich chyby. Na záver je dôležité pochváliť tých, ktorí sa o to pokúsili: „Aizat je skvelý - správne nakreslil všetky riadky! Leah je tiež skvelá - našla a napravila svoju chybu! “

    3) Deti úlohu dokončia samy.

    Pedagóg:- A teraz musíte nájsť znaky rozdielu a opraviť chyby výtvarníka Dunna.

    Nezávislú prácu je možné vykonávať formou hernej súťaže: kto nájde charakteristické črty rýchlejšie a viac. Víťazi získavajú ceny.

    IV... Telesná výchova „Pozrite sa na obe strany!“

    Deti sú postavené v rade ( nie viac ako 7 - 10 ľudí). Vodič sa vyberá pomocou rýmovača na počítanie alebo na stretnutie. Žiada sa, aby si spomenul, v akom poradí sú deti. Potom, čo sa vodič odvráti, sú deti prestavané. Vodič musí zistiť, čo sa zmenilo, a obnoviť narušený poriadok. Poloha môže byť lineárna, kruhová, chaotická - v závislosti od stupňa zložitosti, ktorú chce učiteľ ponúknuť.

    V.... Upevnenie schopnosti zvýrazniť vlastnosti predmetov.

    1)Zelenina na konverzáciu. Hádanie hádaniek.

    Pedagóg:- Akú zeleninu poznáte?

    Pedagóg:- Čo rastie vo vašej záhrade ( napríklad v krajine)?

    Pedagóg:- Akú zeleninu to hovoria? Ako si uhádol?

    a) Červený nos prerástol do zeme,

    A zelený chvost je vonku.

    Nepotrebujeme zelený chvost

    Všetko, čo potrebujete, je červený nos.

    Deti: Mrkva

    b) V lete v záhrade -

    Čerstvé, zelené,

    A v zime v sude -

    Žlté, slané.

    Deti: Uhorky

    c) Okrúhla strana, žltá strana,

    Na záhradnej posteli sedí drdol.

    Je pevne zakorenený v zemi.

    Čo to je?

    Deti: Repa

    d) Je veľký ako futbalová lopta,

    Ak sú zrelé, všetci sú šťastní.

    Chutí tak dobre!

    Čo je to za loptu?

    Deti: Melón

    Deti vysvetľujú, akými znakmi uhádli, o čom hovoria: podľa farby, tvaru, veľkosti, vkusu atď. Na flannelgraphe sú vystavené hádankové obrázky znázorňujúce zeleninu. Môžete urobiť „zmätok“: zobraziť obrázky s chybami a potom ich rozobrať.

    2) Hra „Ako to vyzerá?“

    Na flannelgraphe sú obrázky zeleniny.

    Pedagóg:- Výborne! Ste veľmi dobrý v hádaní hádaniek. Teraz si pozorne prezrite obrázky a vyberte geometrické tvary, ktoré sa podobajú na túto zeleninu.

    Príklady odpovedí detí:

    Deti:- Mrkva je oranžová, v tvare trojuholníka, - dám oranžovú (Červená) trojuholník.

    Deti:- Repa je žltá a okrúhla. Vyberám žltý kruh. Atď.

    Pedagóg:- Čo si mal rád? Čo sa zdalo ťažké?

    Pedagóg:- Pozrite sa: na nižšie uvedenej stránke Dunno začal kresliť vzor. Skúste to dokončiť doma.

    V podmienkach modernej spoločnosti veľký význam získava psychologickú a pedagogickú diagnostiku vývoja detí.

    Koncept a úloha

    Nájsť individuálny prístup dieťaťu poznať jeho silné a slabé stránky, učiť a vzdelávať najúčinnejšie doma aj vo vzdelávacích inštitúciách, poskytovať psychologická pomoc, je potrebná diagnostika dieťaťa. To naznačuje rozsiahly výskum psychologické vlastnosti, hodnotenie osobnosti, prognóza ďalšieho vývoja.

    Typy výskumu

    Existuje mnoho typov diagnostiky. Aby sa uľahčilo používanie, je obvyklé ich klasifikovať podľa rôznych kritérií.

    Najfunkčnejšou klasifikáciou je výber druhov v závislosti od predmetu štúdie:

    • Diagnostika osobnosti - stanovenie temperamentu, typ sebaúcty.
    • Diagnostika emocionálna sféra... Skúma sa schopnosť ovládať sa, skúsenosti, postoj k morálnym normám.
    • Diagnostika kognitívnej sféry je diagnostika intelektuálneho vývoja detí, štúdium mentálnych schopností, štúdium laterálnych preferencií (určenie vedúcej ruky, vedúceho oka atď.).
    • Diagnostika správania.

    Ale aj toto rozdelenie je veľmi svojvoľné, pretože často dochádza k komplexnej diagnostike dieťaťa, keď prebieha komplexné vyšetrenie a hodnotenie vývojových charakteristík všetkých alebo viacerých oblastí.

    Pre prax je zaujímavé aj triedenie podľa typu nervová aktivita(diagnostika pozornosti, myslenia, pamäti, reči, učebných schopností). Vykonáva sa v závislosti od veku veku základnej školy).

    Metodika

    Sú veľmi rozmanité a každý z nich závisí od typu výskumu. V súčasnosti skupinové metódy už strácajú význam, ustupujú individuálnym testovaniam. Ale aby bola diagnostika dieťaťa úspešná, je dôležité vybrať ten správny nástroj, ktorý sa bude používať v budúcnosti. Psychológovia v praxi najčastejšie používajú nasledujúcu sadu nástrojov:

    • Pozorovanie je štúdium mentálnych vlastností dieťaťa za normálnych podmienok. Toto je pozorovanie správania, hry, interakcie s ostatnými.
    • Konverzácia - dáva predstavu dieťaťa v dôsledku nadviazania kontaktu a priamej komunikácie.
    • Metóda štúdia výsledkov aktivít detí je analýza kresieb, remesiel.
    • Experimentálna metóda - zahŕňa štúdium akcií subjektu v špeciálne vytvorených, simulovaných podmienkach.
    • Testy pre deti sú dnes najrozšírenejšou metódou, ktorú psychológovia široko používajú.

    Testovacia metóda

    Možno to nazvať komplexnou a komplexnou diagnostickou metódou, pretože počas testovania sa používa široká škála nástrojov na štúdium a sledovanie správania testovanej osoby, analýzu výsledkov jej činností a experimentálnych podmienok. Preto testy pre deti sú odlišné typy- dotazníkové testy, testy úloh, akčné testy.

    V diagnostike osobnosti sa často používajú dotazníkové testy, dotazník dobre funguje pri určovaní typu temperamentu. Úkolové testy sú zvyčajne zamerané na skúmanie emocionálnej a intelektuálnej sféry a sú obzvlášť dôležité vtedy, keď je potrebná diagnostika. Na štúdium správania sa používajú akčné testy.

    Diagnostika osobnosti

    Diagnóza dieťaťa podľa ústavných vlastností: temperamentu, rovnováhy, pohyblivosti nervových procesov atď. Je dôležitá, pretože prináša odpovede na mnohé otázky v správaní dieťaťa. Vlastnosti štyroch hlavných typov temperamentu sa najjasnejšie prejavujú v detstvo a so správnou aplikáciou programu diagnostiky detí sú ľahko prístupné pedagogickej korekcii.

    Pri určovaní typu je dotazník samozrejme ponúkaný aj jeho rodičom. Pre staršie deti sú prijateľné aj autotesty s otázkami. Analýza odpovedí prijatých ako výsledok testovania nám umožňuje nazvať dieťa cholerickým, sangvinickým, flegmatickým alebo melancholickým.

    Test „Nosenie kociek“

    V procese výskumu je na malé pádlo položený rôzny počet kociek a dieťa dostane za úlohu preniesť kocky asi na tri metre a vrátiť sa s nimi späť. Potom položte toto bremeno na stôl, aby nespadla ani jedna kocka. Lopatku je potrebné držať v jednej ruke.

    Podľa výsledkov testu sa hodnotí rovnováha (aké správanie dieťa prejavuje v prípade zlyhania, či prejavuje nespokojnosť), schopnosť pracovať (ako dlho sa dieťaťu darí plniť úlohu), pohyblivosť nervových pochodov (ako dieťa rýchlo porozumie a prijme úlohu, bez ohľadu na to, či sa prispôsobí práci, je rozptýlené).

    Program určovania typu sebahodnotenia: test „Rebrík“

    Veľmi bežný test vám umožňuje zistiť, ako sa dieťa hodnotí, počas ktorého dieťa dostane kresbu znázorňujúcu rebrík so siedmimi schodmi, kde je stredný schod vyššie ako ostatné. Dieťaťu je vysvetlené, že na troch najvyšších schodoch sú dobré deti a na vrchole siedmom sú najlepšie deti. Zlé deti sa nachádzajú v spodnej časti troch, v najnižších - najhorších. Na strednom stupni sú deti, ktoré nemožno zaradiť medzi zlé ani dobré. Testovaný by mal označiť svoje miesto na tomto rebríku a vysvetliť, prečo sa tam umiestnil. Keď si dieťa vyberie krok, požiada ho, aby povedalo, či ním skutočne je alebo chce? Ak si skutočne myslí, že je, nechajte ho označiť krok, na ktorom by chcel stáť. Nechajte ho, nech si vyberie, kam to jeho matka umiestni.

    Test vám umožní zistiť, ako dieťa hodnotí svoje osobné vlastnosti, ako aj jeho názor na to, ako sa javí iným (matke).

    Na konci testu psychológ urobí tieto závery:

    • Sebavedomie je neadekvátne preceňované - dieťa sa okamžite postaví na samý vrchol ako nespochybniteľný fakt, bez vysvetlenia dôvodov, bez váhania.
    • Sebavedomie je preceňované - myslí si a vyberá si úplne vrchol, dohaduje sa o niektorých nedostatkoch, vysvetľuje to však faktormi, ktoré nemôže ovplyvniť.
    • Sebavedomie je primerané - po premýšľaní sa označí v druhom alebo treťom kroku a vysvetlí svoj výber.
    • Podceňované sebavedomie - bez argumentácie sa stavia na jeden z nižších schodov.

    Diagnostika emocionálnej sféry

    Diagnóza dieťaťa nie je možná bez skúmania emocionálno-vôľovej sféry. V predškolskom veku prevláda nad intelektuálnou sférou. Svet je viac poznávaný pomocou zmyslov ako mysle.

    Diagnostika 6-ročných detí je pre rodičov (vychovávateľov) veľmi dôležitá a informatívna. Pretože v tomto veku sa objavujú pocity ako úzkosť, strach a rozpaky, u šesťročných je veľmi dôležité prostredie, v ktorom sa vyšetrenie vykonáva, osobnosť testera.

    Test „Kaktus“

    Požiadajte svoje dieťa, aby nakreslilo kaktus na papier. Nepomáhajte ani nenavrhujte. Na akékoľvek otázky je vhodné odpovedať vyhýbavo: „Trochu sa zamysli, podarí sa ti to.“ Nedávajte svoju víziu a nevyjadrujte svoje nápady.

    Kresba bude hovoriť o emocionálnom preskúmaní výsledku podrobne:

    • Veľkosť a poloha maľovaného kvetu v priestore naznačuje, ako sa dieťa definuje vo svete okolo seba. Veľký kvet v strede listu naznačuje sebestrednosť a vodcovské vlastnosti. Malý kaktus na obrázku nižšie hovorí o neistej, závislej osobnosti umelca.
    • Náhle linky, silný tlak na ceruzku zradia impulzívne dieťa.
    • Pichľavý kaktus predstavuje agresivitu. Čím viac ihličiek, čím dlhšie trčia z kvetu, tým vyšší je stupeň agresivity dieťaťa.
    • Kaktus zasadený do kvetináča namaľujú „domáce“ deti hľadajúce ochranu rodiny.
    • Kaktus rastúci v púšti naznačuje pocit osamelosti.

    Inteligenčná diagnostika

    Úlohové testy sa používajú hlavne pri štúdiu intelektuálnej sféry. V tomto ohľade sú predmetmi prieskumu pozornosť, pamäť, analytické myslenie, jemná motorika a učebné schopnosti.

    Inklúzny test

    V prítomnosti dieťaťa rozložte šesťmiestnu matriošku a do radu dajte šesť dvojčiat, rozdielnych vo veľkosti. Potom jeden z nich odstráňte a vyrovnajte vzdialenosť medzi zvyšnými. Pozvite svoje dieťa, aby si našlo svoje miesto v rade. Ak je úloha úspešná, skomplikujte test: odstráňte dve hniezdiace bábiky z radu.

    Test je zameraný na posúdenie úrovne kognitívno-orientačnej sféry, orientácie na hodnotu.

    Test klasifikácie obrázkov

    V rukách máte dve skupiny obrázkov. Osem predstavuje riad, osem predstavuje oblečenie. Ukážte dieťaťu kartu lyžice a položte ju na stôl. Teraz - karta s obrázkom bundy, položte ju na stôl v určitej vzdialenosti od lyžice. Lyžica a bunda sú umiestnené tak, že v rade možno pokračovať z jedného alebo druhého obrázku.

    Potom v inom poradí ukážte dieťaťu obrázky s obrázkom riadu alebo oblečenia so žiadosťou o vloženie ďalšej karty do pravého radu. Neopravujte, ak je oblečenie v nesprávnej skupine. Na konci testu položte subjektu vysvetlenie, prečo karty usporiadal týmto spôsobom.

    Účelom tohto testu je identifikovať schopnosť zovšeobecniť podľa základnej črty, ktorou sa skúma vizuálne-obrazové myslenie.

    Test „Hľadanie ročných období“

    Dieťaťu sa predložia štyri obrázky znázorňujúce ročné obdobia a požiada sa, aby ukázali, kde je jar, kde je zima atď., A aby vysvetlili, aké znaky uhádlo.

    Test odhaľuje formovanie predstáv o ročných obdobiach.

    Pozrite sa na test rozdielu

    Pred testovanú osobu sú umiestnené dva obrázky sprisahania, na prvý pohľad podobné, ale pri podrobnom skúmaní majú niekoľko rozdielov.

    Dieťa hľadá a pomenuje rozdiely. Test preveruje pozornosť a porovnávacie schopnosti.

    Test „Čo bolo prvé a čo potom?“

    Psychológ ukazuje štyri dejové obrázky. Na jednom chlapec kope jamu, na druhom sype do jamy semienka, na treťom polieva klíčky, na štvrtom obdivuje kvety. Dieťa je vyzvané, aby usporiadalo obrázky. Test odhaľuje schopnosť určiť postupnosť udalostí.

    Školská pripravenosť

    Štúdium mentálnych schopností sa stáva obzvlášť dôležitým, keď je potrebné diagnostikovať pripravenosť dieťaťa na školu.

    Pripravenosť na školskú dochádzku predpokladá prítomnosť určitých zručností a potrebnú úroveň rozvoja myslenia, pamäte a pozornosti.

    Test „Vylúčenie z radu alebo kto je nadbytočný?“

    Dieťa predstaví rad štyroch predmetov (obrázky predmetov) a požiada ho, aby našlo ďalší a vysvetlilo, prečo. Keď testovaná osoba vylúči lietadlo zo série zahŕňajúcej nákladné auto, osobné auto, lietadlo a vozík, požiadajte ho, aby sa hádal o odpoveď, opýtajte sa, akým jedným slovom je možné pomenovať všetky objekty a akým spôsobom dopravy. je ten extra a ku ktorému zostávajúce.

    Test odhaľuje schopnosť zoskupovať objekty podľa hlavného kritéria, úrovne formovania myšlienok o okolitom svete.

    Otestujte „Nájdite presne to isté“

    Na obrázku je sedem takmer identických dáždnikov a dva z nich sú úplne identické. Rozdiel medzi ostatnými je zanedbateľný - rôzne škvrny na dáždnikovej tkanine. Dieťa musí nezávisle a rýchlo nájsť dva identické dáždniky. Test kontroluje úroveň rozvoja pozornosti.

    Test „Zapamätať si všetky položky“

    Dieťaťu sa ponúka 9 obrázkov na štúdium. Musí si ich zapamätať do 15-20 sekúnd. Potom sa odvracia a musí pomenovať najmenej sedem alebo osem položiek. Test ukazuje úroveň rozvoja pamäte.