Vstúpiť
Logopedický portál
  • Zbierka ideálnych esejí zo spoločenských vied Príprava na skúšku z informatiky s riešením
  • Správna príprava na skúšku z informatiky od začiatku Úlohy na skúšku z informatiky
  • Ukážky fyziky Gia
  • Koľko stupňov ruší školu
  • Náčrt lekcie „Magnetické pole cievky s prúdom
  • Náčrt lekcie „Magnetické pole cievky s prúdom
  • Náčrt lekcie o svete okolo (senior, prípravná skupina) na tému: Konverzácia „Púšť a jej obyvatelia“ pre deti staršieho predškolského veku. Správa o púšti O púšti pre deti

    Náčrt lekcie o svete okolo (senior, prípravná skupina) na tému: Konverzácia „Púšť a jej obyvatelia“ pre deti staršieho predškolského veku.  Správa o púšti O púšti pre deti

    Skupina: prípravná

    Účel hry:

    Formovanie primárnych predstáv u starších predškolákov o objektoch okolitého sveta a prírodných vlastnostiach v experimentálnych aktivitách a

    Ciele lekcie hry:

    vzdelávacie úlohy.

    1. Oboznámiť deti s prírodným fenoménom, akým je vietor, jeho vlastnosťami a úlohou v živote človeka.
    2. Naučte deti pozorovať, robiť experimenty a robiť vlastné závery.

    výchovná úloha

    Vzbudiť záujem o experimentálne aktivity a lásku k prírode.

    rozvojové úlohy.

    1. Pokračujte v rozvíjaní logického myslenia a predstavivosti pri vykonávaní experimentov.
    2. Aktivovať slovník (vietor, vánok, vánok, pichľavý, jemný, snehová búrka, fujavica, fujavica).
    • zovšeobecňovať, objasňovať a rozširovať vedomosti detí o vode, jej vlastnostiach, úlohe v živote človeka a živých organizmoch, prispievať k hromadeniu konkrétnych predstáv o vlastnostiach vody, rozvíjať kognitívny záujem o proces experimentovania s vodou, rozvíjať reč, myslenie, zvedavosť, schopnosť obdivovať krásu vodných plôch, rozvíjať ekologickú kultúru, pestovať opatrný prístup k vode ako hlavnému prírodnému zdroju.

    Demo materiál:

    • formy, dva poháre s mliekom a vodou, akvarel, štetce, lyžice, hrudky zeme, lievik, vata, obrúsky, rastlinný olej.

    Podklad:

    • experimentálne dosky, preglejkové dosky, kamene, sklenené korálky, skrutka, plastová hračka, penový plast, penová guma, jednoduché ceruzky, nádoby na vodu.

    Prípravné práce:

    • vykonávanie série pokusov s vodou s cieľom zoznámiť sa s vlastnosťami vody, pozorovania, kreslenie, čítanie príbehov, rozhovory.

    Formy práce:

    Zhrnutie lekcie

    Snímka - mapa zemegule a kompas

    opatrovateľka (upozornenie detí na knižný kútik):

    Pozrite sa, aká nezvyčajná kniha sa dnes objavila na poličke. Toto vôbec nie je kniha, ale stará kniha. Denník cestovateľa saharskou púšťou . Poďme k nášmu okrúhlemu vedeckému stolu a zoznámime sa s denníkom podrobnejšie.

    - Koľkí z vás vedia, kde sa nachádza najväčšia púšť na Sahare? (V Afrike) Poďme nájsť a ukázať na mape alebo zemeguli túto veľkú africkú púšť. Akú farbu má púšť? Čo podľa teba znamená žltá? (piesok)

    - Teraz, keď vieme, kde je saharská púšť, čím sa tam dostať?

    Dá sa dostať na Saharu vlakom? Prečo nie?

    - Dá sa tam dostať autom? (bicykel), chodiť?

    - Ako najlepšie letieť na Saharu: v balóne alebo v lietadle?

    (deti vytvárajú domnienky a argumentujú ich)

    - V staroveku nebolo ľahké dostať sa do Samary. Dlho bolo treba ísť po súši, potom sa plaviť na lodi. Toto všetko je zapísané v denníku. Teraz je to jednoduchšie, najlepšie je ísť na let lietadlom.

    - Keď počuješ slovo "púšť" co si myslis? (piesok, slnko a nič iné)

    Šmykľavka - púšť

    - To nie je celkom správne! Na Sahare páli slnko a horúce piesky a skutočne sú miesta, kde stovky kilometrov nie je jediná rastlina. Toto je skutočné piesočnaté more s vlnami dún. Ale sú aj iné miesta.

    Šmykľavka - oáza

    „Veľká rieka preteká púšťou. Ako sa to volá? (Níl) Kde je voda, tam je život. Takéto miesta v púšti sa nazývajú oázy.

    Šmykľavka - púšť

    - Aké črty púšte už poznáme? (Horúce podnebie, málo vody, piesočnatá pôda, prevaha zvierat žijúcich v dierach, chudobná vegetácia atď. Púšť je najhorúcejšie miesto na zemi. Piesok sa zo slnka rozpáli a je veľmi horúci). Navrhujem vytvoriť niekoľko experimentov v našom mini laboratóriu a podrobnejšie pochopiť charakteristické črty púšte.

    SKÚSENOSTI #1 "DUNY"

    Šmykľavka - duny

    - Čo myslíte, odkiaľ sa v púšti berú také nezvyčajné diapozitívy?

    (Odpovede detí sa počúvajú, ale nekomentujú. Deti na ne odpovedia znova po skončení experimentu: pred každým dieťaťom je plastová nádoba so suchým pieskom a slamkou na kokteil. Piesok v tégliku patrí každému dieťaťu osobná púšť)

    - Navrhujem predstaviť si, že každý z nás je vietor: mierne, ale dlho fúkame do piesku. čo sa s ním deje? (Najprv sa objavia vlny. Ak budete fúkať dlhšie, potom sa piesok presunie z jedného miesta na druhé. Pri najsvedomitejšom "vietor" objaví sa piesková kopa).

    - To sú tie piesočnaté kopce, len veľké, môžete stretnúť v skutočnej púšti. Vietor ich vytvára. Tieto piesočnaté kopce sa nazývajú duny. Niekedy nad púšťou fúka silný vietor. Zdvíhajú oblaky piesku – tak vznikajú púštne búrky.

    Snímka – púštne búrky

    ZÁŽITOK #2 „PREČO JE V PÚŠTI MÁLO VODY?

    - Myslíte si, že v púšti prší? (Áno, ale sú veľmi zriedkavé, ale je veľa zrážok)

    Šmykľavka - dážď v púšti

    Čo sa stane s vodou v púšti?

    - Pozrime sa, k akému záveru dospejeme po nasledujúcom experimente: otvorte viečka a nalejte vodu z pohárov (deti nalievajú vodu do piesku). Čo vidíš? (Voda rýchlo presakuje cez zrnká piesku a usadzuje sa dole, na ílovitých pôdach, bez toho aby mala čas preniknúť dovnútra, odparuje sa).

    - Na púšti je veľmi horúco a dokonca sa môže zdať, že tam nič živé nie je a ani nemôže byť. Ale ukazuje sa, že rastliny a zvieratá môžu v takýchto podmienkach prežiť.

    Šmykľavka - ťaví tŕň

    Prispôsobujú sa vysokým teplotám a nedostatku vody. Ako - to teraz zistíme.

    Šmykľavka - ťaví tŕň a púpava (obrázky rastlín: jedna má dlhý koreň, druhá krátky)

    Aká rastlina podľa vás dokáže prežiť v púšti? prečo? Prečo potrebuje dlhý koreň? Áno, dlhé korene sú jednou z vlastností púštnych rastlín. Koniec koncov, musia prežiť v podmienkach minimálneho množstva vody. Korene ťavích tŕňov prenikajú takmer 20 metrov hlboko a získavajú odtiaľ vodu.

    Šmykľavka - jašterica, had, korytnačka, jerboa, líška feneková

    V púšti sú zvieratá, ktoré radšej žijú v piesku.

    Šmykľavka - pieskové norky

    „Tam si môžu vyhrabať norka a schovať sa pred teplom a predátormi. Prečo je pre zvieratá ťažké žiť v púšti? (nič jesť, málo vody)

    Ako sa ľudia pohybujú v púšti?

    Šmýkačka - ťava karavan

    Prečo sa ťava volá loď púšte? (Pretože kráča po dunách ako vlny. A púšť ako more je len z piesku)

    Úvahy detí a dodatky vychovávateľky.

    šmykľavka - ťava

    - Čo je nezvyčajné na ťave? Ako sa prispôsobil púšti? (Ťavy si vedia počas piesočných búrok zavrieť nozdry, aby sa nenadýchli piesku. Dlhé mihalnice im chránia oči. Aby sa ťava neprehriala, nemá pod kožou tuk. Všetko sa sústreďuje v hrbe. Ťavy sú veľmi odolné zvieratá, dokážu bežať bez zastavenia celý deň, vydržia dlho bez vody)

    SKÚSENOSTI #3 "LOĎ PÚŠŤA"

    Šmykľavka - ťavie nohy

    - Všimnite si, aké široké má ťava nohy. Prečo? (Aby nespadol do piesku)

    Učiteľ ukazuje deťom predmety s rôznymi základňami: palicu, misku atď. Ponúka ich položiť na piesok a stlačiť. Deti predvádzajú, pozorujú a všímajú si, že niektoré predmety so širokou základňou nie sú zapadnuté do piesku.

    - Zisťovali sme s vami, prečo je pohodlnejšie cestovať púšťou na ťave.

    HRA "MINULOSŤ A BUDÚCNOSŤ"

    „Pozri, starý denník ukazuje niektoré veci, ktoré používali cestovatelia v púšti pred mnohými rokmi.

    Pri pohľade na kresby

    – Cestovatelia prevážali všetky veci na ťavách vo vreciach. A moderní cestovatelia, okrem tašky, v čom ešte nosia svoje veci? (batoh)

    - Predtým, keď sa cestujúci zastavili, aby si oddýchli, postavili si stan. A čo inštalujú moderní cestovatelia? (stan)

    – Čas sa určoval pomocou slnečných okuliarov a presýpacích hodín. A koľko hodín budú potrebovať moderní cestovatelia? (mechanické, elektronické)

    - Keď sa na púšti zotmelo, použili svetlo olejovej lampy. A čo teraz potrebujeme, aby sme si posvietili na cestu v tme? (elektrická baterka)

    Cestovatelia si so sebou brali pero a atrament, aby si robili poznámky. A čo je užitočné na zaznamenávanie informácií teraz? (ceruzka, pero, tablet)

    - Cestovatelia držali vodu v koženej taške - mechu na víno. Aké je dnes najčastejšie miesto na skladovanie vody? (fľaša, fľaša)

    – V dávnych dobách cestu cestovateľom udávalo slnko a hviezdy. A teraz s pomocou akého zariadenia môžete nájsť smer? (kompas)

    „Možno sa niektorí z vás, keď vyrastú, vydajú na cestu púšťou. Vymenujte veci, veci, ktoré by ste na takejto ceste potrebovali. Pozri, už som niečo pripravil. Najprv som sa však rozhodol s vami poradiť: čo si vziať a čo nechať. (Učiteľ ukazuje rôzne položky na stoloch) Nechajte dievčatá vybrať všetky potrebné veci a položte ich na stôl, kde je obrázok dievčaťa s batohom; a chlapci si vyberú veci a položia ich na stôl s obrázkom chlapca s ruksakom.

    Deti si vyberajú veci na cestu k hudbe.

    Pozrime sa, kto si čo vybral? prečo? Za čo? (Deti odôvodnia svoj výber)

    SKÚSENOSTI #4 "Vyhrievacie predmety"

    - Vybrali ste si veľa vecí potrebných na cestovanie púšťou, medzi ktorými, samozrejme, nechýba ani oblečenie. V púšti je veľmi dôležité chrániť telo pred slnkom, aby nedošlo k úpalu. K tomu musíte mať pokrývku hlavy a vhodné oblečenie. Vidím, že ste si vybrali oblečenie rôznych farieb. Myslíte si, že je dôležité, akú farbu nosia cestujúci?

    Ohrieva slnko všetky predmety rovnako? (Nie naozaj)

    Skontrolujeme a ideme k stolu so stolnou lampou.

    Slnko je hlavným zdrojom svetla. Horí nad zemou ako obrovská žiarovka. Predstavte si, že elektrická lampa je Slnko. Predložte svoju dlaň. Čo cítiš? (teplý horúci) Dlaň sa zahriala. Nielen dlaň, ale všetky predmety sa zahrievajú, keď na ne dopadá svetlo. Takže slnečné lúče ohrievajú povrch Zeme a predmety.

    - Cítiť kamene a kusy látky. Povedz mi, sú studené alebo teplé? (Chladný) A tieto kamene (Biely a čierny) ležať pod svetlom lampy. Sú studené alebo teplé? (teplé). Ktorý kameň je teplejší? (Čierny) A akej farby sa látka zahriala viac: čierna alebo biela? (Čierna) Máte pravdu: čierna pohlcuje veľa slnečného svetla, takže čierne predmety sú teplejšie ako biele.

    – Púštne zvieratá majú svetlú pieskovú farbu. Prečo si myslíš? A obyvatelia horúcich krajín maľujú steny domov bielou farbou. Svetlé steny odrážajú časť slnečných lúčov a veľmi sa nezahrievajú. V akom oblečení vám teda nebude tak horúco: v bielom alebo čiernom? (v bielom) Je to tak, chlapi, v horúcom počasí je lepšie mať svetlé oblečenie. Tá odpudzuje slnečné lúče.

    SKÚSENOSTI #5 "FILTROVANIE"

    – A teraz vám prečítam jeden dôležitý záznam z denníka. „Na púšti bola karavána, boli sme na ceste dlho a zostalo nám veľmi málo vody. Ale stal sa problém: začal silný hurikán a všetka voda, ktorú sme mali, sa zašpinila. Všetci boli veľmi rozrušení a začali premýšľať, ako sa opiť, ako vyčistiť vodu? V našich taškách sme našli gázu, pijavicu, sitko, cedník, lievik, prázdne čisté poháre. Premýšľali sme a hádali, ako môžeme vyčistiť vodu a uhasiť smäd.“ .

    - Premýšľajte o tom, možno uhádnete, ako sa cestovateľom podarilo vyčistiť vodu? Čo urobili? Aké predmety a materiály im v tom pomohli? (Vyrobili čistiace zariadenia - filtre. Otestujme si naše dohady a domnienky pomocou experimentov.

    Na stole je nádoba s kontaminovanou vodou (obsahuje piliny, kamienky, piesok), tri prázdne čisté poháre, sito, lievik, gáza, pijavica.

    „Pozrite, máme rovnakú špinavú vodu ako cestujúci a rovnaké predmety a materiály, ktoré našli vo svojich taškách. Čo si myslíte, aké predmety a materiály dokážu najlepšie vyčistiť vodu? Vysvetlite, prečo si to myslíte.

    Učiteľ ukazuje, ako filtrovať.

    - Vezmeme prázdnu nádobu, vložíme do nej sitko a nalejeme kontaminovanú vodu. Čo sa stalo? Je voda čistá?

    Teraz urobme gázový filter. Vezmite prázdnu nádobu, vložte do nej lievik a prikryte lievik gázou. Teraz tu nalejeme znečistenú vodu. Je voda čistejšia?

    – Ďalší filter je vyrobený zo savého papiera. Musíte odrezať kruh a vložiť ho do lievika a potom naliať vodu. Čo sa stalo po prefiltrovaní vody látkami? (Po filtrovaní sa farba filtra zmenila a filtrovaná voda sa stala čistejšou) Aký je najlepší vodný filter? (Pijavý papier)

    SKÚSENOSTI #6 "ČO JE VO FĽAŠÁCH"

    Voda je pre cestovanie v púšti veľmi dôležitá. A chcel som ti dať ďalšiu fľašu vody. Tu je len fľaša s rôznym obsahom a štítkami, ktoré som si pomiešal.

    - Pozrime sa, čo je nakreslené a napísané na štítkoch. Na tento štítok je nakreslená a napísaná kvapka "voda" . A tu je nakreslený pomaranč a je napísané "Šťava" . A kde je nakreslená krava, je napísané "mlieko" . Na tomto štítku je nakreslený niekto vtipný. Pozri, nafúkne líca a fúka, ale je to napísané "vzduch" .

    – Dokážete identifikovať, čo je vo fľašiach, a nájsť vodu, ktorú potrebujete na cestu cez púšť? (Áno) Potom určite, čo je vo fľašiach.

    Štyri uzavreté plastové fľaše. Deti ich skúmajú a určujú, že jeden z nich je ľahký a tri ťažké; v dvoch z ťažkých nádob, farebné tekutiny: biela a oranžová, tomu nasvedčujú "mlieko" a "Šťava" , čo znamená, že v tretej fľaši - "voda" ; otvorte, presvedčte sa.

    - Vysvetlite, prosím, ako ste uhádli, čo je vo fľašiach?

    Spoločne odhaľujú vlastnosti vody: nalievajú ju do pohárov, čuchajú, nalievajú, porovnávajú hmotnosť plného a prázdneho pohára.

    "Teraz ovoňaj vodu." Ako vonia? (Vôbec žiadny zápach. Voda nemá žiadny zápach, ak je čistá).

    - Vybrali ste si veci, ktoré sú potrebné na cestovanie púšťou. Teraz, keď sme urobili niekoľko experimentov, možno si vyberiete iné veci alebo niektoré z nich zmeníte. Vysvetlite svoj výber. Želajú si, aby chlapec a dievča hovorili o svojej práci, iní ich dopĺňajú. Zistili sme s vami, že musíte cestovať cez púšť: svetlé oblečenie (najlepšie biele), voda, vodný filter atď.

    Pozrite, v denníku sú prázdne strany. Urobme si z toho denník našich skupinových prieskumov v púšti a vyplňme prázdne strany.

    Galina Khrabrová
    "Púšť". Synopsa kognitívnej hodiny pre deti staršieho predškolského veku

    Výlet do púšť

    Učiteľka Khrabrová G.A.

    Cieľ. Naučte sa riešiť problémovú situáciu pomocou experimentovania a modelovania, aby ste videli vzťahy príčiny a následku v prírode. Rozvíjajte hodnotiaci a kritický postoj k okolitej realite (TRIZ). Dajte deťom predstavu divočina; ukázať, ako sú zvieratá, rastliny a ľudia prispôsobení životu v týchto drsných podmienkach. Vzbudiť záujem o ťavu ako o veľmi špecifické zviera. Pestujte zvedavosť, presnosť, usilovnosť. Aktivujte reč deti, obohatiť si slovnú zásobu slová: oáza, karavan.

    Bezpečnosť: rozloženie púšť, obrázok ťavy, model ťavej nohy, hnedá vlna (dlhá a krátka, riečny piesok, kúsky kartónu, farebný papier, dermantín, obrysy ťavy podľa čísla deti.

    Priebeh kurzu.

    Deti, počúvajte, čo vám teraz poviem. Na východe žil známy cestovateľ, volal sa Ali. Mal vnučku Batagozu, ktorá žila v meste. Raz prišla navštíviť svojho starého otca, ale na svoj príchod ho neupozornila. A v tom čase sa chystal na dlhú cestu do mesta Chardzhou. Ali si vybral dlhú cestu, pretože cesta prechádzala púšť Kara-Kum, po ktorej bolo potrebné ísť 10 dní. Batagoz naozaj chcela ísť so svojím starým otcom. Tak sa pýtala starý Ali súhlasil. Nasledujúci deň sa pripravovali na cestu.

    Di "Poďme na výlet" (Čo si treba priniesť na cestu divočina) .

    Skoro ráno Ali priniesol zo stepi 2 ťavy, každú s 2 obrovskými hrbami. Cestovatelia si pripravili zásoby jedla a vody a na druhý deň vyrazili.

    Chlapci, prečo si so sebou brali toľko vody a jedla?

    Batagoz sedel na ťave medzi dvoma hrbami. Pred jej očami sa k obzoru otvoril obrovský svet žltého piesku. Občas videla kríky ťavieho tŕnia. Slnko tak nemilosrdne ubíjalo! Dedko a Batagoz boli cez deň veľmi unavení, ale až v noci sa zastavili, aby spali a nabrali silu. Na jednej z týchto zastávok, Batagoz povedal:

    Dedko, prečo ja, len čo zídem z ťavy, hneď spadnem do piesku, ale ťava neprepadne.

    Chlapci, prečo si myslíte, že ťava nespadne do piesku?

    Pozrime sa, ako funguje ťavia noha.

    (Deti prídu k stolu a urobia pokus. Do piesku zapichnú ostré palice a potom palice tam, kde je prilepený paralon. Dospejú k záveru, že ťavia noha je široká).

    Dedo povedal to isté vnučka:

    povedal Batagoz:

    Prečo si ťava nepopáli nohy, lebo piesok je horúci a on chodí bosý?

    Chlapi, prečo si ťava nespáli nohy?

    povedal Ali:

    A pretože, dievča moje, že ťavia noha má veľmi hrubú a tvrdú kožu. Pripomína kukuricu, ktorá sa občas objavuje aj u ľudí. Preto sa všetky ťavy nazývajú kukuričné.

    A prečo má toľko chlpov na krku a hrudi? Iné zvieratá majú na chrbte veľa chlpov.

    Chlapci, prečo si myslíte, že má ťava viac srsti na prednej časti tela?

    Toto povedal dedko batagoz:

    Žerie tvrdé konáre ťavieho tŕňa a aby sa nepichol, rastú mu pred ním husté a dlhé vlasy.

    Dedko, prečo tu vôbec nie sú tŕne? Kedysi ich bolo viac!

    Chlapci, prečo v centre púštne tŕne menej ako po jej okrajoch? Tu a starý otec tiež vysvetlil, okolo okrajov viac púštnej vody ako v centre, takže ani ťaví tŕň tu nerastie.

    Batagoz podišiel k ťave, jemne ju pohladil a potom sa znova spýtal starého otca otázka:

    Prečo potrebuje ťava takú hustú a dlhú srsť, pretože v púšť je veľmi horúca?

    Chlapci, ako odpoviete na túto otázku?

    A starý otec povedal to isté, že husté a dlhé vlasy zachraňujú kožu ťavy pred popáleninami.

    Jazdili ďalej veľmi dlho a B. ataghoz nemal vôbec žiadnu silu. Bola smädná, ale voda sa už minula. A zrazu sa pred nimi objavili zelené stromy. Keď sa k nim priblížili, uvideli medzi sebou potok, ktorý vytekal zo zeme. Dedko povedal, že je to oáza.

    Tam pili vodu a odpočívali v tieni stromov. Do mesta ostávalo ešte pár dní. Dedko a Batagoz sú unavení z cestovania. Unavené sú aj ťavy. Ich hrby padali nabok. Batagozovi nebolo príjemné sedieť. Spýtala sa svojho starého otca, prečo hrbolčeky tak zmäkli.

    Chlapci, prečo ťave hrby zmäkli?

    A starý otec ukázal svojej vnučke tašku, v ktorej ležalo ich jedlo, a spýtal sa jej, prečo bola taška najprv plná a teraz je malá?

    Všetko sme zjedli! - odpovedalo dievča.

    Vidíte, sme malí, ale veľa sme jedli. A ťava je taká veľká a tak tvrdo pracovala, niesla naše veci a nás. Potrebuje aj viac jedla. Ale skoro nič nejedol a nepil, lebo ostňov bolo málo.

    Takže nosí jedlo v hrboch, hádalo dievča.

    Áno, odpovedal Ali. Predtým, ako sa vydal na cestu, bol dobre nakŕmený a jedlo a vodu si dal do zálohy v hrboch a potom ich jedol celú cestu. Preto bez jedla a vody vydrží oveľa dlhšie ako my.

    Dedko Ali a Batagoz bezpečne dorazili do mesta. batagoz potopil na zemi a jemne hladkal svoju ťavu, odsúdenie:

    Ďakujem ťava! Aký si silný, spoľahlivý a odvážny! Žiadne piesky sa ťa neboja. Niet divu, že vám hovoria loď púšť.

    Chlapci, páčil sa vám príbeh Batagoz a jej starého otca?

    Na čom by ste chceli cestovať? divočina?

    Urobme si na to model ťavy. Ale kým sa pustíme do práce, zaspievame si pieseň o púšť a tanec.

    pieseň o divočina(s pohybmi).

    AT púšť bez stromov,

    AT púšť žiadna tráva.

    Okolo niektorých dún -

    Pieskové kopce.

    Nie sú tam žiadne motýle

    A vtáky nespievajú

    Ťavie karavany

    Tam blúdia v opare.

    Refrén:.

    Púšť, púšť-

    Všade naokolo je piesok.

    Púšť, púšť-

    Tam je život dúškom vody.

    Trochu vyrastáme

    Precestujeme veľa krajín.

    AT púšť Kara-Kum

    Naša karavána pôjde.

    A priateľstvo a odvaha

    Pomôžte nám na ceste

    Pomôžu nám ťavy

    Choď na púšť.

    A teraz, chlapci, do práce.

    Gymnastika pre prsty.

    Po piesku kráčala ťava

    Videl tŕň.

    Jesť, jesť, jesť, jesť,

    Videl oázu.

    Pili, pili, pili

    Naša ťava nabrala na sile.

    Výroba modelu ťavy.

    1. Husté dlhé vlasy na hrudi a krku.

    2. Husté krátke vlasy na tele.

    3. Široké tvrdé kopytá.

    4. Vysoké hrby.

    (Deti si postavia karavan z hotových modelov).

    Gymnastika pre oči.

    Chlapci, do púšť veľa slnka. Chcete sa hrať s týmito lúčmi?

    Lúč, lúč, zlomyseľný,

    Hraj, si so mnou! (žmurkanie očami).

    No, ray, otoč sa,

    Ukáž mi svoje oči! (kruhové pohyby očí).

    Pozriem sa doľava

    Nájdem slnečný lúč.

    pozriem sa doprava,

    Opäť nájdem lúč.

    Pozerám do diaľky,

    Môj lúč je preč. Je to škoda!

    Zhrnutie lekcie.

    Užili ste si výlet s Batagoz a jej dedkom?

    Prečo si si výlet užil?

    Čo je na hre zaujímavé "Poďme na výlet"?

    Aký je najlepší spôsob cestovania divočina?

    Informačné zdroje.

    1. "Environmentálne pozorovania a experimenty v materskej škole". A. I. Ivanova.

    2. "Integrovaný lekcie v prípravnej skupine".

    3. Vlastná kreativita.

    Konverzácia "Púšť a jej obyvatelia"

    Cieľ: Vytvoriť holistický pohľad detí na púšť.

    Úlohy:

    Pokračovať vo formovaní ekologických predstáv detí o rozmanitosti prírody, o púšti a jej obyvateľoch;

    Zhrnúť predstavy detí o vzťahu prírodných podmienok so životom rastlín a živočíchov;

    Naučte sa odpovedať na otázky pomocou zložitých viet v reči;

    Cvičenie v schopnosti rozlíšiť a pomenovať predstaviteľov živočíšneho a rastlinného sveta púšte;

    Rozvíjať kognitívnu aktivitu, komunikačné zručnosti, schopnosť uvažovať, robiť jednoduché závery, vytvárať vzťahy príčina-následok, schopnosť klasifikovať;

    Formovať schopnosť navzájom sa počúvať pri diskusii o problémových otázkach;

    Podporovať výchovu k samostatnosti a aktivite;

    Pestovať starostlivý postoj k prírode prostredníctvom formovania pochopenia vzťahu a vzájomnej závislosti všetkých objektov a javov v prírode u detí.

    Prípravné práce:oboznámenie sa s rozmanitosťou prírody, flóry a fauny púšte, rozhovory s deťmi o púšti, prezeranie lustrácií o živočíšnom a rastlinnom svete púšte.

    Materiál: rozloženie púšte, ilustrácie zvierat a rastlín púšte, Lesovichok, hra "Lotto" Animals ", list.

    Priebeh rozhovoru.

    Deti, niekto nám klope na dvere, kto to môže byť?

    Toto je náš starý priateľ Lesovichok. Priniesol nám list, ktorý nedávno dostal. Budeme čítať? „Ahoj, môj priateľ Lesovichok! Píše vám strážca veľkého púštneho pieskovca. Pozývam vás na návštevu do púšte. Poď rýchlo." Lesovichok nás pozýva ísť s ním na cestu. Chcete ísť do púšte? Potom zavri oči a počúvaj ma:

    Záhradná cesta Idú do tábora

    Zasypané pieskom. Na hudbu hovorov.

    Ale je zlé, ak je veľa ležiacich stromov

    Piesok je všade naokolo. Rastúce v pieskoch.

    Tu je žltá stránka - Bezlisté konáre

    Púštna krajina. Zohnutý na suchú zem

    Piesok sa na ňom točí, húževnatý a pichľavý

    Rúti sa ako vlna. Saxaulský ker.

    Nikto nevie kam, A vietor nesie mraky

    Nikto nevie, kde je horúci piesok.

    Ťavy po nej bežia, lietajúci piesok ide

    Stepné vlaky. Pri útoku ako jednotky ...

    Tu sme v púšti. Otvárame oči.

    S deťmi pristupujeme k pôdorysu púšte.

    Z čoho podľa vás pochádza slovo „púšť“? - Myslím, že slovo "púšť" je utvorené od slova "prázdny".

    Viete, prečo bola prírodná oblasť takto pomenovaná? - Púšte sú oblasti zemského povrchu, kde v dôsledku príliš suchého a horúceho podnebia môže existovať len veľmi vzácna flóra a fauna.

    Aké sú púšte? - Piesočnaté, ílovité, skalnaté.

    Najhorúcejšia púšť je v Afrike. Jej meno je sladké, ale nie cukor - Sahara.

    Kde je najväčšia púšť sveta, Sahara? Najväčšia púšť sveta, Sahara, sa nachádza v Afrike.

    Púšť je na najteplejšom mieste na zemi. Obloha tu nevie, čo sú mraky, všade naokolo je žltý piesok. Zem je ohrievaná slnkom ako pec.

    Ako podľa vás vyzerá púšť? Púšť je ako piesočné more.

    Je to tak, chlapci, púšť je ako obrovské piesočnaté more. Zdalo sa, že zamrzlo. Keď fúka vietor, namiesto vĺn po ňom „behajú“ duny, preto púšť navonok vyzerá ako zamrznuté more. Keď sa toto more upokojí, jeho hladina sa vyrovná a vyhladí, pretože vlny sa usadia. Keď vietor na púšti utíchne, jej povrch zostáva nerovný, „rozbúrený“, pretože piesok si na nejaký čas zachováva tvar vĺn.

    Aké je podnebie v púšti? - Podnebie je horúce, málokedy prší, svieti slnko, občas fúka silný vietor.

    Viete, čo je piesočná búrka? - Piesočná búrka je, keď fúka silný vietor a dvíha piesok.

    To je pravda, ale či je to pravda alebo nie, preveríme.

    Vykonávanie experimentov.

    Skúsenosti 1. "Vznik búrky"

    Pre experiment rozdeľte do dvojíc. (Pristúpia k stolíkom) Najprv jeden z vás fúkne do trubice a druhý bude pozorovať, čo sa deje v pohári, potom sa prezlečiete.

    Čo si sa naučil? čo si pre to urobil? Čo si videl? Aký môže byť záver? (odpovede detí)

    Záver: silný vietor dvíha piesok, a tak vznikajú piesočné búrky.

    Fizkultminutka.Hra „Sme zrnká piesku, sme hrudy hliny“

    Priebeh hry. Fúkal silný vietor a vo vzduchu lietali zrnká piesku (deti voľne pobehujú po skupinovej miestnosti). Vietor utíchol a zrnká piesku padali na zem.(Deti čupia). Vietor fúkal na hlinu a zhlukovala sa do hrudiek (deti vstávajú a zhromažďujú sa v malých skupinkách, tesne priliehajúcich k sebe). Opakujeme 2-3 krát.

    Áno, chlapci, púšť je suchá, horúca, málokedy prší a slnko silno a nemilosrdne pečie. Myslíte si, že rastliny môžu prežiť v takýchto podmienkach?

    Aké rastliny môžu prežiť? Pomenujte ich. - Kaktusy, ťaví tŕň, saxaul. - Usporiadame obrázky siluety rastlín na pôdoryse.

    Prečo prežívajú v púšti? - Prežívajú na púšti, pretože si dokážu ukladať vodu do stoniek a listov a majú veľmi dlhý koreň.

    Navrhujem skontrolovať, čo sa stane s vodou v púšti. (Prejdite na tabuľky)

    2. Zažite „Čo sa stane s vodou v púšti“

    Vezmite pohár vody a nalejte ho do pohára s pieskom. Čo si videl? Aký môže byť záver? (odpovede detí)

    Záver: voda presakuje cez zrnká piesku a klesá.

    Ak je v púšti málo rastlín, čo potom jedia zvieratá, ktoré žijú v púšti? - živia sa malými hlodavcami, hmyzom a akýmikoľvek rastlinami, ktoré nájdu. A stále sa snažia usadiť bližšie k oáze.

    Čo je to oáza? - Oáza je miesto v blízkosti nádrže, ostrov vegetácie v púšti.

    Aké zvieratá môžeme stretnúť na brehoch Nílu v oáze? Púšť? (Deti pomenúvajú zvieratá a kladú hračky na povrch rozloženia.)

    Teraz hádajte hádanky:

    Žiadne uši, žiadne nohy

    Lopta v tŕňoch je ... (Ježko)

    kameň na nohách

    Plazenie sa po ceste

    Škrupinové tričko

    To je všetko ... (korytnačka).

    Tŕň je chutnejší ako veľa jedál

    Zbožňuje ju hrbatý ... (Ťava).

    Čo viete o ťavách? - Toto je zviera veľkej veľkosti, prispôsobené na život v púšti a stepi. Existujú dva typy tiav: dvojhrbé alebo dvojhrbé a jednohrbé alebo dromedáre. Už dlho je známe, že ťava je veľmi odolné zviera a môže sa dožiť až 40 rokov. Ťava vydrží bez vody takmer dva týždne a asi mesiac bez jedla, ale keď sa dostane k vode, dokáže vypiť takmer 100 litrov. Ťavia srsť sa považuje za dobrý liek na rôzne choroby. Za starých čias boli ťavy určené na prepravu nákladu a počas vojen sa používali na zastrašovanie nepriateľa. Existujú 2 druhy tiav: jednohrbé a dvojhrbé. Hrb ťavy si chráni chrbát pred spaľujúcim horúcim slnkom.

    Ťavá karavána ide cez púšť a my sa vraciame domov.

    Ideme na dlhú cestu

    Kuban, Pereyaslovskaya, materská škola na nás čaká.

    V Afrike je horúco, ale doma teplo.

    Dobre sa bavil s priateľmi.

    Refrén: Afrika, Afrika, zbohom, Afrika, Afrika.

    Tu sme doma.

    A teraz vás pozývam hrať hru. Na stole sú obrázky rôznych zvieratiek. A musíte si vybrať iba obyvateľov púšte. Začnite vyberať.

    Výborne, správne ste vybrali všetky zvieratá púšte.

    výsledok:

    Čo nové, zaujímavé ste sa dnes dozvedeli o púšti, zvieratách a rastlinách púšte?


    Ak sme sa zoznámili so životom Ďalekého severu, teraz vám naopak navrhujem ísť do jednej z najhorúcejších častí sveta – do saharskej púšte. Ak chcete horúce slnko a prázdniny nie sú skoro, tak sme na ceste. Hlavnou formou vzdelávania pre predškolákov, ako viete, je hra, takže sa nebudeme príliš zdržovať učením suchých faktov, ale ako obvykle, zariadime dobrodružstvo s množstvom hier, hádaniek a remesiel.

    V článku nájdete veľa tematických hier, ktoré sú určené pre mladších aj starších predškolákov – deti od 3 do 7 rokov. Navrhované nápady je najlepšie rozdeliť do niekoľkých sedení. Moja dcéra a ja spravidla natiahneme náš výlet na niekoľko týždňov, zakaždým, keď lekciu porazíme novým spôsobom. Napríklad prvý deň sa prezlečieme za kočovníkov a po vytvorení ťavy zo stoličiek si zahráme ťažký život v horúčave, na druhý deň sa ponoríme do študovaného prostredia a pozrieme sa na púšť v knihe. , na tretí deň sa hráme so senzorickým boxom atď.

    Nájdenie púšte na mape

    Ako obvykle, prvá vec, ktorú musíte urobiť, je zistiť, kam ideme a hľadať mapa(a zároveň na zemeguli) púšť. Okrem púšte, do ktorej ste sa rozhodli ísť (my sme mali Saharu), nájdite ďalšie veľké púšte, upozornite dieťa na to, ako sú vyznačené na mape. Cestou si môžete na mape vybaviť ďalšie už známe miesta.

    Prezentácia na tému "Púšť" pre deti

    Teraz, keď vieme, kde sme, bude užitočné získať prvú predstavu o mieste, kde sme my cestovatelia skončili. Najlepšie na to je podľa mňa prezentácia – obsahuje tie najzákladnejšie fakty, nezahltená zbytočnými a zle zapamätateľnými detailmi a hlavne má veľa fotiek.

    Naša prezentácia o púšti môže byť STIAHNUŤ TU . Stručne hovorí o tom, kto žije v púšti, ako zvieratá dokážu prežiť v takýchto ťažkých podmienkach, čo je piesočná búrka, čo je oáza atď. Nižšie v článku nájdete aj didaktickú hru, ktorá pomôže upevniť všetky poznatky získané z prezentácie.

    Senzorický box "Púšť"

    Robila som to pokojne v noci, kým dcéra nevidí, lebo som jej chcela ukázať už všetko hotové. Teraz má Tasia záujem aktívne sa podieľať na vytváraní takýchto boxov. Tak sme spolu vytvorili náš púštny layout. Áno, v skutočnosti je to celkom jednoduché.

    Pre hlavnú náplň krabice môžete zbierať obyčajný piesok. Ale ak nemáte po svojom boku piesočné pobrežie a nechcete ničiť detské pieskoviská, môžete si vziať dekoratívny žltý piesok do akvárií alebo kukuričnú múku. Použili sme kukuričnú múku.

    Čo je to púšť bez oázy? Oáza môže byť vyrobená z hydrogélu (vodná pôda), modrých sklenených dekoratívnych kamienkov, modrej látky alebo priadze () alebo - najnevhodnejšia, ale najprirodzenejšia možnosť - z obyčajnej vody. Nádrž v oáze je obklopená vegetáciou. Ak existuje, môžete umiestniť malé domy.

    Dotykový box je skutočný priestor pre príbehové hry. V našej miniatúrnej púšti sa ľudia, chradnúci horúčavou, zúfalo snažili dostať do oázy, niekto jazdil na ťave, niekto nasadol na SUV.

    Potom sa naši cestujúci dostali do piesočnej búrky, schovávajúc sa pred zúrivými živlami (cez sito sme na nich nasypali kukuričnú múčku)

    vykopali kolesá džípu, ktoré boli zasypané počas piesočnej búrky atď.

    Púštne hry

    V hre sa každý nový materiál pamätá najlepšie, preto sa snažte do svojho výletu zahrnúť čo najviac rôznorodých hier, vrátane tých mobilných. Nápady:

    • Hráme sa na nomádov

    Ako nomádi sa oblečieme do dlhých šiat (napodobňujúcich arabské oblečenie - burnus), omotáme si hlavu šatkou (to bude kufia) a vydáme sa na cestu púšťou. Ťava sa dá vyrobiť z dvoch stoličiek naukladaných za sebou (chrbtá budú hrby ťavy). Ak to počet stoličiek dovolí, môžete usporiadať celý karavan

    Hráme sa so všetkými ťažkosťami, ktorým čelí cestovateľ v púšti: kráčame po horúcom piesku a hľadáme oázu, trpíme horúčavou, utekáme pred hadom alebo varanom, prekonávame piesočnú búrku, dobre sa zahaľujeme do šiat. a skrývanie sa za ťavami atď. Unavení z cesty sa v noci ukladáme spať vedľa našich verných tiav.

      Kaktusy na bielizeň

    Ťavy sa, samozrejme, dlho zaobídu bez vody a potravy, no aj tak by sa hodilo nakŕmiť ich pred našou cestou. Obľúbeným jedlom ťavy je ťaví tŕň, niečo podobné sa dá urobiť aj so štipcami. No, alebo len robiť kaktusy.

    • Prstová hra "Dážď, viac zábavy!"

    Keď sa hráme na cestovateľov, ktorí kráčajú púšťou a sú unavení horúčavou, snažíme sa, aby pršalo, pomôže nám to pri hre prstami:

    Dážď, dážď, viac zábavy! striedavo každým pravým prstom ruky klopú na dlaň ľavej)
    Kvapkať, kvapkať, neľutovať! (striedavo každým prstom ľavej ruky klopeme na dlaň pravej)
    Len nás nezmáčajte! (preložiť ruky nad hlavu)
    Neklopať na okno! (klopanie päsťou na päsť)
    Silnejší postrek na poli: (zobrazovať „striekanie“ prstami)
    Tráva bude hustejšia! (dlane pred vami, prsty vzhliadnute, roztiahnite ich - zobrazujú trávu)
    • Hra "Kaktusy"

    Súhlasíme, že teraz budeme kaktusy. Na príkaz „Dážď“ kaktusy zobrazujú zbieranie vody a jej kladenie do stoniek a na príkaz „Slnko“ jednoducho stoja s roztiahnutými rukami.

    • Hra "Jerboa"

    Skáčeme ako jerboas: z hlbokého drepu na dvoch nohách vyskočíme dopredu a hore. Môžete si tiež zavesiť nejaký predmet v malej výške nad hlavu, aby sa ho „džerboa“ snažila dostať počas skoku.

    Buď vopred pripravíme pre dieťa schému ťavy, berúc do úvahy existujúcu sadu dielov, alebo spoločne vytvoríme, čo sa stane

    • Džin z lampy

    Ak máte doma džbán, ktorý vyzerá ako Aladinova magická lampa, môžete poraziť vzhľad čarodejníckeho džina. Džin môže byť otec alebo nejaký druh hračky (náš Džin bol Ali Baba z hry "", z toho istého miesta magická lampa).

    Ako zvyčajne, keď sa vynorí z lampy, Genie sľubuje splnenie túžob: môže mu napríklad pomôcť dostať sa z púšte alebo ho pohostiť niečím sladkým. Najprv ho však musíte niečím prekvapiť. Vyriešte napríklad jeho dômyselné hádanky (pozri nižšie), poskladajte puzzle alebo vyrobte nejaké tematické remeslá (pozri nižšie).

    • Skladanie puzzle

    Naša africká hádanka môže byť STIAHNUŤ TU .

    • Didaktická hra na tému "Púšť"

    Na posilnenie základných pojmov z prezentácie si môžete zahrať jednoduchú hru. Na to potrebujete karty s obrázkom obyvateľov a iných javov charakteristických pre púšť (Naše karty môžu byť STIAHNUŤ TU , pre pohodlie je lepšie ich nalepiť na lepenku vopred).

    Pred hrou sa všetky karty poukladajú lícom nadol do balíčka. Hostiteľ vezme jednu kartu z balíčka a ukáže ju všetkým hráčom. Kto rýchlo uhádne, čo je na karte zobrazené, vezme si to k sebe. Vyhráva hráč s najväčším počtom kariet.

    Zaujímavé je aj zmiešanie niekoľkých sád kariet na zopakovanie iných tém. Do sady „Púšť“ pridajte napríklad aj „ Arktída»

    • "Ali Baba a neposlušná ťava" (Môj obchod, Ozón)

    Počas nášho výletu do púšte som si náhodou spomenul na predtým zakúpenú hru a prišla nám vhod. Hra nenesie žiadnu vzdelávaciu funkciu, je čisto zábavná.

    Myšlienkou hry je dať na ťavu čo najviac batožiny a zároveň sa to snažiť urobiť tak opatrne, aby nepokojná ťava nezačala prejavovať svoj charakter a nerozhádzala všetky veci spolu s Ali Babom, na ktorom sedí. to. Ťava má tendenciu vyskočiť zo svojho miesta pri akomkoľvek nepresnom pohybe, ako aj pri príliš veľkom množstve vecí. Emócie v tejto hre sú teda zaručené. Jediná vec, ktorú treba mať na pamäti, je, že mladšie deti (do 3-4 rokov) sa môžu báť ťavy s jej náhlymi pohybmi.

    Hádanky o púšti pre deti

    Celý deň ide v teple
    Žerie tŕne a nepije.
    Čaj, koberce, hodváb a melóny
    Preniesť sa cez púšť
    Po - rybník bude piť vlhkosť
    Nomádov priateľ - ... (ťava)
    Tu prichádza dom na nohách,
    Kto žije - neviem - v ňom!
    Aké zviera? - Videl som labku!
    Otec ma upokojoval
    Nie je miesto pre strach!
    Toto je... (korytnačka)
    V norke, po čakaní na teplo,
    V noci, ako klokan,
    Rýchlo skáče na dvoch labkách,
    Malé zviera - ... (jerboa)
    Beží hore svahom
    Kormidluje kormidlovým chvostom.
    Chyť chvost, len - ach!
    Utiecť! ... Chvost v ruke.
    (jašterica)
    Lano sa plazí po zemi
    Tu je jazyk, otvorené ústa,
    Pohrýzť všetkých, som pripravený,
    Žiadne uši, žiadne nohy, žiadne oči,
    Ale, ale tŕne trieda!
    Má červený kvet
    Ako krásne kvitne ... (kaktus)

    Remeslá na tému "Púšť" pre deti

    Niekoľko remeselných nápadov, ktoré sa môžu hodiť počas vašej cesty do púšte.

    • Korytnačka z papierového taniera . Najprv namaľujeme taniere, snažíme sa na škrupine zobraziť vzor „korytnačky“, potom zospodu prilepíme všetky ostatné (vopred natreté) časti tela.

    • Egyptská pyramída vyrobená z papierových blokov . Vopred nakreslíme bloky na list farebného papiera, vyzveme dieťa, aby ich vyrezalo a prilepilo vo forme pyramídy.

    • . Starším deťom môže byť ponúknutá výroba trojrozmernej lepenkovej pyramídy. Ak to chcete urobiť, pripravte sa schémy. Po vyrezaní rozloženia zostáva len ohnúť ho pozdĺž čiar a prilepiť.

    • Kaktus z plastelíny a kúsky zápalky

    Scenár bol napísaný pre výchovný detský sviatok.
    Boli to tri deti (dve dievčatá a chlapec) vo veku 5,5-6 rokov.

    Dekorácia izby

    1. Kartónová pyramída. Netreba ani tak pre scenár, ale pre správnu náladu
    2. Sfinga vyrobená z kartónu
    3. Figúrky Egypťanov (vyrezané z fotografií starovekých papyrusov)
    4. Púšť – kotlina s pieskom alebo krupicou
    5. Africké zvieratá (hračky)
    6. Pochúťky: sušené ovocie (ďatle, figy), ovocie, zelenina (uhorky, paprika), orechy, pita chlieb, syr, sušienky, orientálne sladkosti.

    Úvodná časť

    Nájdite na mape Egypt a opýtajte sa, čo o ňom deti vedia. Je lepšie hovoriť o minulosti zobrazením udalostí na časovej osi. Najprv uveďte náš čas, potom sa pozrite, ako dávno sa objavil staroveký Egypt, keď boli postavené Veľké pyramídy. Povedzte nám o Nefertiti (o kráse, detaily jej života nie sú detskou témou). Opýtajte sa, či by sa s ňou deti chceli stretnúť.

    Vymyslite si rituál cestovania v čase. Naše deti si zapamätajú čarovné slová z rôznych rozprávok, spoja si ruky, vykúzlia: „Abrakadabra, chceme sa preniesť do starovekého Egypta, za čias kráľovnej Nefertiti.“ Fúka čarovný vietor a my sa ocitáme tam, kde máme byť.

    V starovekom Egypte sa deti obliekali do zlatých brokátových golierov a dávali si korálky a náramky (muži aj ženy milovali šperky). Potom sa opýtajte, ako sa dostať ku kráľovnej, čo treba urobiť, aby stráže pustili návštevníkov do paláca. Možno sa niekto ponúkne, že prinesie darčeky alebo sa dostane cez tajnú chodbu, alebo budú deti zmätené. Povedzte im o veštách a o tom, ako sa používali v staroveku, aby ste odpovedali na dôležitú otázku. Veštec na hostine (plastová nádoba s otvorom prelepeným papierom) obsahuje odpoveď, ako sa dostať do paláca.

    Autor tejto a ďalších fotografiíAnastasia Lipatová

    Samozrejme, odpoveď je napísaná hieroglyfmi. V tejto knihe sme k nim mali kľúč. Korešpondenciu medzi ruskými písmenami a hieroglyfmi si však môžete nastaviť sami, analogicky s anglickou verziou.

    Hlavná časť

    Správa orákula znie: „Zbierajte korálky“. Moderátor môže deťom vysvetliť, že teraz musia splniť úlohy rôznych postáv, ktoré sa na ceste stretnú a dostanú korálky. Domáce korálky, tvarované z hliny, zdobené korálkami.

    Bazár. Obchodník sa s deťmi stretne na bazáre (ďalej sú všetky postavičky z lepenky, vytlačené odtiaľto). Korálku sľúbi, ak mu deti pomôžu vyrobiť strieborné medailóny. Jedným zo spôsobov výroby šperkov v Egypte je prenasledovanie. Na hrubú fóliu s paličkami musíte vytlačiť vzor.

    púšť ja Obchodník hovorí, že niekoľko guľôčok je ďaleko v púšti. Keďže sa tam nedá ísť pešo, hľadáme ťavu. Treba ho slušne požiadať, aby zobral deti a nakŕmil ich imaginárnymi tŕňmi. Ťava je vyrobená z hračkárskej ťavy, prikrývky a vankúšov. Deti sedia na koni a pohybujú sa, pričom nohami tlačia z podlahy. Na signál "piesočná búrka!" mali by sa všetci spolu schovať pod prikrývku a zamrznúť.

    Po príchode na miesto deti uvidia misku krupice. Obsahuje figúrky obyvateľov púšte a ukryté sú tri korálky. Ďalšou ťažkosťou sú piesočné červy, ktoré je potrebné odohnať (použil som myšlienku tejto hry).

    Veľký Níl. Predtým, ako pôjdete k rieke, povedzte nám trochu o tom, akú úlohu zohrala v starovekej egyptskej civilizácii a že teraz je jednou z dvoch najdlhších riek na svete. V Níle (kúpeľňa s tónovanou vodou) pláva nádoba s korálkami. Strážia ho krokodíly (vystrihnuté z kartónu). Deti hádžu po krokodíloch mince, kým dravce nepôjdu dnu (kartón navlhne a rýchlo sa potopí, preto nehádžte krokodíly vopred do vody). Potom vytiahnu nádobu s korálkami.

    Oáza. Hostiteľ povie deťom, čo je to oáza, a sľúbi, že dá korálku, ak povedia, ktorý strom tu Egypťania považovali za posvätný strom života. Ako pomôcku facilitátor kladie otázky a deti sčítajú názov stromu z prvých písmen odpovedí na ne. otázky:

    1. Mýtické stvorenie s telom leva a hlavou človeka (Sfinga)
    2. Označenia slov alebo písmen medzi starými Egypťanmi (hieroglyfy)
    3. Posvätné zviera, ktoré Egypťania nazývali „miu“ (mačka)
    4. Miesto v púšti, kde je zdroj vody a veľa rastlín (Oasis)
    5. "Obyvateľ" pyramídy (múmia)
    6. Zviera, ktoré nesie ľudí a tovar. Ale nie ťavu. (Osol)
    7. Egyptský boh slnka (Ra)

    Ak deti na niektorú z otázok nevedia odpovedať, vedúca ich nabáda (na našej dovolenke robila ťažkosti len posledná otázka). Môže komentovať aj iné odpovede, pričom môže pridať nejaké podrobnosti. A musíte povedať o sykomore, ukázať jeho fotografiu.

    Knižnica. Deti prídu k pisárovi a on sľúbi korálku výmenou za nové zvitky papyrusu. Papyrus sa dá ľahko vyrobiť z papiera (zrolovať, pripevniť a rozrezať na tretinu, aby vznikli listy) a rozložiť po miestnosti tak, aby ho deti zbierali ako prvé. Potom musíte odrezať koreň (povedzte, že korene sú jedlé) a listy a pozdĺžne rozrezať stonku. Získajte niekoľko pruhov. Sú zložené ako skutočný papyrus s jednou vrstvou pozdĺž a druhou vrstvou naprieč. Moderátorka hovorí, že papyrus má lepkavú šťavu a pod tlakom sú časti pevne spojené. A na dovolenke môžu byť mazané PVA. Na konci prázdnin môžu deti na výsledné papyrusy niečo napísať.


    poliach. Deti prichádzajú k roľníkom a žiadajú o pomoc pri stavbe zavlažovacích kanálov. V podnose sú dve banky hliny, v strede je pozdĺžna priehlbina s vodou, z ktorej musíte vykopať kanály paličkami.

    Pyramída. Posledných pár guľôčok je v pyramíde. Cestu k nim však stráži sfinga, ktorá kladie hádanky. Hádanka: „Prečo starovekí Egypťania nazývali svoju krajinu Kemet (čierna zem)“. Všetky potrebné informácie (o tom, aký dôležitý bol Níl, ako dobre všetko dozrelo na poliach pohnojených jeho čiernym nánosom) dostávali deti pri kopaní kanálov. Ale možno budú potrebovať vodiace otázky, aby odpovedali na sfingu.

    Na strane pyramídy sú priehlbiny, z ktorých niektoré obsahujú korálky. V iných to malo priniesť niečo nepríjemné na dotyk. Vybrali sme ale gumené červíky, ktorým sa deti len potešili.

    Korálky sa zbierajú. Teraz si ich deti rozdelia medzi sebou, navlečú ich na šnúru a odnesú do paláca. Pri vchode ich čaká strážca. Zadá nejakú úlohu (napríklad napíše svoje meno hieroglyfmi) alebo sa uspokojí s tým, že deťom vysvetlí, kto sú a kam idú.