Vojsť dnu
Logopedický portál
  • Ako získať sebavedomie, dosiahnuť pokoj a zvýšiť sebaúctu: objavenie hlavných tajomstiev získania sebadôvery
  • Psychologické charakteristiky detí so všeobecným nedostatočným rozvojom reči: rysy kognitívnej činnosti Mentálne charakteristiky detí s onr
  • Čo je vyhorenie v práci a ako sa s ním vysporiadať Ako sa vysporiadať s vyhorením v práci
  • Ako sa vysporiadať s emocionálnym vyhorením Metódy boja proti emocionálnemu vyhoreniu
  • Ako sa vysporiadať s emocionálnym vyhorením Metódy boja proti emocionálnemu vyhoreniu
  • Vyhorenie - Ako sa vysporiadať s pracovným stresom Ako sa vyrovnať s emocionálnym vyhorením
  • Súhrny hodín vyučovania rozprávania príbehov v škole. Synopsa organizovaných vzdelávacích aktivít pre rozvoj reči. Téma: „Výučba rozprávania príbehov. Zostavte popisný príbeh o hračke. “ Zhrnutie hodiny o rozvoji reči

    Súhrny hodín vyučovania rozprávania príbehov v škole.  Synopsa organizovaných vzdelávacích aktivít pre rozvoj reči.  Téma: „Výučba rozprávania príbehov.  Zostavte popisný príbeh o hračke. “  Zhrnutie hodiny o rozvoji reči

    Natalia Kolupaeva
    Zhrnutie lekcie výučby kreatívneho rozprávania „Návšteva rozprávky“

    Zhrnutie lekcie

    na výučba kreatívneho rozprávania

    na tému: „V. návšteva rozprávky»

    Pripravil učiteľ

    Kolupaeva N.V.

    Cieľ:

    Učiť deti kreatívne rozprávanie.

    Úlohy:

    Kultivujte záujem o rozprávky;

    Rozvíjať zručnosť povedz na navrhovanú tému;

    Rozvinúť schopnosť dokončiť rozprávanie príbehov;

    Používajte obrazné slová a výrazy;

    Naučte sa používať mnemotechnickú schému;

    Rozvinúť stvorenie, predstavivosť, myslenie, schopnosť navzájom sa počúvať;

    Integrácia vzdelávania oblasti: „Umelecký a estetický vývoj“, „Sociálny a komunikačný rozvoj“.

    Metódy: rozhovor, prstová gymnastika, minúta cvičenia, kompozícia rozprávky, analýza.

    Materiál na okupácia:

    Ukážka s rozprávky;

    Fragmenty z animácie: "Popoluška", "Kocúr v čižmách", "Mágiou", "Princezná žaba";

    Mnemotechnický diagram;

    Kúzelná palička;

    Úžasné atribúty(krásna mys, koruna, čiapka);

    Materiál na výrobu palice: Zrolovaný papier, samolepky, hviezda, fixky.

    Prípravné práce

    Čítanie a počúvanie rozprávky("Popoluška", "Kocúr v čižmách", "Mágiou", "Princezná žaba" a pod.);

    Skúmanie ilustrácií;

    Príprava výstavy kníh „Mágia rozprávky» ;

    Rozhovory „Keby som bol čarodejník“.

    Priebeh hodiny.

    Organizačný čas.

    Chlapci, usmejme sa na seba, naši hostia! Nechaj to tak dobrá nálada neopustí nás celý deň!

    Vymyslel niekto

    Jednoduché a múdre.

    Pozdravte, keď sa stretnete!

    Dobré ráno!

    Dobré ráno

    Slnko a vtáky!

    Dobré ráno!

    Priateľským tváram!

    A každý sa stane

    Milý, dôverčivý!

    A dobré ráno trvá až do večera!

    Chlapi, prišli k nám dnes hostia, pozdravme ich.

    Deti pozdravujú.

    Učiteľ pozýva deti, aby prišli k premietačke.

    Chlapci, ktorých milujete rozprávky?

    Deti: Áno

    Vychovávateľ:

    Odporúčam vám navštíviť kúzelnú krajinu rozprávky.

    Súhlasíš?

    Deti:

    Vychovávateľ:

    Aby nás dostal dovnútra rozprávka musíte povedať kúzelné slová.

    Koľkí ich poznajú?

    Deti poskytujú možnosti odpovedí. Jedna z možností je vyslovená nahlas.

    Sadneme si s vami na stoličky a pozrieme sa zblízka na obrazovku.

    Hrá hudba „V. návšteva rozprávky» Potom sa objaví prvý fragment karikatúry "Popoluška"

    Otázky po kontrola fragmentu:

    Ako sa to vola rozprávka?

    Ako sa volá hlavná postava?

    Môžete to nazvať? rozprávka? A prečo?

    SZO v tejto rozprávke urobil zázraky?

    Fragment z nasledujúceho karikatúra: "Kocúr v čižmách", "Princezná žaba", „Na príkaz šťuky“.

    Učiteľ počúva odpovede detí, zaznamenáva tie najzaujímavejšie.

    Gymnastika pre oči

    "Oči si musia odpočinúť" (Chlapci zatvárajú oči)

    „Len sa zhlboka nadýchni“ (Hlboký nádych, oči stále zatvorené)

    „Odbočka doľava - doprava“ (Otočí sa doprava, doľava)

    "Budú mnohokrát blikať" (Časté žmurkanie očí)

    "Oči sa cítia dobre."

    „Každý uvidí moje oči!“ (Otvorené oči, široký úsmev na tvári)

    Učiteľ pozýva všetky deti, aby sa k nemu priblížili.

    Pýta sa učiteľ:

    „Chlapi, veríte na zázraky?

    Klopanie na dvere

    Vychovávateľ:

    Niekto na nás zaklope, poštár Pechkin vstupuje do haly a prináša zásielku.

    Chlapci, balíček k nám prišiel z magického kráľovstva.

    Učiteľ vezme a prečíta adresy na balíku príjemca:

    "Materská škola "Slnko".

    Pre deti seniorská skupina "Snehovo biely"

    Z víly z "Magické kráľovstvo".

    Učiteľ spolu s deťmi otvára balík, ktorý obsahuje krásnu paličku, písmeno, mnemotechnickú schému.

    Učiteľ otvorí balíček, vytiahne čarovnú paličku a pýta sa:

    „Kto uhádol, čo je to za krásny prútik?

    Deti:

    Toto je čarovná palička.

    Vychovávateľ:

    Presne tak, magické.

    Teraz si vypočujte list, ktorý vám poslala víla:

    „Ahoj, milé dievčatá a chlapci! Vedieť, čo milujete rozprávky, rôzne zázraky, preto vám ako darček posielam čarovnú paličku. Ten, kto to vezme do rúk, vysloví čarovné slová a trikrát zamáva, stane sa čarodejníkom. Dúfam, že tým, že sa zmeníte na čarodejníkov, vás to veľmi zaujíma povedz o vašom kúzelnom kráľovstve. A vaše magické skutky budú len dobré. K tomu vám trochu pomôžem, v balíkoch nájdete nápoveda».

    MEMO SCHÉMA

    Učiteľ vyberie z balíka palicu, vysvetľuje deťom, že keď rozprávanie príbehov musíte použiť postupnosť.

    Príbeh pozostáva z troch diely: začiatok, stred, koniec.

    Chlapi u vás príbeh musí mať rozprávkový začiatok.

    Ako ste pochopili rozprávkový štart?

    Odpovede detí

    Musíte sa predstaviť, kto ste?

    Z čoho báječná krajina, do ktorej ste prišli?

    Ako alebo na základe čoho ste sa tam dostali?

    Kedy sa to stalo?

    (Stred je najväčšia časť a obsahuje zoznam udalostí, ktoré sa dejú postavám.)

    V. rozprávka musí, byť vždy akým kúzlom? Čo sa stane s hrdinami alebo s vami?

    Aký je koniec? (V tom hovorí o ako to skončilo)

    Vychovávateľ: „Kto chce byť čarodejníkom?“... Dáva prútik dobrovoľnému dieťaťu a rozpráva: „Vstaňte, vezmite si čarovnú paličku, zatvorte oči pred chlapmi, povedzte čarovné slová, ktoré poznáte, a trikrát mávnite prútikom.“ Pri slove tri všetci otvoria oči. V momente, keď dieťa naposledy mávne prútikom, učiteľ mu prehodí cez plecia krásnu pelerínu, ozdobí mu hlavu nádhernou korunkou. Deti otvoria oči a dieťa sa zmení na čarodejníka.

    Vychovávateľ:

    Povedz nám, ó, vážený, - otočí sa k nemu učiteľ, - z ktorého kráľovstva si prišiel? Povedz nám o tom».

    Dieťa: Prišiel som z rozprávkovej krajiny ... (dáva jej mená) atď.

    Dieťa hovorí, v prípade ťažkostí učiteľ pomáha s vedúcimi otázkami. Potom poďakuje čarodejníkovi a ponúkne mu, že prútik vezme k ďalšiemu dieťaťu.

    Po vypočutí dvoch alebo troch odpovedí sa učiteľ so súhlasom detí zmení na čarodejníka, hovorí jeho rozprávka ... Len ty mi môžeš pomôcť.

    Fyzická minúta rozprávky(pod rozprávková hudba)

    "Baba Yaga"

    V jednom lese je chata (spojíme ruky nad hlavou - strechou)

    Stojí dozadu (odbočí doľava a doprava)

    A v chate tá stará žena

    Babička Yaga žije (ako keby sme viazali šatku)

    Háčkovaný nos (priložíme ruku k nosu a priložíme prst ako háčik)

    Oči ako misky (zložte prsty oboch rúk do krúžkov a priložte ich k očiam)

    Ako horiace uhlie (bez odstránenia rúk sa otočí doprava a doľava)

    A nahnevaný a zlý (ukáž hnev, mávni päsťou)

    Vlasy stoja na mieste (roztiahni prsty na hlave)

    A len jednu nohu (stojíme na jednej nohe)

    Nie je to jednoduché, kosť.

    To je babička Yaga! (Tlieskame na kolená. Na slová babičky Yagy roztiahneme ruky do strán)

    Vychovávateľ: Chlapci, ty a ja sme použili čarovnú paličku, ale jednu sme mali a vyrobme si každý svoj prútik. Potom môžete s prútikom vytvárať dobré kúzelné skutky. Súhlasím.

    Deti: Áno

    Vychovávateľ: Dobre, potom si pripravme prsty na začiatok.

    Prstová gymnastika « Rozprávkoví hrdinovia»

    Budeme volať rozprávky:

    Rukavice, Teremok,

    Perníkový muž - červená strana,

    Je tu Snehulienka - kráska,

    Tri medvede, vlk, líška.

    Nezabúdajme na Sivku-Burku,

    Naša prorocká krava.

    O ohnivom vtákovi poznáme príbeh,

    Nezabúdame na repu.

    Poznáme vlka a deti.

    Toto všetci sú spokojní s rozprávkami.

    Vychovávateľ: A teraz vás pozývam k stolom, aby ste si urobili čarovnú paličku.

    Na upokojenie hudby si deti vyrobia čarovnú paličku z rôznych materiálov.

    Vychovávateľ: aké krásne palice ste ukázali, a budú nám teraz užitočné. Poďte všetci ku mne.

    Báječné víla si pre vás pripravila ďalšie prekvapenie. Chcete vedieť, ktorý? Potom vezmite svoje čarovné prútiky, namierte na balíček a úplná:

    Zázrak zázrak sa objaví

    Ukážte sa našim deťom.

    Učiteľ otvorí balíček. A sú tam maškrty.

    Záver

    Pýta sa: „Myslíte si, že rozprávkové nádeje boli oprávnené? Všetko príbehy boli zaujímavé, a magické skutky sú dobré? Ktoré príbeh páčilo sa ti najviac? Prečo? Čo budeš robiť s paličkami? "

    Výborne chlapci.

    Teraz sa rozlúčime hostia.

    Prerozprávanie príbehu „Ako zajac zimuje“ I. Sokolov-Mikitov v prípravnej skupine do školy.

    Účel: Naučiť deti rozprávať príbehy.

    Úlohy: Naďalej učte deti prerozprávať príbeh pomocou symbolických obrázkov. Obohaťte slovník detí o súvisiace slová, znaky a akcie predmetov, antonymá. Naučte sa viesť dialóg. Kultivovať schopnosť počúvať odpovede ostatných detí až do konca.

    Príprava: zajac hračkový, obrázky- symboly, hra „Čí dom?“, obrázky s obrázkom zajaca; fyzické minúty „Ježek“, „Vtáky“ (pozri register kariet).

    Plán:

    Záhada:

    Cross-eyed, small,

    V bielom kožuchu, plstené čižmy? (Zajac)

    1. Vzdelávanie príbuzné slová na slovnú odpoveď „zajac“.

    2. Zajac pomenujte láskyplne:

    Zajačie mláďatá:

    Zajačia mama:

    Zajačí chvost:

    Zajačia chata:

    Zajačia kapusta:

    Králiček,

    Králiček,

    zayushka,

    zainka,

    Králiček,

    zajac.

    zajačikovia,

    zajace,

    zajac,

    malý zajac.

    zajac.

    zajac.

    zayushkin.

    Zaykin.

    2. Didaktická hra „Pomenujte značky“.

    Učiteľ dáva úlohu: dievčatá, pamätajte si a pomenujte najláskavejšie, najláskavejšie a najkrajšie slová o zajacovi, povedzte mi o ktorom zajacovi? A chlapci budú poslúchať, ak budú potrebovať pomoc (malí, opatrní, bieli, nadýchaní, snehobieli, ustráchaní, ustráchaní, šikovní, rýchli, nenápadní, ušatí, prefíkaní, rýchli), zajac má dlhé uši-dlhoočnaté, krátky chvost-krátke chvosty, šikmé oči-prekrížené oči, rýchlonohé.

    3. Didaktická hra „Pomenujte akciu“.

    A chlapci, pomenujte akciu, ktorú zajac vykonáva. Odpovedzte na otázku: „Čo robí zajac?“ (skáče, behá, skáče, hryzie, hrabá, skrýva sa, zľakne sa, utečie, behá, stojí, počúva, hryzie a pod.).

    4. Didaktická hra „Povedz opak“.

    OZajac má krátke uši - nie, zajac má dlhé uši.

    OZajac má veľký dlhý chvost -

    OZajac má krátke, slabé zadné nohy -

    OZajac má slabý zrak -

    OZajac kráča pomaly -

    OZajac je silné a silné zviera -

    OZajačí kabát je studený a tvrdý -

    5. Herné cvičenie „Cheydomik“:

    Opes má chovateľskú stanicu

    Opri rybe -

    Ou mravca -

    Ovták -

    Ov mačke -

    Ou líšky-

    Opri myši -

    Ovčela -

    Ou slimáka -

    Omedveď -

    Každé zviera, hmyz má svoj vlastný názov pre dom. Aký je názov domu zajaca? Ukazuje sa, že zajac nemá dom. A dnes si prečítame príbeh s názvom „Ako zajac zimuje“. Budete pozorne počúvať, pretože potom si poviete.

    6. Čítanie príbehu „Ako zajac zimuje“ I. Sokolov-Mikitov.

    7. Konverzácia na otázky:

    ak sa zajac nepripravuje na zimu, ako zimuje?

    Aký kožuch dala zajačia matka príroda?

    Ako taký kožuch pomáha zajacovi?

    prečo zajac spí s otvorenými očami?

    prečo vo sne citlivo a pozorne počúva?

    Prečo hovoria o zajacovi: „Sivé v lete a biele v zime?“

    V ktorú dennú dobu zajac chodí, kŕmi?

    na čom rád hoduje?

    pomenujte zajačích nepriateľov

    ako je pred nimi zachránený?

    8. Prečítanie príbehu znova:

    "Teraz si príbeh prečítam znova a."vystavujte súčasne symbolické obrázky a vy nielen pozorne počúvate, ale aj sledujete sekvenciu, v ktorej obrázky zobrazujem, aby bolo pre vás jednoduchšie zostaviť svoj príbeh. “

    9. Príbehy pre deti.

    10. Výsledok:

    "Chlapci, čo ste sa dozvedeli o zajacovi (odpovede detí)." Dobre urobené !!! Som s tebou veľmi spokojný! Vaše príbehy boli plné a zaujímavé. Keď sa dostanete domov, nezabudnite to povedať svojim mamám a otcom, bratom a sestrám. “

    Zhrnutie hodiny lekcie vyučovania rozprávania príbehov k sérii obrazov v prípravnej skupine pre seniorov

    Téma: Výučba rozprávania príbehov podľa série obrázkov.
    Cieľ: Naučte deti zostaviť súvislý príbeh podľa série obrázkov.
    Obsah softvéru:
    1. Rozvíjať schopnosti koherentnej reči, schopnosť pracovať s obrazovým materiálom, schopnosť pracovať samostatne a v podskupine. Posilnite schopnosť pracovať s mnemotechnickými tabuľkami.
    2. Formovať schopnosti zostaviť súvislý, súvislý a farebne zdobený príbeh podľa série obrázkov. Naďalej učte deti robiť správnu informovanú sebaanalýzu svojich aktivít.
    3. Kultivovať rešpektujúci prístup k rovesníkom, rešpekt k vizuálnym materiálom.
    Materiály: mnemotechnické tabuľky na zostavenie opisného príbehu; schémy kariet pre hru „Čo sa stalo najskôr a čo potom?“; dve sady obrázkov so spoločným pozemkom; „Semafory“ na introspekciu, bábika Dunno, darčekové obrázky.

    Postup aktivity:

    Deti, Dunno k nám dnes prišlo. Nech ho pozdravia. (deti vítajú postavu)
    Dunno je naštvaný, že nevie, ako zostaviť krásny, súvislý príbeh, a preto sa nemôže pochváliť svojim priateľom. Viete, ako vymýšľať príbehy? A príbehy o obrázku? A čo séria obrazov?
    Dnes navrhujem, aby ste sa naučili zostaviť príbeh podľa série obrazov. A Dunno sa to spolu s nami naučí.
    Ale najskôr, aby náš jazyk fungoval dobre, navrhujem, aby ste to urobili artikulačná gymnastika(deti spolu s učiteľom vykonávajú niekoľko cvičení, sedia na stoličkách v polkruhu).
    Teraz poďme trochu stráviť duševná rozcvička „Hádajte zviera podľa popisu“... (deti môžu ľubovoľne zostaviť popisný príbeh o akomkoľvek zvierati bez toho, aby ho pomenovali, pričom sa spoliehajú na mnemotechnické tabuľky)
    Neviem: Dobre, aké dobré príbehy o hádankách ste vymysleli.
    Teraz si zahrajme hru „Čo sa stalo najskôr a čo potom?“ (deti vezmú kartičky, vytvoria postupnosť a porozprávajú sa o tom, čo urobili, Dunno deti chváli)
    Telesná výchova "Teremok"(učiteľka stručne rozpráva, deti stojace v kruhu zobrazujú jej hrdinov)
    Deti, teraz navrhujem, aby ste sa rozdelili na dve podskupiny, choďte k stolom, na ktorých sú série obrazov, a dajte ich dohromady v požadovanom poradí, potom spoločne vymyslite príbeh, ktorý by bol na ich základe založený, a povedzte to mne a Dunnovi. Aby bol váš príbeh konzistentný, dohodnite sa, kto z vás začne, kto bude pokračovať a kto príbeh skončí. Aby bol príbeh pestrý, fascinujúci, používajte celé vety, rozšírené frázy, krásne slová. Nezabudnite, že na svojich obrázkoch máte jednu zápletku, a preto musíte hovoriť o vývoji tejto zápletky, o tom, čo sa tam stalo (deti pracujú v podskupinách, potom podskupiny rozprávajú svoje príbehy, učiteľ deti pochváli, ak je to potrebné, robí opravy, neviem) označuje ten, ktorý sa im najviac páčil príbeh).
    Chlapci, choďte do kresiel, vezmite si „semafory“ a zhodnoťte svoju aktivitu: ak sa vám skladanie príbehu páčilo a so všetkým ste sa vyrovnali - ukážte to zelenou farbou, ak sa vám niečo nezdalo zaujímavé alebo ťažké - žlté, ak sa vám niečo nepáči vôbec - červená (učiteľ opravuje prácu detí, zaznamenáva najaktívnejšie, Dunno ďakuje deťom za pomoc a dáva im obrázky).

    Zhrnutie lekcie

    (prípravná skupina)

    Téma. Vypracovanie kreatívneho príbehu podľa obrazu „Kreslíme“. Tímová práca nad zátiším „Kvety a ovocie“.

    Vzdelávacie úlohy: Poskytovanie holistického vnímania obrazu. Rozšírenie, zdokonalenie a aktivácia slovníka (slnečnica, astra, hruška, jablko, kvety, ovocie, zátišie, stojan, paleta, kefy, farby; zvažujte, kreslite; červená, žltá, zelená, červenkastá, zrelá, dubová, javorová, horský popol). Naučte sa zostaviť príbehový plán a kreatívny príbeh k obrázku. Naučiť sa kresliť zo života, zlepšiť schopnosť zobrazovať objekty.

    Rozvojové úlohy: Rozvoj verbálnych komunikačných schopností, súvislej reči, myslenia, tvorivej predstavivosti, jemnej motoriky, koordinácie reči s pohybom, zrakovej pozornosti a vnímania. Formovanie záujmu o umenie.

    Vzdelávacie úlohy: Formovanie zručností spolupráce, interakcie, túžby konať v zhode.

    Zariadenie. Obraz OR Hoffmana „Maľujeme“, stojan, list papiera, paleta, štetce, kytica kvetov do vázy, ovocie do košíka, okrúhly stôl, biely obrus, nádoba, sušič vlasov, magnetofón, kazeta so záznamom pokojnej inštrumentálnej hudby.

    Prípravné práce Kreslenie ovocia a kvetov, cvičenie prstovej gymnastiky „jeseň“.

    Priebeh hodiny

    1. Organizačný moment. Vytvorenie pozitívneho emocionálneho pozadia pre vnímanie obrázku.

    Učiteľ informuje deti o začiatku hodiny, pozve ich na stoličky stojace v polkruhu pred stojanom.

    Urobte si pohodlie. Vypočujte si báseň.

    Namaľoval som

    Jablkový sad.

    Existujú také zrelé

    Jablká visia.

    Tam tráva žltne

    Vŕba pri potoku

    Pri plote je búdka,

    Viete o koho ide?

    Existuje obrovský

    Strážny pes.

    Aj keď je priťahovaný,

    Ale úplne živý.

    Ak nahnevaný chlapec

    Do mojej vlezie záhrada,

    Pes hneď uvidí

    Zimnica - a späť.

    O kom je táto báseň? (O dievčati, ktoré nakreslilo obrázok.) Čo nakreslilo dievča na obrázok? (Jabloňový sad, zrelé jablká v sade, žltá tráva, vŕba pri potoku, búdka pri plote a pes.)

    Dievča pravdepodobne dostalo veľmi krásny obrázok. Dnes nakreslíme aj obrázok, zátišie; ale najskôr zvážte obraz „Maľujeme.“ 2. Skúmajte obraz a hovorte o ňom. Príbeh o jednotlivých fragmentoch obrázku podľa plánu, ktorý navrhol učiteľ. Rozvoj zrakovej pozornosti a vnímania, súvislá reč.

    Učiteľ umiestni obrázok na stojan, dá deťom jednu minútu, aby ho mohli voľne preskúmať, a potom zorganizuje rozhovor podľa jeho obsahu.

    Kto je zobrazený na obrázku? (Umelec nakreslil deti na obrázok.) Kde sú a čo robia? (Prišli do výtvarného štúdia a namaľovali zátišie.) Ako by ste nazvali toto zátišie? („Jesenné zátišie.“ „Kvety a ovocie.“ „Jesenné darčeky.“)

    Vymysleli ste veľmi dobré mená. Nazvime zátišie Kvety a ovocie. Popíšte kvety a ovocie, ktoré deti kreslia. Kde sú kvety, kde sú plody? Ake kvety? Čo môžete povedať o kytici? Aké ovocie? Skúste nájsť slová pre príbeh o kvetoch a ovocí, ktoré zodpovedajú otázku, ktorá z nich? (čo Čo?).

    • (- Na okrúhlom stole pokrytom bielym obrusom je váza s kvetmi.
    • - Sú to žlté slnečnice a červené georgíny.
    • - Kytica je svieža, svetlá, slávnostná.
    • - Vedľa vázy je červenkastá hruška a tri červené zrelé jablká.)

    Dobre! Veľmi dobre si popísal kvety a ovocie. Teraz sa porozprávajme o deťoch. V ktorej časti obrázku je každý z nich zobrazený: vľavo, vpravo, v strede? Ako sú oblečení? V akých pózach sú? Čo robia? Aké sú ich tváre?

    • (- Vľavo na stoličke pred stojanom sedí chlapec v modrej košeli a hnedých šortkách. Dokončuje prácu a zamyslene sa usmieva. Rozmýšľa, čo viac dodať.
    • - Chlapec vo viacfarebnej košeli stojí vedľa svojho stojana. Už dokončil maľovanie zátišia a prišiel sa pozrieť na prácu priateľa.
    • - V strede pri okne sedí dievča v červenom šate a bielej blúzke pred stojanom. Kreslí a usmieva sa. Veľmi rada kreslí.
    • - Vpravo pred stojanom sedí dievča v károvanej košeli a zelenej letnej šaty. V jednej ruke má paletu a v druhej štetec. Už nakreslila kvety do vázy a teraz bude kresliť ovocie.)

    Charakterizujte výtvarné štúdio. Je tma alebo svetlo? Čo vidíte za oknom? Čo vidíte na stene?

    (Umelecký ateliér je veľký a ľahký. Má veľké okno. Za oknom vidíte park. Na stene sú detské kresby.)

    Veľmi dobre. Dnes ste úžasný rozprávač príbehov! Dobre! Teraz si oddýchneme.

    3. Prstová gymnastika „Jeseň“. Rozvoj jemnej motoriky, koordinácia reči s pohybom. Rozšírenie, zdokonalenie a aktivácia slovníka (dub, javor, horský popol).

    Učiteľ pozve deti, aby vystúpili na koberec, a vyzve ich, aby sa zoradili do kruhu.

    V parku za oknom sa na obrázku už začala jeseň. Predstavme si, že kráčame v jesennom parku.

    Vietor lietal lesom,

    Vietor počítal listy:

    Hladké zvlnené pohyby s prekríženými dlaňami.

    Tu je dub,

    Tu je javor

    Tu je vytesaný horský popol.

    Tu je zlatá breza,

    Tu je posledný list z osiky

    Deti pre každé prídavné meno založia jeden prst na oboch rukách.

    Vietor hádzal na cestu.

    Pokojne sklopte ruky.

    Teraz si predstavte, že ste sa zmenili na viacfarebné listy a vietor vás víri a nesie po ceste parku.

    Deti krútia na koberci a jemne mávajú rukami.

    • - Prestaň. Natiahnite sa. Zhlboka sa nadýchni. Relaxuj. Spustite ruky. Vydýchnuť Prejdite na stojan.
    • 4. Hromadná kresba zátišia „Kvety a ovocie“. Naučiť sa kresliť zo života, zlepšiť schopnosť zobrazovať objekty. Formovanie záujmu o vizuálnu aktivitu Formovanie zručností spolupráce, interakcie, túžby konať v zhode.

    Deti idú na stojan, na ktorom je už pripevnený list papiera. Učiteľ položí na stôl vedľa stojana nádobu, v ktorej je pripravené všetko potrebné na kreslenie, vázu s kvetmi, košík s ovocím, skladaný biely obrus. Vedľa stojana je tiež malý okrúhly stôl.

    Poďme si spoločne nakresliť rovnaké zátišie, aké nakreslili deti na obrázku. Pripravil som všetko, čo potrebujete na kreslenie, ale musíte si pripraviť, čo budete kresliť. Kde začať (Stôl je potrebné nastaviť tak, aby svetlo z okna nesvietilo.)

    Deti prestierali stôl. Učiteľ dbá na to, aby deti konali spoločne, pomáha im radami.

    Nechajte chlapcov prestrieť stôl. Čo budeš teraz robiť? (Prikryjeme stôl obrusom.) Túto prácu však môžu vykonávať dievčatá.

    Dievčatá prikryjú stôl obrusom.

    Čo by podľa vás malo byť umiestnené v strede stola? (Váza s kvetmi.)

    Jedno z detí položí vázu do stredu stola.

    Teraz položte ovocie na stôl. Kam dáte hrušku? Kam dávate jablká? (Hrušku dáme naľavo a jablká napravo.)

    Deti vykladajú ovocie na stôl.

    Všetko je pripravené. Dobre! Túto prácu ste vykonali spoločne. Dúfam, že budete rovnako dobre kresliť. Kde navrhujete začať? (Môžete začať vyplnením pozadia.) Ako chcete, aby pozadie bolo? (Pozadie môžete zmeniť na svetlo žlté, aby obrázok pôsobil slnečne.)

    Dve deti vypĺňajú pozadie. Učiteľ rýchlo vysuší pozadie sušičom vlasov.

    Jedno z detí maľuje povrch stola a nanáša kvaš širokými horizontálnymi ťahmi. Na sušenie práce učiteľ používa sušič vlasov.

    Čo budeš teraz maľovať (Nakreslíme vázu.) Čo je to? Dávajte pozor na výšku vázy, jej tvar, farbu. (Je nízka, guľovitá, modrá.)

    Jedno z detí kreslí vázu.

    Teraz k najzaujímavejšej a najťažšej časti práce. Ideme nakresliť kyticu. Povedali ste, že je svieža, sviatočná, svetlá. Upozorňujeme, že kytica obsahuje šesť veľkých žltých slnečníc a sedem malých červených georgín, mnoho zelených listov. Aký je stred slnečníc? Aké okvetné lístky Ako vyzerajú georgíny? (Slnečnice majú hnedý stred a veľké žlté okvetné lístky, zatiaľ čo georgíny vyzerajú ako červené gule s hustými okvetnými lístkami.)

    Učiteľ pomáha deťom určiť, kto bude kresliť slnečnice, kto bude kresliť georgíny, kto bude kresliť listy. Je dôležité pomôcť deťom správne usporiadať kvety vo váze. Deti robia prácu.

    Zostáva nám nakresliť ovocie. Povedz nám, kde budeš kresliť hrušku, čo hrušku; kde nakreslíš jablká, aké sú, koľko ich je? (Hruška je vľavo. Je oválna, zelená, s ryšavou stranou. Jablká sú vpravo. Sú okrúhle, červené. Sú tri.)

    Deti kreslia ovocie. Učiteľ im pomôže dohodnúť sa, kto čo vymaľuje.

    Zátišie „Kvety a ovocie“ je teda pripravené. Veľmi sa mi páčilo, že ste spolupracovali. Vytvorili ste veľký a krásny obraz. Zarámujeme ho a zavesíme do šatne, aby ju mohli vidieť vaše mamy a otcovia.

    LAŇ " Materská škola kompenzačný typ č. 67 „Nádej“

    Zhrnutie GCD v seniorskej skupine

    „výučba rozprávania príbehov“

    Vymyslené

    Rizvanova Julia Alexandrovna

    Ciele: - naučte deti prerozprávať text, pričom sledujte postupnosť diania;

    Rozvíjajte sluchovú a vizuálnu pamäť, pozornosť, logické myslenie;

    Rozbaliť a aktivovať slovnú zásobu;

    Rozvinúť schopnosť vyberať antonymá pre dané slová;

    Rozvíjajte schopnosť počúvať ostatné deti bez prerušenia.

    Materiál: flannelegraf, 5 obrázkov na text, hračka.

    Prípravné práce:podobná lekcia v inom texte, prerozprávanie známych rozprávok, hranie divadla na flanegrafe, čítanie poézie o jari, riešenie hádaniek o jari.

    Metodické techniky:didaktická hra „“, hádanka, príbeh učiteľa, otázky, ukážka, prerozprávanie ukážky, spoločné prerozprávanie, samostatné prerozprávanie deťmi, povzbudenie.

    Mŕtvica

    Hrať: Chlapci, navrhujem vám hru „Hovorte opak“. Pomenujem slovo a vy vymyslíte ďalšie slovo s opačným významom. Napríklad zlo je láskavé, hlúpe je múdre. Kto odpovie správne, bude si môcť sadnúť na stoličku, ktorá sa mu páči.

    Rýchly - pomalý, pokojný;

    ľahký - ťažký, s nadváhou;

    starý - mladý, nový;

    stratiť - nájsť, získať;

    smútok - zábava, radosť;

    spadnúť - vstať, vstať;

    deň - noc, večer, súmrak;

    chlad - teplo, teplo, spaľujúce teplo;

    slnko - mesiac, mesiac;

    zbabelec je odvážlivec, odvážny muž;

    nepriateľ je súdruh, priateľ, priateľ.

    Hrať: Aké je teraz ročné obdobie? Mesiac? Dajte mi jarné mesiace.(Odpovede detí.) Ako zistíte, že prišla jar?

    Deti : Sneh sa topí, slnko jasne svieti, vtáky spievajú, lietajú sťahovavé vtáky, oteplilo sa ...

    Vnp .: To je pravda, a dokonca aj na jar si vtáky stavajú hniezda a liahnu mláďatá. Nie všetky vtáky však žijú v hniezdach; niektoré žijú v domoch, ktoré pre nich vyrobili ľudia. Kto vie, aké sú to vtáky a ako sa volá ich dom?

    Deti: Toto sú škorce a žijú v vtáčej búdke.

    Rep. : Dobre. Chlapci, chcel som vám to povedať zaujímavý príbehšpaky, vtáčia búdka a deti, ale obrázky zhodil a zmiešal ich. Pomôžte mi postaviť príbeh v správnom poradí.

    Deti si prezerajú obrázky na stole a spoločne s učiteľkou sa pokúšajú určiť ich správne poradie. Učiteľ sa pýta detí, prečo príbeh takto štruktúrovali. Potom učiteľ ponúkne, aby zaujal ich miesta.

    Hrať: Počúvali sme rôzne názory a ja som si pamätal, ako boli obrázky usporiadané od samého začiatku, ale nepamätám si, ako ten príbeh znel. Poďme spoločne popísať obrázky a obnoviť príbeh.

    Učiteľ priloží obrázky k flannelgrafu v jednom riadku a pre každé dieťa povie, čo vidí, a potom učiteľ zhrnie všetky tvrdenia a doslova spracuje text, úplne ho prečíta.

    1 obrázok. Sneh sa topí. Potoky veselo šomrú, po ktorých sa plaví papierový čln. Zem a strom sú stále holé, ale čoskoro sa na nich objaví mladá zeleň.

    2 obrázok. Chlapec a dievča sa vracali zo školy a uvideli na breze rozbitú vtáčiu búdku. Bolo im ľúto špaka, ktorý zostal bez domu, a deti sa rozhodli, že si vyrobia novú vtáčiu búdku.

    Obrázok 3. Dosky si deti priniesli domov. Dievča podalo dosky a chlapec ich opracoval a zatĺkol dohromady.

    4 obrázok. Vtáčia búdka je pripravená. Chlapec nahradil rebrík rebríkom a pripevnil nový dom pre škorce.

    5 obrázok. Chlapi sa skryli za strom, aby videli nových nájomníkov vtáčej búdky. Nemuseli sme dlho čakať, zakrátko prileteli dva škorce a vďaky chlapom veselo zaspievali pieseň. Deti boli šťastné.

    Rep. : Ako vnímate činy detí? Ako môžete nazvať tento príbeh?

    Odpovede detí.

    Hrať: - Výborne, chlapci! Teraz stojte pri stoličkách a trochu odpočívajte.

    Telesná výchova

    Zbierame deti

    Zahrajte si jednu hru.

    Ukážte sa, chlapci

    Ako žijú zvieratá v lese.

    Ako sa líščí mláďa prebúdza

    Ako veverička perie,

    Ako zajačik cválal

    Ako vlčie mláďa bežalo

    Ako ježko a ježko

    Zbierajte černice.

    Len medveď spí

    Neponáhľajte sa zobudiť.

    Hrať: - Teraz sa vráťme na svoje miesta.

    Deti sedia na vysokých stoličkách.

    Hrať: - Chlapci, naozaj chcem vedieť, kto je z vás najpozornejší. Pripojím obrázky, ale nie všetky, a pokúsite sa povedať, čo je na každom z nich zobrazené.

    Deti, ktoré obnovujú poradie príbehu, učiteľ povzbudzuje deti, aby reprodukovali celú vetu v reči podľa zodpovedajúceho obrázku.

    Hrať: - Chlapci, ste veľmi pozorní, takto si dobre pamätáte príbeh. Dokáže niekto z vás sám povedať celý text?

    Učiteľ pozýva tých, ktorí si to želajú, jeden po druhom na flannelegraf.

    Hrať: - Skúste to, môžete sa pozrieť na obrázky, pomôžu vám.

    Deti reprodukujú text po jednom, učiteľ sa stará o to, aby ostatné deti nekričali zo sedadiel, pozorne počúvajte.

    Vnp .: Ďakujem, chlapci, ste všetci veľmi pozorní. Alebo možno niekto príde s vlastným koncom tohto príbehu?

    Deti vymyslia inú verziu príbehu, učiteľ pomáha správne zostaviť vety.

    Rep. : - A tu sa naša lekcia skončila, všetci chalani sú skvelí. Vďaka.