Prihláste sa
Portál pre terapiu reči
  • Ako to urobiť rýchlo
  • Špecialita "Riadenie hotelov" (bakalársky titul)
  • Objednávka na vytvorenie služby dispečingu
  • Cena za pasáž "Kráľov cesty"
  • Špecialita "Lekárska kybernetika" (špecialita)
  • Test arkham rytiera tajomstvo pasáž
  • Dôraz samohlásk. Základné perkusné samohlásky

    Dôraz samohlásk. Základné perkusné samohlásky

      Priebeh hodiny:

      I. Organizačný okamih

      Vítané.

      (Číslo snímky 1)

      Skontrolujte pripravenosť na lekciu:

      II. Aktualizácia znalostí

      1. Kaligrafia

      Otvorím svoj notebook

      A šikmo postavený

      Nebudem sa skrývať pred tebou, moji priatelia,

      Držím pero takhle.

      Posaďte sa rovno, neohýbajte,

      Vezmem si prácu. (Posuňte číslo 2.)

      6. apríl.

      Cool job.

      Pomenujte písmená.

      Posuňte číslo 3

        a asi a vy

      Aké sú tieto listy?

      Zdôraznená slabika, zdôraznená slabika!

      Je pomenovaný tak z dobrého dôvodu.

      Hej, neviditeľné - kladivo -

      Označte to ranou.

      A kladivo zaklepe, zaklepe,

      A môj prejav je jasný.

      Sledujte správanie kladiva.

      Držať v jeho rukách zlomyslný.

      Tento neviditeľný človek hovorí:

      Silná povesť nie je bezdôvodná,

      Zdôrazňujem slabiku.

      O čom je táto báseň?

      Čo je to stres?

      Posuňte číslo 4

        Dom, priatelia, strom.

      Prečítajte si slová.

      knihy

      jaV.

      Prečítajte si slová s písmenom g.

      Fizminutka

      2) Pri ďalšej práci, pri určovaní perkusie a nepotvrdeného zvuku v slove, nám bude nápomocná poznámka č. 2 s.134 „Ako definovať perkusiu a odškrtnúť samohlásky v slove“:

      4. Zvuk samohlásky zdôraznil slabiku  slová sú šok samohláskový zvuk.

      5. Zvuk samohlásky nepotvrdená slabika  - Toto je nezdvorilý samohláska.

      Čítame v zboru.

      čerešňa, slivka, ríbezle ( Posuňte číslo 5) .

      Vzájomné testovanie.

      Samohlásky perkusie  - to sú samohláskové zvuky v zdôraznených slabikách slov.

      Nenáročné samohlásky

      V.

      Práca vo dvojiciach. (Snímka №6)

      - Prečítajte si úlohu, vyplňte ju pomocou poznámky.

      1. Prečítať.

      V kvetoch kvapky rosy.

      Dom má záhradu.

      Naša chata v lese.

      V záhrade ruží.

      (Snímka №7)

      Fizminutka (na oči)

      Snímka 8

      VI.

      - Prečítajte si plachtu. Pokúste sa to povedať rýchlym tempom.

      Snímka 9

      Čo ste si všimli?

      VII.

      Čo je zdôraznená slabika?

      Kde sa tieto vedomosti môžu hodiť?

    Zobraziť obsah dokumentu
       "Zhrnutie lekcie na tému" Percussion a unstressed zvuky samohlásky ""

    Technologická mapa lekcie

    trieda 1

    učiteľ:  Ruznyaeva Tatyana Leonidovna

    dátum:  6. apríl

    Typ lekcie:  pripevnenie

    činnosť:  "Ruský jazyk"

    téma: „Perkusie a unstresované samohlásky“

    cieľ: systematizovať myšlienky detí o stresovaných a nepotvrdených slabikách v slove.

    ciele:

    vzdelanie:  objasniť vnímanie šoku študentmi a napodobniť samohlásky slovami; pozorovanie výslovnosti a písania perkusií a nepotlačených samohlások slovom; zlepšiť schopnosť rozlišovať medzi samohláskami v stresovaných a nepripútaných slabikách;

    rozvíjanie:rozvíjať schopnosť vyhľadávať potrebné informácie v učebnici; rozvíjať horlivý záujem o pozornosť; vytvoriť podmienky pre zintenzívnenie práce v páre;

    vzdelávacie:rozvíjať zručnosti pre akademickú spoluprácu s učiteľom; s pochopením potreby zamerať sa na pozíciu partnera; rozvíjať zmysel pre vzájomnú pomoc, podporu.

    Plánované výsledky:

    osobnosti:schopnosť sebaurčenia, sebahodnotenia, vzájomného hodnotenia na základe pozorovaní vlastného prejavu a prejavu ostatných detí triedy;

    metasubject:schopnosť orientovať sa v cieľoch, cieľoch, prostriedkoch a podmienkach komunikácie v triede; schopnosť úspešne si vybrať jazykové nástroje na riešenie komunikačných úloh (ústne monologické vyhlásenia, dialóg); brať do úvahy a koordinovať pozíciu partnera v organizácii spolupráce v páre; túžba po presnejšom vyjadrení vlastných názorov; schopnosť vyhľadávať potrebné informácie v učebnici na riešenie kognitívnych úloh;

    špeciality:definovanie kvalitatívnych charakteristík zvuku samohlásky: šok samohlásky alebo nestresovaný, založený na danom algoritme ; definícia šoku a nestresovaného zvuku v slove; správne vysloviť slová so špecifikovaným miestom stresu, schopnosť kontrolovať ich činnosť.

    technológie: technológie systematického prístupu, IKT, technológie šetriace zdravie.

    Vyučovacie metódy: prirodzene kognitívna aktivita  - čiastočne vyhľadávať podľa zdroja poznatkov: vizuálne, verbálne, praktické.

    Formy organizácie činností: \\ t  frontálne, individuálne, parné.

    Kontrola Foma:  kontrola učiteľa, vzájomná kontrola, sebaovládanie.

    vybavenie:  učebnica pre 1. triedu - autori: V.P. Kanakina, V.G. Goretsky, karty pre prácu vo dvojiciach, fanúšikovia so samohláskami, prezentácia, ICT (elektronická aplikácia, multimediálny projektor)

    Priebeh hodiny:

    Fáza vyučovacej hodiny

    Aktivita učiteľa

    Študentské aktivity

    I. Organizačný okamih

    Vítané.

    Úsmev na seba, ja. Koniec koncov, s trochou šťastia začína veľký úspech! (Číslo snímky 1)

    Skontrolujte pripravenosť na lekciu:

    Skontrolujte dostupnosť na tabuľke učebnice ruského jazyka, poznámkového bloku, pera, jednoduchej ceruzky.

    Pozdravte učiteľa navzájom.

    emocionálne naladiť na lekciu

    Skontrolujte pripravenosť na lekciu.

    II. Aktualizácia znalostí

    1. Kaligrafia

    Otvorím svoj notebook

    A šikmo postavený

    Nebudem sa skrývať pred tebou, moji priatelia,

    Držím pero takhle.

    Posaďte sa rovno, neohýbajte,

    Vezmem si prácu. (Posuňte číslo 2 .)

    6. apríl.

    Cool job.

    Pomenujte písmená.

    Posuňte číslo 3

    a asi a vy

    Aké sú tieto listy?

    Písmená do poznámkového bloku napíšte na jeden riadok úhľadne a správne.

    Čo je to "extra" list? Prečo?

    A čo môžete povedať o ostatných samohláskách?

    Opakovanie v zboroch, otvorené notebooky.

    Položte notebooky šikmo.

    Vezmite perá do ruky.

    Položte ruku na lakeť.

    Položte ruku na notebook

    Zapíšte si číslo a „triednu prácu“ do prenosného počítača.

    Hovorové písmená

    samohlásky

    Napíšte písmená do poznámkového bloku.

    Písmeno ё. Je to vždy šok.

    Samohlásky, ktoré môžu byť v šoku a bez stresu.

    Vypočujte si báseň básnika Alexandra Shibaeva (zahrnutie elektronickej prihlášky)

    Zdôraznená slabika, zdôraznená slabika!

    Je pomenovaný tak z dobrého dôvodu.

    Hej, neviditeľné - kladivo -

    Označte to ranou.

    A kladivo zaklepe, zaklepe,

    A môj prejav je jasný.

    Sledujte správanie kladiva.

    Držať v jeho rukách zlomyslný.

    Tento neviditeľný človek hovorí:

    Silná povesť nie je bezdôvodná,

    Zdôrazňujem slabiku.

    O čom je táto báseň?

    Čo je to stres?

    Posuňte číslo 4

    Dom, priatelia, strom.

    Prečítajte si slová.

    Aké písmeno označuje samohlásku perkusie v každom slove?

    Aké písmená označujú samohlásky, ktoré nie sú zdôraznené?

    Aké slovo nie je zdôraznené? Prečo?

    Aký záver možno urobiť o týchto slovách?

    Počúvajte pozorne.

    Na zdôraznenú slabiku.

    Prečítajte si slová.

    Samohláska je zobrazená v zdôraznenej slabike pomocou fanúšika: o, i, yo.

    Písmená: at, a.

    Dôraz nie je kladený na slovo dom, pretože je to jednoslabičné slovo.

    Slovami, samohláskové zvuky môžu byť perkusívne a bez stresu.

    Písmeno ё je vždy šok.

    Dôraz sa nekladie do jednoslabičného slova.

    III. Sebaurčenie k činnostiam

    Čo si myslíte, chlapci, čo bude predmetom našej lekcie?

    Téma našej lekcie: "Percussion a unstressed zvuky samohlásky"

    A aby sme zistili, čo je pre nás v triede dôležité dnes, navrhujem, aby ste vyriešili situáciu Masha a Petita. Masha to povedal jedným slovom knihy   šok samohláska zvuk [a], a Peter tvrdí, že šok samohláska zvuk [a]. Skontrolujte si, ktorý z chalanov správne identifikoval šok samohlásky.

    Kde sa tieto vedomosti môžu hodiť?

    Poďme odvodiť účel našej lekcie.

    V lekcii si napravíme schopnosť správne rozpoznať v jazyku slovo bez stresu a stresu, správne napíšeme písmená v nepotvrdenej slabike.

    Perkusie a neviazané samohlásky

    Správne označená šoková samohláska Petya. Slabika sa vyslovuje s väčšou silou hlasu cED.

    Odpovedá deťom.

    V lekcii upravíme schopnosť správne rozpoznať perkusiu a roztrhnúť samohlásku.

    jaV.

    Fáza začlenenia objavu do systému poznania konsolidácie a opakovania, stanovenie správnosti a povedomia o štúdii

    1) - Uvažujme o prvom prípade, ako určiť perkusiu a napodobniť zvuk samohlásky jedným slovom, preto budeme vykonávať cvičenie v učebnici.

    Prečítajte si výraznú báseň Ivana Surikova. 63, hore.1.

    Pokúste sa určiť tému textu.

    Prečítajte si slová s písmenom g.

    Vysvetlite, prečo písmeno ё vždy označuje zvuk samohlásky.

    Napíšte prvú vetu do verša a označte slová stresom.

    Skontrolujte správnosť označenia napätia v slovách.

    V ktorých slovách bez ťažkostí zdôraznili? Prečo?

    Teraz zhrnúť, čo samohlásky sú vždy šok?

    Otvoria učebnicu str.63, čítajú báseň.

    Začiatok jari.

    Zem, deň, všetko.

    Napíšte prvú vetu vo forme verša. Uveďte slovami stres.

    Skontrolovať.

    Nad zemou, popoludní, všetko.

    cez   - jednoslabičné slovo, deň Zeme  - slová s písmenom ё.

    Vždy šok je samohláska els a samohlásky v jednoslabičných slovách.

    Fizminutka

    A teraz si vezmime trochu odpočinku a zvážme druhý prípad, ako určiť perkusiu a napnúť v samohláske samohlásku. Zavolám tieto slová a budete pozorne počúvať a vykonávať pohyby. Ak je slovo monosyllabic - hands-up, ak je slovo dva-slabika - tlieskať rukami, pôvodná pozícia ruky nadol. Mačka, zložka, puzdro na ceruzku, ústa, krieda, jama, pero zápisník, plť, jar.

    Pozorne počúvajte slová a vykonávajte pohyby.

    2) - V ďalšej práci, pri určovaní perkusie a nepotvrdeného zvuku v slove, nám bude nápomocná poznámka č. 2 s.134 „Ako definovať perkusiu a vypnúť zvuk samohlásky v slove“:

    1. Prečítajte si slovo. Rozumiete tomu, čo toto slovo znamená?

    2. Povedzte slovo, aby ste v ňom počuli zdôraznenú slabiku.

    3. Vyberte zvuk samohlásky v zvýraznenej slabike a vyslovte ju.

    4. Zvuk samohlásky v zvýraznenej slabike slova je zvuk samohlásky šoku.

    5. Zvuk samohlásky v nepotvrdenej slabike je nezaujatý samohláska.

    Čítame v zboru.

    Pomocou memo vysvetlite, ktorý zvuk samohlásky je perkusívny v každom z týchto slov a ktorý je napísaný slovami: čerešňa, slivka, ríbezle (Posuňte číslo 5 ) .

    Napíšte slová do poznámkového bloku, označte slová stresom a podčiarknite nenapnuté samohlásky.

    Vzájomné testovanie.

    Pripomeňme si ešte raz, čo je šok a nestresovaná samohláska, „Informácie o jazyku“ v spodnej časti učebnice na str. 63

    Samohlásky perkusie  - to sú samohláskové zvuky v zdôraznených slabikách slov.

    Nenáročné samohlásky  - Toto sú samohlásky v nepotvrdených slabikách slov.

    Oboznámte sa s poznámkou

    Prečítajte si zbor.

    Cherry - šok samohláska zvuk [a], unstresed samohláska zvuk [a].

    Plum - šok samohláska zvuk [a], unstresed samohláska zvuk [a].

    Ríbezle - šok samohláskový zvuk [o], nepružné samohlásky [a], [a], [a].

    Zapíšte si slová, označte slovami stres a nepotlačené samohlásky.

    Vzájomné testovanie.

    Prečítajte si „Informácie o jazyku“.

    V.Tvorivá aplikácia a získavanie vedomostí, osvojenie si metód činnosti riešením problémových problémov, postavených na základe skôr nadobudnutých vedomostí a zručností

    Práca vo dvojiciach. (Snímka №6)

    Odporúčam vám pracovať vo dvojiciach. Dohodnite sa na tom, ktorý z vás najskôr vyplní kartu, ktorá bude druhá. Ak chcete rýchlo a správne zvládnuť úlohu, musíte spolupracovať.

    Prečítajte si úlohu, vyplňte ju pomocou poznámky.

      Prečítať.

    2. Zadajte poradie viet, aby ste vytvorili súvislý text.

    3. V slovách dvoch slabík, dajte dôraz, podčiarknite list označujúci nenatiahnutý zvuk samohlásky.

    V kvetoch kvapky rosy.

    Dom má záhradu.

    Naša chata v lese.

    V záhrade ruží.

    Overenie správnosti práce správnej rady (Snímka №7)

    Čo vám pomohlo s týmto questom?

    Súhlasíte medzi sebou.

    Prečítajte si úlohu.

    Uveďte poradie viet.

    Uveďte napätie v slovách dvoch slabík, podčiarknite list označujúci nenatiahnutý zvuk samohlásky

    Skontrolujte správnosť úlohy na tabuli

    Vyhodnoťte svoju prácu.

    Memo "Ako určiť slovo šok a unstresed samohláska zvuky."

    Fizminutka

    (pre oči)

    Snímka 8

    Vykonajte pohyb očí.

    VI.Organizácia vzdelávacích metód činnosti prostredníctvom reprodukcie informácií a cvičení vo svojej aplikácii

    Prečítajte si záplatu. Pokúste sa to povedať rýchlym tempom.

    Snímka 9

    Vo dvore je tráva, drevo na tráve.

    Písanie, aké slová v plášti sa líšia od ich výslovnosti?

    Identifikujte v každom dvojslabičnom slove nezaznamenaný zvuk samohlásky.

    Čo ste si všimli?

    Dávajte si pozor: môže byť vyznačený nenapnutý zvuk samohlásky v slove. rôznych písmen.

    Spell plácat. Podčiarknite list, ktorý znamená bez stresu, Simon pracuje na palube.

    Na záver. Budeme o tom diskutovať v nasledujúcej lekcii.

    Prečítajte si záplatu.

    Dvor, palivové drevo.

    [a], [a], [a], [a].

    Nepocitovaný zvuk samohlásky v slove je označený rôznymi písmenami.

    Odpíšte plášť, označujúci nenatiahnutý zvuk samohlásky.

    Nepocitovaný zvuk samohlásky v slove môže byť označený rôznymi písmenami.

    VII.odraz vzdelávacích aktivít

    Pripomeňme si situáciu s Mashou a Petyou, aký cieľ bol stanovený v triede? Na zhrnutie.

    Čo je zdôraznená slabika?

    Kde sa tieto vedomosti môžu hodiť?

    Ohodnoťte svoju prácu v triede. Ak by to bolo zaujímavé a ľahké na lekcii, potom si vyberiete červené jablko a zavesíte ho na strom, ak ste sa stretli s ťažkosťami, úplne ste tomu nerozumeli, zelené jablko, potom musíte pracovať viac.

    Výborne, som spokojný s vašou prácou na lekcii. Ďakujem vám všetkým.

    Ak chcete opraviť schopnosť správne identifikovať perkusie a roztrhnúť samohlásku v jednom slove.

    Odpovedá deťom.

    Vyhodnoťte ich prácu výberom vhodného jablka.

    1.   Prečítajte si ju.

        Slnko vychádza nad zemou
        Každý deň je všetko vyššie.
        A celý deň, obiehajúc, cooing
        Holuby na streche.
        (I. Surikov)

    • Povedz mi, aký obrázok si dokážete predstaviť pri čítaní týchto riadkov. Ako jej môžete zavolať?
    • Zapíšte si prvú vetu. Slovami označiť stres. Aké slová nekladú stresové známky?

    3. Prečítajte si  jazyk twister

        Tráva na dvore
        palivové drevo na tráve.

    • Zapíšte si V každom slove s dvoma slabikami povedzte nezaujatý samohláskový zvuk. Aké písmená je v liste?

    Dávajte pozor!  Nepocitovaný zvuk samohlásky v slove môže byť označený rôznymi písmenami.

    Preto by sa malo skontrolovať pravopis slova s \u200b\u200bnepotvrdenou samohláskou.

    4. Zapíšte si  slovo je meno vtáka. Čo to znamená? Podčiarknite v ňom písmeno, ktoré znamená, že je to samohláska.

    • Teraz zmeňte slovo sova  tak, že označuje niekoľko položiek (sovy). Zapíšte si to. Podčiarknite písmeno, ktoré označuje zvuk perkusnej samohlásky.

    Dávajte pozor!  Keď zmeníte slovo (sova - sovah), perkusie a nepotvrdené zvuky samohlásky v tej istej časti slova sú označené rovnakým písmenom o.

    • Aké slovo môže byť kontrola slova? sova?

    5. Prečítajte si  slová, ako sú napísané. Teraz čítaj, ako hovoríme.


    • V ktorých slovách sa zvuk vybraných písmen nezhoduje s pravopisom? Prečo?
    • Znamená to isté písmeno, že v každej dvojici slov je zvuk samohlásky a šok samohlásky?
    • Aké slovo bude testovať pre každé z týchto slov: pôda, borovica, krajina, zima? Vysvetlite svoju odpoveď.

    6. Prečítajte si, Nájdite slová, v ktorých by sa mal v prvom slabiku skontrolovať písmeno označujúce nezvládnutú samohlásku. Priraďte každé slovo k testu.


    • Napíšte prvý test, potom testovacie slovo.

    7. Prečítajte si slová, Prečo by sa ich písanie malo kontrolovať?

    Tabuľky, ... - listy, ... - slony, ... - lekári.

    • Porovnajte kontrolné slová. Pamätajte si, ako to urobiť: každé slovo zmeňte tak, aby sa nenatiahnutý zvuk samohlásky stal šokom.
    • Napíšte prvé testovacie slovo a potom testovacie slovo.

    8. Prečítajte si, Ktoré slovo každého páru je testovacie slovo a ktoré je testovateľné?

    Hory - g.ra шкаф, puzdro - shk..fí, sviečky - sv..cha ñ, číslo - h..slo.

    • Zapíšte tri páry slov a vložte chýbajúce písmená.
    • Urobte vetu s akýmkoľvek slovom. Zapíšte si to.

    9. Prečítajte si.

    P..smo, ... - sh..ry, ... - r..cа, ... - ... play, ... - c..tno, ... - p..sa- ,. .. - m..rya.

    • Priraďte každé slovo k testu. Ak to chcete urobiť, zmeňte slovo tak, aby sa nenatiahnutý zvuk samohlásky stal šokom.
    • Napíšte testovacie a overiteľné slová a vložte chýbajúce písmená.

    10. Prečítajte si  verifikačné slová.

    , hniezda - ..., slzy - ..., tváre - ..., osy - ..., rock - ..., strelci - ....

    • Zoberte pre každé testovacie slovo overiteľné. Ak to chcete urobiť, zmeňte slovo tak, aby sa zvuk samohlásky samohlásky stal bez stresu.
    • Najprv napíšte testovacie slovo a potom testovacie slovo. Označte slovami stres.

    11. Prečítajte si, Ktoré slová sú mená ročných období vo vete chýba?

        Dobrý ... sneh
        ... kvety,
        ... huby
        ... ovocie.

      Slová pre referenciu: jar, jeseň, zima, leto.

    • Zapíšte si vetu a vložte chýbajúce slová. Dokážte, že písmená v slovách sú napísané správne.

    12. Prečítajte si hádanky, Vysvetlite otgadki.

        Oči na rohoch a dom na zadnej strane.
        Zadný kosák, vrúbkovaná hlava.

    • V ktorých slovách môžete ľahko vysvetliť pravopis vybraných písmen a v ktorých je pre vás ťažké? Zapíšte si všetky hádanky.

    13. Prečítajte si, Vysvetlite význam každého slova. Čo sú tieto slová zaujímavé?


    • V ktorých slovách sú písmená vo všeobecnej časti slov, ktoré sa majú kontrolovať? Prečo? Nájsť pre každé slovo test.
    • Zapíšte si akúkoľvek skupinu slov. Označte ich stresom. Podčiarknite písmená v spoločnej časti slov, ktoré označujú nevyslovené samohlásky.

    14. Prečítajte si  výslovne tajomstvom.

        Aký druh šelmy emäso
        Zastaviť ako stĺpec pod omäso
        A stojí medzi tr aty -
        Uši viac g ol osi ty
        (E. Trutneva)

    • Kto stojí medzi trávou?
    • Aké sú špeciálne príznaky, ktoré toto zviera poznáte? Napíšte stopu.
    • Prečo musím skontrolovať pravopis písmen v slovách?

    s azajac

    15. Prečítajte si, Aké písmená v slovách chýbajú?

    o? eh?

    K..za, g.ra, ch..za, m..rya, k..ltso, sh..ry, sl..va, sh..gi, gr..chi, h..lmy, pp .. on, in .. áno, s..sna, s..dy, gr .. pre.

    e? a?

    Gn..good, z..mlya, h..slo, p..tooh, z..rno, c..by, p..smo, p..la, z..ma, ct .. on, p..ka, p.la, s.

    • Prečo by sa malo kontrolovať pravopis chýbajúcich písmen? Ako to urobiť?
    • Napíšte päť slov a vložte chýbajúce písmená.

    16. Prečítajte si.

    Môžete zistiť, či je slovo správne napísané v špeciálnej knihe nazvanej Orthographic Dictionary.

    Slovník pravopisu  presne označuje, ako správne napísať slovo, ktoré vám spôsobilo ťažkosti.

    • Zoznámte sa s učebníckym slovníkom.
    • Naučte sa zo slovníka, ktorý list chýba v týchto slovách.

    Dev.chka, Malch..k, r.bota, m..dved.

    MOU Marfinskaya stredná škola

    Téma: "Šok a nestresované samohlásky"

    Otvorená trieda v ruskom jazyku v 1. triede

    Vyvinuté a realizované:

    učiteľ základnej školy

    Kushakova Tamara Ivanovna

    cieľ , Byť schopný rozlišovať medzi šokom a nestresovanými samohláskami. Ak chcete vytvoriť schopnosť vybrať testovacie slovo.

    Priebeh hodiny:

      Organizačný moment

      Nastavenie úlohy lekcie

    a) Fonetické zahriatie. Tongue twisters

    Tri magpies-taratorki

    Taratorili na kopci.

    Náš Polkan spadol do pasce

    Aký zvuk sa opakuje? Čo napíšeme list?

    Aký je rozdiel medzi zvukom a písmenom?

    b) Vizuálny sluchový diktát.

    Na tabuli je napísané.

    Jazyk natívny, byť priateľmi so mnou.

    Tak to bude, ak poznáte pravidlá ruského jazyka, vrátane pravidiel šoku a bez šokovej samohlásky. Dnes budeme pozorovať perkusie a samohlásky bez perkusií, naučíte sa správne písať slová s nepotvrdenou samohláskou.

    Aké úlohy môžem robiť s touto ponukou? (oddeliť slová pre prenos, dať token).

    Deti píšu čísla, vety, vykonávajú úlohy. Existujú slová, ktoré nemožno preniesť? (jazyk, môj) Prečo? Prečítajte si slová so stresom.

      Vysvetlenie nového materiálu

    Každé slovo má stres. Stres je srdcom slova. A ak sa slovo skladá z jednej slabiky, potom sa kladie dôraz? Prečo?

    Čo je to slabika, kde je značka stresu?

    Kde nie je stres? Kde je prízvuk?

    Stresová značka je vždy umiestnená nad písmenom, ktoré označuje zvuk samohlásky šoku.

    Hovorím slovo a píšete len list označujúci zvuk šokovej samohlásky.

    Puzdro na ceruzku.Aký list bol napísaný? (letter a)

    albiano m, pero, Lucy, učiteľ, aktovka, piatok, kvety, strom.

    Písmená na palube sú: a, o, u, u, i, e, i, y, i.

    Čo ste si všimli? (zaznamenané všetky písmená samohlásk).

    To znamená, že dôraz sa vždy kladie na akýkoľvek samohláskový list, okrem g  (vždy je šok).

    Na palube sú vety.

    poľa   pokryté snehom, tu sú borovice.

    kolopoľa , naborovica   proteín.

    Počet viet, podčiarknite slová.

    Porovnajte výslovnosť identických samohlásk.

    Kedy sa výslovnosť zhoduje s pravopisom? V ktorom - nezodpovedajú? (Zápasy - šok, nezodpovedajú - nepotvrdené).

    Aký je záver?

    Zvuk je vždy jasne vyjadrený pod napätím.

    Píšeme to, čo počujeme.

    A unstressed - to isté?

    A unstressed - to isté? (Nesmie sa zhodovať).

    V ruštine môže byť samohláska označená písmenami. oh oh

    Pozorujeme.

    Správna rada čítala: dom ← dom

    sová ← sovy

    Čítať, písať v dvoch stĺpcoch, dať prízvuk.

    Čo počujeme v nestresovanej pozícii? ( a)

    Pod stresom? ( o)

    Ktoré stĺpcové slová pomáhajú?

    Nakreslite z nich šípky na slová, ktoré sa majú overiť.

      Fizkultminutka

      Minute penmanship

    "Píšem krásne" a ok čo → okno tovaru → body

    Gramatická úloha.

    Vysvetlite význam slov. (Význam je rovnaký)

    Dajte prízvuk značky, pomenujte nepotvrdenú samohlásku. Aké slová môžu byť pomocníci? Overenie? Dajte na ne šípky.

    Zvuky perkusie - zvuk silnej pozície.

    Unstressed - znie slabá pozícia.

    Zvuk v silnej polohe pomáha vybrať (skontrolovať) písmeno, ktoré označuje slabý zvuk.

      Vysvetlenie nového materiálu

    Ako nájsť testovacie slovo?

    Výber testovacích slov.

    Rada hovorí: Kontrolujem

    · K pre - Kozy

    g · ra gória

    c · chi - veža

    dy - záhrada

    Existuje iný zvuk samohlásky, ktorý sa musí skontrolovať pred označením písmenami. Toto je samohláska a, čo to znamená? (Lit. a,  i e).

    Rada hovorí:

    šípky - šípky

    list - list

    Skontrolujte nepotvrdenú samohlásku znamená správne nájsť testovacie slovo, t. slovo, kde je zvuk v silnej pozícii, je pod tlakom.

    Záver deti sa opakujú v zboroch.

      Upevňovací materiál

    Text na tabuli.

    Pes je skutočným priateľom a pomocníkom človeka.

    Psy strážia st. Sú tu psy - záchranári.

    Pomôžu osobe v g. Rah, ďalej v de.

    Hádaj hádanku.

    Žije pod verandou,

    a chvostový krúžok.

      Výsledok

    Čo mám urobiť, aby som správne napísal nepotvrdenú samohlásku?

    Algoritmus pre prácu.

      Nájdite list, ktorý chcete skontrolovať.

      Nájdite testovacie slovo.

    Pravidlo je napísané na tabuli.

    Ak listová samohláska spôsobila pochybnosti,

    Okamžite ho pod tlakom.

    1. Čo určuje výslovnosť zvukov samohlásky v ruštine?

    2. Čo je to slovo stres? Aká je povaha ruského stresu?

    3. Aké sú znaky ruského stresu?

    4. Ako sa vyslovujú nepotvrdené samohlásky?

    Slovo stres. Vlastnosti ruského stresu. Zvuky samohlásky v slabikách sú perkusívne a nepodložené. Napríklad v slove učiť - štyri slabiky, v troch slabikách tohto slova - nestresované samohlásky (e, o, a), posledný - zdôraznil a.

    Výslovnosť samohláskových zvukov v ruštine závisí predovšetkým od ich postavenia vo vzťahu k stresu.

    Stresom je výslovnosť jednej zo slabík slova s \u200b\u200bväčšou silou.

    Slovo stres je jedným z hlavných vonkajších znakov nezávislého slova. Servisné slová zvyčajne nie sú zdôraznené. Niektoré z nich (predložky a spojky) sú proklitiká; stoja pred významnými slovami, napríklad: pod horou, na stole, študentmi a učiteľmi; iné (zvyčajne monosyllabické častice) sú enklitické; stoja po znečistených slovách, napríklad: išiel by som na prechádzku; otec odpovedal inak.

    V niektorých kombináciách sa kladie dôraz na monosyllabické predložky, zatiaľ čo významné slovo nasledujúce po predlohe sa stáva bez stresu, napríklad: na zimu, lesom, mimo mesta.

    Niekedy nie sú častice „príliš utiahnuté“ a ani napríklad: nezáležalo na tom, čo to bolo.

    Spravidla existuje jeden stres v slove, ale niektoré kategórie slov okrem hlavného majú vedľajší stres, ktorý zvyčajne prichádza ako prvý, a hlavný - na druhom, napríklad: starý ruský. Tieto slová zahŕňajú: 1) zložené slová (bavlna, stavba lokomotív); 2) slová s predponami po-, super-, anti-, trans- (pooperačné, transatlantické); 3) niektoré cudzie slová (postscript, post factum).

    V ruštine môže stres padnúť na slabiku - na prvý (de´give, u´chit), na druhý (učiteľ, právo), na tretí (žiak, hit), na štvrtý (dal „Asimilácia“ a na rôznych morfémach, prefixoch, koreňoch, príponách a koncovkách (je povolené, pred mixom, písaním, dela). teda ruský stres  charakterizované ako rôzne miesta.

    Napätie v ruskom jazyku vykonáva nielen výslovnosť (to znamená, že správne označuje slovo), ale aj zmyslovo-diskriminačné a diskriminačné funkcie. Takže v mieste stresu sa môžu líšiť rôzne homografie: mu'ka a múka, atlas a atlas, písanie (n) - jedlo (de), cesta (adj.) - cesta Ga (n)

    Pomocou stresu sa často rozlišujú gramatické formy slov - prípady podstatných mien, sloves, sklonov, sloves atď.: Ruky (Ip, mn. Number), ruky (Rp, číslo jednotky), prázdne ( s), vylejte (nev. c), napíšte (odstúpenie. nálada) - zapíšte (príkazový sklon.).

    S tvorbou gramatických foriem slova stres môže zostať na rovnakom mieste. Takýto stres sa nazýva stále (kniha, knihy, kniha, kniha, kniha, kniha, knihy, knihy, knihy, knihy, knihy). Môže stáť na základe (mapa, červená, práca) alebo promócie (mladý, článok, nosiť).

    Takýto stres sa nazýva mobil, ktorý, keď sa formujú gramatické formy toho istého slova, sa prenáša z jedného morfému do druhého: krajina (I.p., singulární) - krajina (I.p., pl. H), voda ( Ip, jednotky) - voda (Vp, jednotky) alebo jedna slabika k inej v rámci toho istého morfému: jazero - jazerá, stromy stromov.

    Cvičenie 39.

    Počúvajte a opakujte slová. Blikacie slabiky hovoria s väčšou silou a napätím.

    Vzdelávajte, vychovávajte, vzdelávajte, vzdelávajte, učite¾, pedagogickú univerzitu, inštitút, publikum, laboratórium, laboratórnu prácu, prednášku, seminár, testy, hodnotenie, kontrolu, učite¾, študent, vzdelávanie, vzdelanú osobu.

    Urobte krátky príbeh s týmito slovami.

    Cvičenie 40.

    Napíšte slová z textu v jednom stĺpci so stresom na prvej slabike, v druhom - s dôrazom na druhú slabiku, v tretej - s dôrazom na tretiu slabiku, vo štvrtej - s dôrazom na štvrtú slabiku. Naučte sa vyslovovať tieto slová správne.

    Jazyk je neoceniteľným darom, ktorému je človek vybavený. To vám umožní naučiť sa zákony prírody a sociálneho rozvoja, posunúť vedu vedy, technológie, umenia, pripojiť sa k kultúre iných národov, sprostredkovať svoje myšlienky a hovoriť o pokroku dosiahnutom pre potomkov, porozumieť si navzájom.

    Jazyk je dušou ľudí a bez jazykového atribútu neexistuje národ, samotné ľudstvo neexistuje bez jazyka.

    Pomenujte jazykové funkcie uvedené v texte.

    Cvičenie 41.

    Skontrolujte, či ste správne napísali slová; povedzte to nahlas niekoľkokrát. Slová, ktoré ste vyslovili s nesprávnym dôrazom, napíšte do slovníka.

    age'nt

    alfavi't

    argume'nt

    aristokra'tiya

    hýčkať

    bibliote'ka

    demokra'tiya

    dispanse'r

    dogovo'r

    dogovore'nnost

    dokume'nt

    edi'nstvo

    volať (volať)

    zubcha'ty

    a dlho

    izobrete'nie

    industri'ya

    instrume'nt

    katalo'g

    kvarta'l

    komba'yner

    krasi'vy

    krajšie

    medikame'nty

    me'lkom

    molode'zh

    monolo'g

    name'renie

    ne'kotory

    nekrolo'g

    ne'navist

    obespe'chenie

    uľahčiť

    optimi'zm

    priobrete'nie

    psevdoni'm

    santime'tr

    médium (médium)

    tamo'zhnya

    farfo'r

    hoda'taystvo

    hozya'in (home)

    ekspe'rt

    e'ksport

    lingvistický (fakt)

    jazyk (klobása)

    Cvičenie 42.

    Zapamätajte si stres v niektorých krátkych prídavných menách, účastníkoch a slovesách minulého času:

    Rude - hrubý - hrubý - hrubý, pravý - pravý - pravý - pravý, predaný - predaný - predaný - predaný, prevzatý - prevzatý - vzatý - vzatý - spal - spal - spal - spal.

    Cvičenie 43.

    Zapíšte si z vysvetľujúceho slovníka S.I. Ozhegova význam týchto slov. Pamätajte na ich výslovnosť. Urobte s nimi vety. Vysvetlite úlohu stresu v týchto slovách.

    Bezpečné - bezrazhny, drahé - drahé, zámok, vláda - varhany, dávať - \u200b\u200bkrmivo, bavlna - bavlna, pa ry - páry за, vyplniť п spať - zaspať (obilie).

    Cvičenie 44.

    Prečítajte si a potom prepíšte vety. Umiestnite akcenty do vybraných slov. Definujte jeho funkcie.

    1. Jazyk - hlavný materiál umelcov slova. - Spisovateľ starostlivo vyberá slová pre svoje diela. 2. V ktorejkoľvek krajine je titul učiteľa čestný. - Učitelia sú ľudia zodpovední za výchovu novej generácie. 3. Tento rok je nezvyčajne horúce počasie. - Táto kniha stojí päťsto súčtov. 4. V poslednej dobe bolo veľa zaujímavých novín a časopisov. - Vážnu chorú osobu je možné opustiť len v stacionárnych podmienkach. 5. Počas osláv Navruzu budú podávať správy naživo z námestia. - Máme dobré správy.

    Cvičenie 45.

    Počúvajte a opakujte.

    Z Taškentu, z Bukhary, zo Samarkandu, do Chivy, do Navoi, do Urgenchu, od rodičov, od priateľky, od učiteľa, na námestí, na autobusovej zastávke, na stanici, na dvore, pod stolom, pod oknom, nad hlavou, nad strechou Kvôli stromu, spoza domu, zospodu postele.

    Cvičenie 46.

    Prečítajte si nahlas nasledujúce fonetické slová  s dôrazom na prvú slabiku. Pamätajte na ich výslovnosť.

    Na kopci, na úpätí, na paži, na chrbte, na duši, na brehu, na dome, na zemi, v deň, v noci, na dvoch, na troch, na piatich, na nohe, na hlave, na rohu, v meste , za deň, za noc, pod nohami, pod rukami, pod hlavou, cez more, cez lesy, cez podlahu, cez nos, dve, tri, z lesa, z domu, z nosa, z dohľadu, chýba, hodina od jednej hodiny do roka.

    Cvičenie 47.

    Prečítajte si nahlas frázu nižšie. Urobte s nimi vety.

    Na nič sa nedá pozerať; hodinu po hodine nie je jednoduchšie; udrieť ruka v ruke; nečistý do ruky; ani z kopca, ani z kopca; Či už to bolo.

    Cvičenie 48.

    Prečítajte si správne nižšie uvedené slová. Odmietnite ich ústne. Zapíšte si slová s pevnými akcentmi do jedného stĺpca, s pohyblivými v druhom stĺpci.

    Fable, breh, kravata, prípad, krajiny, ceruzka, okno, list, ručné, hora, sneh, spor, študent, šípka, teplo, lekcie, hmla, guľa, šírka, táborák, uterák, obec, rock, stôl, studený, \\ t ticho, servis.

    Nenáročné samohlásky. Nenáročné samohlásky, na rozdiel od bicích, sa vyslovujú s menšou intenzitou artikulácie, ktorá sa vyznačuje kratším trvaním a odlišnosťou vo výslovnosti. Ich výslovnosť sa často líši od pravopisu. Tak, v slove mlieko, podľa noriem literárnej výslovnosti, len tretí O znie ako [o], zatiaľ čo ostatné dva zmenili svoju kvalitu: v prvej slabike je počuť zvuk blízky A [Ù] av druhej pre-slabike - priemerný zvuk medzi O krátkym a Sme krátke - [ъ] ([malé]). Zvuk je vyslovovaný aj v prankish slabikách, napríklad v slove ([hlasno]). Medzitým sú všetky tieto zvuky v liste označené rovnakým písmenom O.

    Najväčšie zmeny v nepotvrdených slabikách sú samohlásky [a], [o], [e]. Samohlásky [a], [s], [y], hoci znejú kratšie v nepotvrdených slabikách, nemenia ich kvalitu.

    Cvičenie 49.

    Prax výslovnosť slov s nepotvrdenými samohláskami.

    1. Počúvajte a opakujte:

    Voda, búrka, doska, noha, koza, kôš, záhrady, tráva, krajina, ľudia, lepenka, garáž, plot, svitania, kanál, román, pokles, pohon, lucerna, motor, správa, prah.

    Hodiny, hodina, hodinár, na hodinu, hodinu, častice, častice, čiastočne, čajovňa, čaj, šťovík, šťaveľ, riadky, rad, v radoch, nikel, penny.

    2. Počúvajte a opakujte:

    Jedna, osamelá, osamelosť, základ, základná, organizácia, organizovanie, stráž, stráž, generál, generalizácia, spoločnosť, verejnosť, autorita, predplatiteľ, absolvent, sprievod.

    3. Počúvajte a opakujte:

    Ceruzka, obchod, hlava, samovar, záhradník, inštalatérstvo, dokument, domáca ekonomika, mladý, drahý, zlatý, v polovici, darovať, hovoriť, chill, vyčerpať, písať.

    (Referenčný materiál I. 3. s. 202)

    Cvičenie 50.

    Vytvorte množné číslo podstatných mien. Nahrajte, nahlas prečítajte, sledujte výslovnosť [o].

    Stôl, dvor, dom, pole, more, záhrada, lopta.

    Cvičenie 51.

    Prepíšte nižšie uvedené slová, dajte dôraz. Prečítajte si nahlas. Povedzte mi, ako sú napätejšie samohlásky a označte značky redukcie / Ù, ъ /.

    Otočiť, lokomotíva, zastávka, lietadlo, kladivo, slávik, zlatý, kuchynská záhrada, pomoc, lucerny, strážca;

    vlasy, havran, leto, kôň, pozor, vyjadrovať, pokorovať, pracovať, úzko.

    Cvičenie 52.

    Prepíšte nižšie uvedené slová, dajte dôraz. Prečítajte si nahlas.

    Povedzte mi, ako sú napätejšie samohlásky, a označte značky redukcie, „e, Λ, e“ /.

    Majster, vietor, ďateľ, urazený, slnečný, výbuch, pozri, spisovateľ.

    Pass, pobrežie, starať sa, fandiť, \u200b\u200bzväčšiť, vek-starý, podnikania, drevené, všeobecné, remeslá.

    Súkromný, tanec, tvrdý, Prasiatko, žaba, stráž.

    Cvičenie 53.

    Prepíšte nižšie uvedené slová, umiestnite stres, podčiarknite nepotvrdené samohlásky. Prečítajte si, povedzte, ako samohlásky zaznejú po syčaní и, и a po C. Zapíšte si znaky redukcie nad nimi.

    1. Šieste, šepkanie, hrubý, krutý, žuvanie, žltosť, manželka, ženích, železo, túžba, cena, oceňovanie, cement, reťaz, dielňa, cenzúra, lipnutie.

    2. Shelestit, vlna, hýbať, hodvábne, vločka, cín, žltá, žriebä, drážka, žlto-vlasy, ženích, panna, bozk, celý, cieľ.

    Cvičenie 54.

    Prečítajte si nahlas frázy a vety, zdôrazňujúc písmená, ktoré odlišujú pravopis slov.

    Znížiť hodnotu - prosiť o odpustenie. Red Fox - ihličnaté lesy. Hovorte cvičením - neponáhľajte si jazyk, ponáhľajte sa. Varte zeleninu - otvorte dvere. Bolo to zábavné - trochu vážil.

    Cvičenie 55.

    Prečítať. Povedz mi, prečo slová druhého stĺpca znejú rovnako. Aké sú tieto slová?

    Cvičenie 56.

    Potvrďte výber súvisiace slová  s dôrazom na koreň samohlásky, že údaje v každom páre slov, ktoré sa zhodujú s výslovnosťou, majú rôzne významy.

    Poponáhľajte si (napíšte) (napíšte).

    Odlúpnite (z podkrovia) - olizujte (krém).

    Lesk (v tme) - zasvätiť (romantika).

    Zosúladenie (oponenti) - skúste (blúzka).

    Storozhil (sklad) - slávny old-timer.

    Fluttering (flag) - vyvinutý (dieťa).

    Cvičenie 57.

    Prečítajte si text. Pozrite sa na výslovnosť nepotvrdených samohlásk. Dokončite úlohy uvedené za textom.

    Naučte sa hovoriť a písať.

    Po prečítaní takého titulku si väčšina čitateľov bude myslieť: „Urobil som to v ranom detstve!“ Nie, musíte sa naučiť hovoriť a písať po celú dobu. Jazyk je najvýraznejším z toho, čo človek vlastní, a ak prestane venovať pozornosť svojmu jazyku a začne si myslieť, že ho dostatočne zvládol, začne ustúpiť. Musíte dávať pozor na svoj jazyk, ústne aj písomné.

    Najistejší spôsob, ako spoznať človeka, je jeho duševný vývoj, jeho morálny charakter, jeho charakter - počúvať, ako hovorí.

    Je teda jazykom ľudí ako indikátorom jeho kultúry a jazyka jednotlivca ako ukazovateľa jeho osobných vlastností - vlastností človeka, ktorý používa jazyk ľudí. Ak dávame pozor na spôsob, akým sa človek drží, jeho chôdza, jeho správanie, na jeho tvári a súdia ho o človeku, niekedy, ale chybne, jazyk človeka je oveľa presnejším ukazovateľom jeho ľudských vlastností, jeho kultúry ...

    Jazyk človeka je jeho pohľad na svet a jeho správanie. Ako hovorí, tak si preto myslí.

    A ak chcete byť naozaj inteligentný, vzdelaný a kultivovaný človek, potom venujte pozornosť svojmu jazyku. Hovorte správne, presne a ekonomicky. Nenúťte ostatných, aby počúvali svoje dlhé prejavy, neprejavujte sa vo vašom jazyku, nebuďte narcistom.

    Ak často hovoríte verejne - na stretnutiach, stretnutiach, jednoducho v spoločnosti svojich priateľov, potom sa najprv uistite, že vaše prejavy nie sú dlhé. Sledujte čas.

    Druhé pravidlo. Aby bola prezentácia zaujímavá, všetko, čo poviete, musí byť pre vás zaujímavé. Ak rečník hovorí alebo číta so záujmom a publikum to cíti, diváci budú mať záujem. Záujem sa nevytvára v samotnom publiku - záujem je vštepený do publika rečníkmi. Samozrejme, ak je táto téma nezaujímavá, neprijde nič z pokusov zapôsobiť na publikum.

    Snažte sa vo vašej reči zachovať nielen reťaz rôznych myšlienok, ale aj jednu, hlavnú myšlienku, ktorej by mali byť všetci ostatní vystavení. Potom bude ľahšie počúvať vás, vo Vašom prejave sa objaví téma, intrigy, „čakanie na koniec“, poslucháči budú hádať, čo vediete, čo ich chcete presvedčiť a počúvať a čakať so záujmom, keď formulovate svoj záver. hlavná myšlienka.

    A schopnosť písať dobre je potrebná nielen pre spisovateľa a vedca. Dokonca aj dobre, slobodne as určitým množstvom humoru vás písomný list priateľovi charakterizuje nie menej ako váš ústny prejav. Prostredníctvom listu, nechať sa cítiť, svoj stav mysle, vaša voľnosť vo vašej výzve na osobu, ktorú chcete.

    Ale ako sa naučiť písať? Ak, aby ste sa naučili dobre hovoriť, musíte neustále venovať pozornosť vášmu prejavu a iným, niekedy napísať úspešné výrazy, ktoré presne vyjadrujú myšlienku, podstatu veci, potom, aby ste sa naučili písať, musíte písať, písať, písať listy, denníky ... Jedným slovom: "Jedným slovom:" Ak sa chcete naučiť jazdiť na bicykli, musíte jazdiť na bicykli. “

    (Podľa D. Likhacheva)

    Úlohy v texte:

    1. Odpovedzte na otázky:

    1) Prečo je veľmi dôležité byť schopný hovoriť a písať dobre?

    2) Aké pravidlá by sa mali dodržiavať pri ústnych prezentáciách?

    3) Ako sa naučiť hovoriť a písať dobre?

    RÝCHLE A NEVHODNÉ RÔZNE TOP

    cieľ: oboznámiť študentov s korešpondenciou zvuku samohlásky a listom v zdôraznenej slabike a ich možným rozporom v nepotvrdenej slabike.

    Úlohy lekcie:

    vzdelávacie:

    • študovať vlastnosti zhody alebo nekonzistentnosti zvukov a písmen samohlásky v stresovanej a nestresovanej slabike;
    • učiť sa definovať v slovách samohlásky, ktorých označenie by sa malo kontrolovať v liste;

    ošetrujúce:

    • vytvárať v deťoch pocit súcitu a vzájomnej pomoci svojim susedom;
    • kultivovať lásku k rodnému jazyku;

    rozvíjanie:

    • rozvíjať predstavivosť, pamäť, zvedavosť;
    • rozvíjať študentský prejav;
    • Rozšíriť obzory študentov;

    Priebeh hodiny

    1. Relaxácia.

    - „Dnes je nádherný deň, mám veľkú náladu, budem pozorne počúvať učiteľa a budem mať všetko, všetko bude fungovať!“

    (Študenti, ktorí zavreli oči, zopakovali po učiteľovi tex po častiach, potom si sadli na svoje stoly).

    2. Organizačný okamih.

    Chlapci, dnes sme s vami(zrazu je zaklepanie a poštár prichádza s telegramom) , Učiteľ, poďakoval mu, číta telegram a potom adresuje deťom.

    Problémy v krajine Multlandii. Kde žijú vtipní ľudia zo slávnych rozprávok. Odoslané spoločnosťoutelegram náš starý priateľ Dunno, potrebuje našu pomoc.

    (Prezentácia Slide 2 )

    Pomôžme mu chlapci?

    3. Stanovenie témy a cieľov hodiny.

    písmeno a  a list o
      Dlhodobo urazený:

      Nie sme vinní za nič,
      Často zmätení chlapci.
      Dunno Your,
      Kto miluje celú vašu triedu.
      Znetvoril slovo

      Píše cez a- „Karová“.
      letter,
    aje hanbou tu stáť.
      A v zlých slovách - urážka!

    Prečo je list aa list ourazený na dunno?

    Čo zabudne urobiť predtým, ako napíše slovo?

    Dokonca aj v telegrame urobil chybu. Ktorý?

    4. Kaligrafia.

    Dostaneme lista a list o neboli urazení v Dunne, budeme písať malými písmenami.

    5. Práca na lekcii.

    1) - Pozrite sa na to, čo nám Dunno nakreslil, pomôžme im podpísať sa.

    (Prezentácia  snímka 4).

    Zvýraznite zvuk samohlásky šoku v prvom slove. Ako si myslíte, že sa rozchádzajú, alebo sa výslovnosť zvýraznenej samohlásky zhoduje v tomto slove s jej označením na liste?

    A vo zvyšku slov?

    Napíšte slová do poznámkového bloku, v nich zvýraznite.

    2) - Ale v mnohých slovách sa výslovnosť a pravopis samohlásk, ktoré nie sú zdôraznené, nezhoduje.

    (Prezentácia,  snímka 5.)

    Čo si myslíte, že by sa malo robiť s takýmito slovami?

    Takéto slová je potrebné skontrolovať a je nevyhnutné vybrať verifikačné slová alebo slová s jedným koreňom, v ktorých bude táto samohláska v strese. Tieto slová napíšte spolu s verifikačnými slovami do poznámkového bloku.

    Existuje päť samohlások v ruštine, ktoré je potrebné skontrolovať. A aj Pinocchio si ich pamätal. Poďme a hovoríme im.

    Čítajú báseň o písmenách, ktoré je potrebné skontrolovať.Deti na hodine boli veľmi aktívne, veľmi sa tešili z práce s prezentáciou. Ciele lekcie boli dosiahnuté, materiál sa naučil.