Vstúpiť
Logopedický portál
  • Triedna hodina venovaná kreativite R
  • Krym počas druhej svetovej vojny - história na fotografiách
  • Tridsiata batéria v Sevastopole
  • Ruský kurdský slovník online ruský kurdský prekladateľ
  • Technická hasičská a záchranná škola pomenovaná po Hrdinovi Ruskej federácie V
  • Aký je môj hlavný test vlastností
  • Cool na tému rasul gamzatov. Triedna hodina venovaná dielu R. Gamzatova „Stránkami histórie…. Hodina "Biele žeriavy"

    Cool na tému rasul gamzatov.  Triedna hodina venovaná dielu R. Gamzatova „Stránkami histórie….  Hodina

    OBECNÁ ROZPOČTOVÁ VZDELÁVACIA INŠTITÚCIA "ZÁKLADNÁ ŠKOLA - MATERSKÁ ŠKOLA č. 52"

    Triedna hodina na tému:

    Spracovala učiteľka základnej školy

    Denikaeva Valentina Stanislavovna

    denikaeva1960@ pošty. ru

    Machačkala

    Triedna hodina v 3. ročníku „a“, venovaná 90. výročiu narodenia básnika:

    „Rasul Gamzatov – spevák dobra a ľudskosti“

    Ciele : odhaliť životnú a tvorivú cestu Rasula Gamzatova. Pomôcť vidieť a pochopiť, že poézia R. Gamzatova sa stala súčasťou našej kultúry, súčasťou nášho života. Formovať poetickú kultúru mladších školákov. Oboznámte deti s hodnotami medziľudských vzťahov. Pestovať lásku k vlasti, rodnej krajine, kultúre a tradíciám svojho ľudu; k poézii prostredníctvom tvorby dagestanských básnikov.

    Úlohy: prispievajú k tvorbe UUD.

    1. Osobné: podporovať plné vnímanie študovaného materiálu, schopnosť vyjadrovať svoje myšlienky, rozvoj pozitívneho sebavedomia a pozitívny vzťah k triedam.

    2. Regulačné: naučiť sa hodnotiť správnosť svojho konania, vykonať potrebné úpravy, zaujať pozíciu poslucháča, čitateľa v súlade s úlohou.

    3. Poznávacie: rozvíjať schopnosť poznávania, vykonávať jednoduché logické úkony, pracovať s informáciami a rozvíjať bádateľské zručnosti.

    4. komunikácia: používať dostupné rečové prostriedky na vyjadrenie svojich dojmov, porozumieť obsahu materiálu, rešpektovať názory svojich partnerov, prejaviť záujem o prezentované informácie, naučiť sa pracovať v skupinách, kolektívne.

    Materiály a vybavenie: portrét Rasula Gamzatova, plagáty s výrokmi Eduardosa Mezhelaitisa, Rasula Gamzatova; prezentácia piesne „Cranes“; film o živote a diele básnika, počítač, výstava kníh.

    Prípravné práce:

    Exkurzia k pamätníku Rasula Gamzatova.

    Formulár: Triedna hodina.

    Poloha : chladná miestnosť.

    Plán podujatia:

    - Organizovanie času;

    Úvodný prejav učiteľa;

    Spoznávanie nového materiálu;

    Skupinová práca: informácie pre študentov;

    Sledovanie filmu o básnikovom diele;

    Počúvanie piesne;

    Konverzácia;

    Práca so slovnou zásobou a pravopisom;

    Zhrnutie.

    Praktická realizácia.

    Priebeh udalosti.

    ja .Org. moment.

    II . Úvodný prejav učiteľa.

    učiteľ: Dobré popoludnie milé deti!

    Na najkrajšej planéte Zem je úžasná krajina.

    Najväčšia krajina na svete! Je to Rusko. A v tejto krajine je nádherná republika s názvom Dagestan. Chlapci, vymenujte hlavné mesto Dagestanu(odpovede detí).

    učiteľ: SprávnyMachačkala !

    V obrovskom meste, medzi stovkami škôl

    Je jeden, kam ste prišli študovať.

    Existuje jedna, v ktorej všetci žijeme, priatelia.

    Jeden taký je. Bez nej to nejde.

    Toto je naša stredná škola.

    učiteľ: A teraz chcem skontrolovať, ako dobre poznáte svoje mesto a jeho históriu.

    Musíte odpovedať na moje otázky:

    Ako sa volalo naše mesto predtým? (Port Petrovsk)

    - Po kom bolo premenované mesto Machačkala?(na počesť prominentného revolucionára Machacha Dakhadajeva)

    Ako sa volá more (presnejšie jazero), na brehu ktorého sa nachádza naše mesto? (kaspický)

    Ako sa volá kino, ktoré sa nachádza na Shamil Avenue? ("Rusko")

    Kto je prezidentom našej republiky?(Abdulatipov Ramazan Gadzhimuradovič)

    Ako sa volá hlavná ulica hlavného mesta? (Avenue Rasula Gamzatova) .

    učiteľ: Koľkí z vás vedia, kto je Rasul Gamzatov? (odpovede detí).

    Teraz sa pozorne pozrite na tabuľu, prečítajte si tému našej vyučovacej hodiny (čítajte v zbore).

    Epigrafy na tabuli:

    Tešte sa, snažte sa vpred.

    A predsa raz

    Zastavte sa a pozrite sa späť na svoju cestu.

    Rasul Gamzatov

    Nemôžeš si pomôcť, ale milovať ho:

    Je teplý, ako slnečný deň v horách, je veselý, ako zurčiaci horský potok, je odvážny, ako okrídlený orol horský, milý a nežný, ako horský jeleň...

    Eduardos Mejelaitis

    III . Spoznávanie nového materiálu.

    Dnes je naše stretnutie venované pamiatke národného avarského básnika Rasula Gamzatova. Skupina chlapcov pripravila informácie o básnikovom diele.

    študent:

    Rasul Gamzatov sa narodil v septembrových dňoch roku 1923 a pochádza z malej, sedemdesiatich saklya, avarskej dediny Tsada. Jeho otec Gamzat sa v horách preslávil múdrosťou, čestnosťou a schopnosťou zosmiešňovať ľudské neresti a nedostatky vo verejnom živote ostrými, žeravými slovami. Názov Tsadovej rodnej dediny sa stal priezviskom Rasulovho otca, básnika a satirika Gamzata Tsadasu, ľudového básnika Dagestanu.

    študent:

    Rasul Gamzatov začal písať poéziu, keď mal deväť rokov. Potom sa jeho básne začali publikovať v republikánskych avarských novinách „Bolševik Gor“. Prvá kniha básní v avarskom jazyku vyšla v roku 1943. Mal len dvadsať rokov, keď sa stal členom Zväzu spisovateľov ZSSR.

    študent:

    Básne a básne Rasula Gamzatova preložili do ruštiny takí majstri pera ako Semyon Lipkin a Julia Neiman. Zvlášť plodne s ním pracovali jeho priatelia, básnici: Naum Grebnev, Jakov Kozlovskij, Robert Roždestvensky, Andrej Voznesensky a ďalší. Sám Rasul Gamzatov preložil do Avaru básne a básne Puškina od Lermontova, Nekrasova, Bloka, Majakovského a mnohých ďalších.

    študent:

    Poézia Rasula Gamzatova je rieka, more, hory, ľudia a nebo nad nimi. A tisíce rôznych vecí a pojmov, ktoré tvoria úžasné meno - Dagestan.

    študent:

    Rasul Gamzatov veľmi miloval deti. Vypočujte si báseň „Postarajte sa o deti!

    študent:

    Videl som ako orol bezbranné mláďatá

    Učí ťa roztiahnuť krídla,

    Keby aspoň učil nedbalých otcov

    Urobte to isté so svojím potomkom.

    Tento svet je ako otvorená rana v hrudi,

    Už sa nikdy nevylieči.

    Ale hovorím to, akoby som sa modlil na ceste

    Každú chvíľu: "Postarajte sa o deti!"

    Prosím každého, kto sa modlí, o jednu vec -

    Farníci všetkých cirkví na svete:

    „Zabudni na spory, nechaj si svoj domov

    A vaše bezbranné deti!

    Z choroby, z pomsty, z hroznej vojny,

    Z prázdnych bláznivých nápadov.

    A dnes by sme mali kričať s celým svetom

    Iba jedna vec: "Postarajte sa o deti!"

    učiteľ: Po čom volá Rasul Gamzatov? (študenti vyjadrujú svoje názory a zúčastňujú sa dialógu).

    učiteľ : Teraz si pozrite film o živote a diele básnika (prezentácia - IKT).

    učiteľ:

    Mnohé z jeho básní sa stali piesňami. Vypočujte si pieseň "Žeriavy" v podaní Marka Bernesa.

    Biele žeriavy sú symboly čistoty a krásy, o ktoré by sa mali snažiť všetci ľudia.

    Na tabuli je plagát s piesňou „Žriavy“ (deti spievajú).

    -Komu je venovaná táto pieseň? (odpovede detí)

    -Čo si myslíte, že znamenajú nasledujúce slová? (rozširovanie slovnej zásoby, rozvoj reči).

    Wedge - kus dreva alebo kovu zužujúci sa smerom k svojmu zahrotenému koncu; postava v tvare trojuholníka.
    Na konci - o tom, čo sa končí, čo je takmer preč; dokončenie, koniec.
    Interval - priestor alebo čas, ktorý niečo oddeľuje.
    Je čas - čas, obdobie, termín.
    Kŕdeľ - skupina zvierat rovnakého druhu zlepená spolu.
    Šedá - tmavosivá s modrastým nádychom.
    Haze - nepriehľadný vzduch (z hmly, prachu, dymu, prehlbujúceho sa súmraku)
    krúpy - kričať, zastaviť alebo zavolať.
    Do teraz - do tohto času alebo do tohto miesta.
    Ľahnúť si - zomrieť, byť zabitý.
    Zmlkni - prestaň hovoriť, buď ticho.

    učiteľ: Pozrite sa na ilustrácie. S kým sa rozpráva Rasul Gamzatov?(Rozhovor s ruským prezidentom Vladimirom Vladimirovičom Putinom ). Kde je v Machačkale inštalovaný pomník básnika?(odpovede detí).

    učiteľ: 3. novembra 2003 sa básnikovo srdce zastavilo, bol pochovaný v Machačkale na cintoríne na úpätí hory Tarki-Tau.

    Pre svojich potomkov zanechal tento testament:

    „Môj testament je v knihách, ktoré som napísal. Zanechávam svojim potomkom Dagestan, ktorý som tiež zdedil po svojich predkoch - moju krajinu lásky, nádeje, radosti, zem, krásnych dievčat, hrdých žien a mužov. Dagestan je môj mulat a môj Kumari a moje koleso života a hora mojej úzkosti - Akhulgo. Postarajte sa o toto všetko. Bez toho nie je môj život ani moje rodné hory samotné.

    Neberiem si nič z tohto dobrého, láskavého a krásneho sveta. Preto vás žiadam, aby ste sa starali o svoj Dagestan. Udržujte a zveľaďujte ešte viac jeho slávne meno. Dagestan je váš život, vaša dôstojnosť a vaša láska. Nie, jeho adatovia nie sú hlúpi – vážte si ich a starajte sa o nich. Jeho znaky a symboly nie sú divoké - noste ich hrdo a udržujte ich v sláve. Jeho národov je málo; milujte ich zvláštnou láskou."

    Na konci rozhovoru vás žiadam, aby ste si vypočuli báseň „Na pamiatku Rasula Gamzatova“, ktorú som venoval básnikovým 90. narodeninám.

    Rasul Gamzatov - avarský básnik,

    Svet ešte nevidel nikoho ako on.

    Vo vzdialenej a hornatej Tsade sa narodil:

    Študoval tam a potom sa oženil.

    Prešiel ohňom a tisíckami problémov,

    Teraz je z neho svetoznámy básnik.

    Rasul spieval vo veršoch o svojej rodnej krajine,

    Ktoré miloval celou svojou dušou.

    Zachováme jeho pamiatku,

    Budeme to spievať v našich básňach.

    Bude žiť v srdciach ľudí
    Ako „klin unavených žeriavov“.

    Ktorých ďalších dagestanských básnikov poznáte? (odpovede detí).

    Naša úžasná poetka Fazu Aliyeva hovorí, že človek si nemôže vybrať tri svätyne: rodičov, vlasť a národnosť, ale je jeho povinnosťou tieto svätyne milovať a starať sa o ne.

    učiteľ: Veľmi si želám, aby v našej republike vždy vládol mier a mier, aby sa náboženská tolerancia a úcta k predstaviteľom iných vierovyznaní, národností a kultúr stali našimi životnými normami. Aby z vás deti vyrastali múdre a zdravé. Nech sa splnia všetky vaše sny a ako Rasul Gamzatov, každý svojím spôsobom, oslávi Dagestan. A teraz, chlapci, vašou hlavnou úlohou je dobre sa učiť.

    IV . Zhrnutie lekcie.

    učiteľ: A teraz, milé deti, končiac triednu hodinu, by som sa chcel všetkým veľmi pekne poďakovať a vyjadriť nádej, že nám pomohol dozvedieť sa viac o úžasnom avarskom básnikovi Rasulovi Gamzatovovi. Naše podujatie by som tiež rád ukončil slovami básnika:

    „Chcel som povedať dospelým aj deťom, všetkým školákom – nech naše mená, naše piesne, naša česť, naša odvaha a odvaha nezapadnú do zeme, do zabudnutia, ale zostanú povznesením pre budúce generácie.

    Nech dobrí ľudia zostanú v dobrom a zlí ľudia sa stanú dobrými."

    - Súhlasíte s výrokom básnika?

    Zaujímate sa o jeho prácu?

    Analýza vyučovacej hodiny „Rasul Gamzatov – spevák dobra a ľudskosti“.

    Verím, že ciele podujatia sa podarilo naplniť. Počas lekcie odhalila životnú a tvorivú cestu Rasula Gamzatova. Učebný materiál bol rôznorodý a odrážal hlavné úlohy rozvoja a tréningu mladších školákov. Štruktúra bola v súlade s typom a cieľmi podujatia. Zoznámenie sa s tvorbou básnika prebiehalo nezvyčajnou formou s využitím informačných a komunikačných technológií, čo zvýšilo kognitívny záujem o lekciu; prispel k vytvoreniu UUD. Chlapci preukázali rozvinuté zručnosti a schopnosti, ktoré zvládli na hodinách čítania, hudby a dagestanskej literatúry.

    Triedna hodina „Biele žeriavy“.

    Ahoj. Koľkí z vás vedia, aký je zajtra sviatok?

    Odpovede detí (...)

    Na počesť tohto nádherného sviatku dnes venujeme triednu hodinu. (Znie melódia piesne „White Cranes“.) Povedzte mi, deti, koľkí z vás vedia, čo je to za pieseň?

    Odpovede detí (...)

    Správny. A dnes je naša triedna hodina venovaný „Bielym žeriavom“ od Rasula Gamzatova.(Snímka 1) Povedzte mi, deti, kto z vás vie, kto je Rasul Gamzatov? (Portréty Rasula Gamzatova sú na tabuli)

    Odpovede detí (...)

    Koľkí z vás poznajú alebo možno počuli pieseň „White Cranes“?( Snímka2)

    Odpovede detí (...)

    Je ťažké nájsť človeka, ktorý to nevie pieseň "Cranes": "Niekedy sa mi zdá, že vojaci..." Ak niekoho požiadate, aby si spomenul na akúkoľvek pieseň o vojne, väčšina z nich okamžite pomenuje „Deň víťazstva“, ale hneď potom – „Žriavy“.

    Zároveň málokto pozná históriu tejto piesne, úprimne verí, že bola napísaná počas druhej svetovej vojny. Ale nie, pieseň „Cranes“ sa zrodila neskôr, oveľa neskôr - viac ako 20 rokov po skončení vojny.

    Poďme sa dnes s „Žeriavmi“ zoznámiť trochu bližšie. Najprv si však spomeňme na túto pieseň po vypočutí v jej úplne prvom – a najznámejšom prevedení. Takže Mark Bernes (zaznamenané v roku 1968):

    Predstavenie piesne Marka Bernesa (Prehrať nahrávku).

    Všetko sa to začalo 6. augusta 1945 v Japonsku. Bolo to v tento hrozný deň Na Hirošimu bola zhodená atómová bomba. Dvojročný dom Sadako Sasaki bola len jeden a pol kilometra od epicentra výbuchu, ale dievča nielenže prežilo - zdalo sa, že neutrpelo žiadne škody. Sadako do jedenástich rokov vyrastala ako obyčajné dieťa – aktívne a veselé. Dievča športovalo, zúčastňovalo sa súťaží... No zrazu sa jej život stal úplne iným. V novembri 1954 Sadako vykazovala prvé príznaky choroby z ožiarenia a vo februári lekári stanovili hroznú diagnózu: „leukémia“ - rakovina krvi, ktorá sa v tom čase v Japonsku nazývala „choroba z atómovej bomby“.

    Dievčatko prijali do nemocnice, no nádej na uzdravenie už nebola. Jedného dňa prišla k chorej žene sadako najlepšia priateľka Chizuko a priviedla ju neobvyklý darček: papierový žeriav. Chizuko povedal starej japonskej legende: Každý, kto poskladá tisíc papierových žeriavov, si môže vysloviť akékoľvek želanie a ono sa mu to splní. Sadako snívala o tom, že sa zlepší. Začala skladať žeriavy a robila to celý deň. Akýkoľvek papier, ktorý jej padol do rúk, sa zmenil na papierového vtáka.

    Často sa to píše Sadako dokázala vyrobiť len 644 žeriavov. Ale to nie je pravda. Je to tak, že v roku 1977 spisovateľka Eleanor Coher vydala knihu s názvom „Sadako a tisíc papierových žeriavov“, v ktorej hovorila o 644 žeriavoch - choré dievča vraj nemalo čas splniť si sen. V skutočnosti bolo všetko oveľa smutnejšie : Sadako vyrobila tisíc žeriavov, ale... jej želanie sa nesplnilo. Choroba nezmizla. Dievča pokračovalo v boji a skladalo ďalšie a ďalšie žeriavy... (Snímka 3) Pozrite sa na tieto žeriavy vyrobené z papiera. Videli ste niekde takéto žeriavy?

    OBECNÁ ROZPOČTOVÁ VZDELÁVACIA INŠTITÚCIA PRE DETI PREDŠKOLSKÉHO A ZÁKLADNÉHO ŠKOLSKÉHO VEKU „PROGYMNASIA č. 52 „GUNYASH“

    Triedna hodina na tému:

    Spracovala učiteľka základnej školy

    Denikaeva Valentina Stanislavovna

    denikaeva [email protected]

    Machačkala

    Triedna hodina v 3. ročníku „a“, venovaná 90. výročiu narodenia básnika:

    „Rasul Gamzatov – spevák dobra a ľudskosti“

    Ciele: odhaliť životnú a tvorivú cestu Rasula Gamzatova. Pomôcť vidieť a pochopiť, že poézia R. Gamzatova sa stala súčasťou našej kultúry, súčasťou nášho života. Formovať poetickú kultúru mladších školákov. Oboznámte deti s hodnotami medziľudských vzťahov. Pestovať lásku k vlasti, rodnej krajine, kultúre a tradíciám svojho ľudu; k poézii prostredníctvom tvorby dagestanských básnikov.

    Úlohy: prispievajú k tvorbe UUD.

    1.Osobné: podporovať plné vnímanie študovaného materiálu, schopnosť vyjadrovať svoje myšlienky, rozvoj pozitívneho sebavedomia a pozitívny vzťah k triedam.

    2.Regulačné: naučiť sa hodnotiť správnosť svojho konania, vykonať potrebné úpravy, zaujať pozíciu poslucháča, čitateľa v súlade s úlohou.

    3.Poznávacie: rozvíjať schopnosť poznávania, vykonávať jednoduché logické úkony, pracovať s informáciami a rozvíjať bádateľské zručnosti.

    4. komunikácia: používať dostupné rečové prostriedky na vyjadrenie svojich dojmov, porozumieť obsahu materiálu, rešpektovať názory svojich partnerov, prejaviť záujem o prezentované informácie, naučiť sa pracovať v skupinách, kolektívne.

    Materiály a vybavenie: portrét Rasula Gamzatova, plagáty s výrokmi Eduardosa Mezhelaitisa, Rasula Gamzatova; prezentácia piesne „Cranes“; film o živote a diele básnika, počítač, výstava kníh.

    Prípravné práce:

    Exkurzia k pamätníku Rasula Gamzatova.

    Formulár: Triedna hodina.

    Poloha: chladná miestnosť.

    Plán podujatia:

    - Organizovanie času;

    Úvodný prejav učiteľa;

    Spoznávanie nového materiálu;

    Skupinová práca: informácie pre študentov;

    Sledovanie filmu o básnikovom diele;

    Počúvanie piesne;

    Konverzácia;

    Práca so slovnou zásobou a pravopisom;

    Zhrnutie.

    Praktická realizácia.

    Priebeh udalosti.

    I .Org. moment.

    II. Úvodný prejav učiteľa.

    učiteľ: Dobré popoludnie milé deti!

    Na najkrajšej planéte Zem je úžasná krajina.

    Najväčšia krajina na svete! Je to Rusko. A v tejto krajine je nádherná republika s názvom Dagestan. Chlapci, vymenujte hlavné mesto Dagestanu (odpovede detí).

    učiteľ: Správny Machačkala!

    V obrovskom meste, medzi stovkami škôl

    Je jeden, kam ste prišli študovať.

    Existuje jedna, v ktorej všetci žijeme, priatelia.

    Jeden taký je. Bez nej to nejde.

    Toto je naša stredná škola.

    učiteľ: A teraz chcem skontrolovať, ako dobre poznáte svoje mesto a jeho históriu.

    Musíte odpovedať na moje otázky:

    Ako sa volalo naše mesto predtým? ( Port Petrovsk)

    - Po kom bolo premenované mesto Machačkala? (na počesť prominentného revolucionára Machacha Dakhadajeva)

    Ako sa volá more (presnejšie jazero), na brehu ktorého sa nachádza naše mesto? ( kaspický)

    Ako sa volá kino, ktoré sa nachádza na Shamil Avenue? (" Rusko")

    Kto je prezidentom našej republiky? (Abdulatipov Ramazan Gadzhimuradovič)

    Ako sa volá hlavná ulica hlavného mesta? ( Avenue Rasula Gamzatova).

    učiteľ: Koľkí z vás vedia, kto je Rasul Gamzatov? (odpovede detí).

    Teraz sa pozorne pozrite na tabuľu, prečítajte si tému našej vyučovacej hodiny (čítajte v zbore).

    Epigrafy na tabuli:

    Tešte sa, snažte sa vpred.

    A predsa raz

    Zastavte sa a pozrite sa späť na svoju cestu.

    Rasul Gamzatov

    Nemôžeš si pomôcť, ale milovať ho:

    Je teplý, ako slnečný deň v horách, je veselý, ako zurčiaci horský potok, je odvážny, ako okrídlený orol horský, milý a nežný, ako horský jeleň...

    Eduardos Mejelaitis

    III. Spoznávanie nového materiálu.

    Dnes je naše stretnutie venované pamiatke národného avarského básnika Rasula Gamzatova. Skupina chlapcov pripravila informácie o básnikovom diele.

    študent:

    Rasul Gamzatov sa narodil v septembrových dňoch roku 1923 a pochádza z malej, sedemdesiatich saklya, avarskej dediny Tsada. Jeho otec Gamzat sa v horách preslávil múdrosťou, čestnosťou a schopnosťou zosmiešňovať ľudské neresti a nedostatky vo verejnom živote ostrými, žeravými slovami. Názov Tsadovej rodnej dediny sa stal priezviskom Rasulovho otca, básnika a satirika Gamzata Tsadasu, ľudového básnika Dagestanu.

    študent:

    Rasul Gamzatov začal písať poéziu, keď mal deväť rokov. Potom sa jeho básne začali publikovať v republikánskych avarských novinách „Bolševik Gor“. Prvá kniha básní v avarskom jazyku vyšla v roku 1943. Mal len dvadsať rokov, keď sa stal členom Zväzu spisovateľov ZSSR.

    študent:

    Básne a básne Rasula Gamzatova preložili do ruštiny takí majstri pera ako Semyon Lipkin a Julia Neiman. Zvlášť plodne s ním pracovali jeho priatelia, básnici: Naum Grebnev, Jakov Kozlovskij, Robert Roždestvensky, Andrej Voznesensky a ďalší. Sám Rasul Gamzatov preložil do Avaru básne a básne Puškina od Lermontova, Nekrasova, Bloka, Majakovského a mnohých ďalších.

    študent:

    Poézia Rasula Gamzatova je rieka, more, hory, ľudia a nebo nad nimi. A tisíce rôznych vecí a pojmov, ktoré tvoria úžasné meno - Dagestan.

    študent:

    Rasul Gamzatov veľmi miloval deti. Vypočujte si báseň „Postarajte sa o deti!

    študent:

    Videl som ako orol bezbranné mláďatá

    Učí ťa roztiahnuť krídla,

    Keby aspoň učil nedbalých otcov

    Urobte to isté so svojím potomkom.

    Tento svet je ako otvorená rana v hrudi,

    Už sa nikdy nevylieči.

    Ale hovorím to, akoby som sa modlil na ceste

    Každú chvíľu: "Postarajte sa o deti!"

    Prosím každého, kto sa modlí, o jednu vec -

    Farníci všetkých cirkví na svete:

    „Zabudni na spory, nechaj si svoj domov

    A vaše bezbranné deti!

    Z choroby, z pomsty, z hroznej vojny,

    Z prázdnych bláznivých nápadov.

    A dnes by sme mali kričať s celým svetom

    Iba jedna vec: "Postarajte sa o deti!"

    učiteľ: Po čom volá Rasul Gamzatov? ( študenti vyjadrujú svoje názory a zúčastňujú sa dialógu).

    učiteľ: Teraz si pozrite film o živote a diele básnika.

    učiteľ:

    Mnohé z jeho básní sa stali piesňami. Vypočujte si pieseň " Žeriavy" v podaní Marka Bernesa.

    Biele žeriavy sú symboly čistoty a krásy, o ktoré by sa mali snažiť všetci ľudia.

    Na tabuli je plagát s piesňou „Žriavy“ (deti spievajú).

    Komu je venovaná táto pieseň? ( odpovede detí)

    Čo podľa vás znamenajú nasledujúce slová? ( rozširovanie slovnej zásoby, rozvoj reči).

    Wedge- kus dreva alebo kovu zužujúci sa smerom k svojmu zahrotenému koncu; postava v tvare trojuholníka.
    Na konci- o tom, čo sa končí, čo je takmer preč; dokončenie, koniec.
    Interval- priestor alebo čas, ktorý niečo oddeľuje.
    Je čas- čas, obdobie, termín.
    Kŕdeľ - skupina zvierat rovnakého druhu zlepená spolu.
    Šedá- tmavosivá s modrastým nádychom.
    Haze- nepriehľadný vzduch (z hmly, prachu, dymu, prehlbujúceho sa súmraku)
    krúpy- kričať, zastaviť alebo zavolať.
    Do teraz - do tohto času alebo do tohto miesta.
    Ľahnúť si- zomrieť, byť zabitý.
    Zmlkni- prestaň hovoriť, buď ticho.

    učiteľ: Pozrite sa na ilustrácie. S kým sa rozpráva Rasul Gamzatov? (Rozhovor s ruským prezidentom Vladimirom Vladimirovičom Putinom). Kde je v Machačkale inštalovaný pomník básnika? (odpovede detí).

    učiteľ: 3. novembra 2003 sa básnikovo srdce zastavilo, bol pochovaný v Machačkale na cintoríne na úpätí hory Tarki-Tau.

    Pre svojich potomkov zanechal tento testament:

    „Môj testament je v knihách, ktoré som napísal. Zanechávam svojim potomkom Dagestan, ktorý som tiež zdedil po svojich predkoch - moju krajinu lásky, nádeje, radosti, zem, krásnych dievčat, hrdých žien a mužov. Dagestan je môj mulat a môj Kumari a moje koleso života a hora mojej úzkosti - Akhulgo. Postarajte sa o toto všetko. Bez toho nie je môj život ani moje rodné hory samotné.

    Neberiem si nič z tohto dobrého, láskavého a krásneho sveta. Preto vás žiadam, aby ste sa starali o svoj Dagestan. Udržujte a zveľaďujte ešte viac jeho slávne meno. Dagestan je váš život, vaša dôstojnosť a vaša láska. Nie, jeho adatovia nie sú hlúpi – vážte si ich a starajte sa o nich. Jeho znaky a symboly nie sú divoké - noste ich hrdo a udržujte ich v sláve. Jeho národov je málo; milujte ich zvláštnou láskou."

    Na konci rozhovoru vás žiadam, aby ste si vypočuli báseň „Na pamiatku Rasula Gamzatova“, ktorú som venoval básnikovým 90. narodeninám.

    Rasul Gamzatov - avarský básnik,

    Svet ešte nevidel nikoho ako on.

    Vo vzdialenej a hornatej Tsade sa narodil:

    Študoval tam a potom sa oženil.

    Prešiel ohňom a tisíckami problémov,

    Teraz je z neho svetoznámy básnik.

    Rasul spieval vo veršoch o svojej rodnej krajine,

    Ktoré miloval celou svojou dušou.

    Zachováme jeho pamiatku,

    Budeme to spievať v našich básňach.

    Bude žiť v srdciach ľudí
    Ako „klin unavených žeriavov“.

    Ktorých ďalších dagestanských básnikov poznáte? ( odpovede detí).

    Naša úžasná poetka Fazu Aliyeva hovorí, že človek si nemôže vybrať tri svätyne: rodičov, vlasť a národnosť, ale je jeho povinnosťou tieto svätyne milovať a starať sa o ne.

    učiteľ: Veľmi si želám, aby v našej republike vždy vládol mier a mier, aby sa náboženská tolerancia a úcta k predstaviteľom iných vierovyznaní, národností a kultúr stali našimi životnými normami. Aby z vás deti vyrastali múdre a zdravé. Nech sa splnia všetky vaše sny a ako Rasul Gamzatov, každý svojím spôsobom, oslávi Dagestan. A teraz, chlapci, vašou hlavnou úlohou je dobre sa učiť.

    IV . Zhrnutie lekcie.

    učiteľ: A teraz, milé deti, končiac triednu hodinu, by som sa chcel všetkým veľmi pekne poďakovať a vyjadriť nádej, že nám pomohol dozvedieť sa viac o úžasnom avarskom básnikovi Rasulovi Gamzatovovi. Naše podujatie by som tiež rád ukončil slovami básnika:

    „Chcel som povedať dospelým aj deťom, všetkým školákom – nech naše mená, naše piesne, naša česť, naša odvaha a odvaha nezapadnú do zeme, do zabudnutia, ale zostanú povznesením pre budúce generácie.

    Nech dobrí ľudia zostanú v dobrom a zlí ľudia sa stanú dobrými."

    - Súhlasíte s výrokom básnika?

    Zaujímate sa o jeho prácu?

    Analýza vyučovacej hodiny „Rasul Gamzatov – spevák dobra a ľudskosti“.

    Verím, že ciele podujatia sa podarilo naplniť. Počas lekcie odhalila životnú a tvorivú cestu Rasula Gamzatova. Učebný materiál bol rôznorodý a odrážal hlavné úlohy rozvoja a tréningu mladších školákov. Štruktúra bola v súlade s typom a cieľmi podujatia. Zoznámenie sa s tvorbou básnika prebiehalo nezvyčajnou formou s využitím informačných a komunikačných technológií, čo zvýšilo kognitívny záujem o lekciu; prispel k vytvoreniu UUD. Chlapci preukázali rozvinuté zručnosti a schopnosti, ktoré zvládli na hodinách čítania, hudby a dagestanskej literatúry.

    Triedna hodina „Festival bieleho žeriava“

    Hodinu vypracoval a viedol učiteľ

    triedy prvého stupňa Dolgopolova O.M.


    Cieľ: Aby žiaci školy predstavili nesmrteľný obraz bielych žeriavov Rasula Gamzatova, preleteli cez hranice krajín a kontinentov a navždy sú zachytení v desiatkach pamiatok po celom svete - v Rusku, Japonsku, USA, na Ukrajine, v Uzbekistane.
    Úlohy:
    Vzdelávacie:
    Formovanie informačnej kompetencie žiakov: rozvíjanie schopnosti žiakov pracovať s rôznymi zdrojmi informácií, schopnosť vyzdvihnúť to hlavné, nájsť a použiť potrebné informácie z rôznych zdrojov, vrátane práce s knihou, vyhľadávanie informácií v knižnica, internet.
    Formovanie predstáv žiakov o prepojení miestnych dejín s históriou a literatúrou.
    Vzdelávacie:
    Formovanie občianskej zodpovednosti, rešpekt k historickej pamäti svojho ľudu, historickým faktom a dokumentom.
    Formovanie priateľských komunikačných zručností a vzájomnej pomoci pri práci v skupine.
    Vzdelávacie:
    Formovanie prvkov tvorivého hľadania a kognitívneho záujmu.
    Rozvoj emocionálneho a hodnotového myslenia žiakov na príklade interakcie miestnej histórie, literatúry a histórie.
    Príprava na vystúpenie: vopred si žiaci pripravia básne R. Gamzatova, nakreslia obrázky, pripravia biele žeriavy.
    Učiteľ: Naša krajina Rusko je veľká a obrovská. A u nás je hornatá Dagestanská republika (zobraziť na mape). Hlavným mestom Dagestanu je mesto Machačkala. V tejto republike žijú ľudia milujúci slobodu: Avari, Dargins, Kumyks, Lezgins, Russ. Nacistické Nemecko 22. júna 1941 bez vyhlásenia vojny zradne narušilo hranice našej krajiny. Nacistické Nemecko chcelo premeniť všetky národy našej krajiny na otrokov. 3. júla 1941 predseda sovietskej vlády J. V. Stalin povedal: „Naša vec je spravodlivá. Nepriateľ bude porazený, víťazstvo bude naše!“
    Hrá hudba „Svätá vojna“.
    Učiteľ: Na veľkej časti krajiny bola vyhlásená vojenská mobilizácia. Ale pred bránami vojenských registračných a náborových úradov rástli veľké rady dobrovoľníkov. Každý obyvateľ našej krajiny sa stal bojovníkom a svoj život chápal ako vojenskú povinnosť. Stáli na obrannej línii, opravovali cesty a pomáhali v nemocniciach. Pomáhali, ako mohli.
    Študent (číta báseň na pozadí pokojnej hudby)
    Rakety zelené svetlá

    Bledé tváre boli rozrezané

    Znížte hlavu

    A ako šialený človek sa nestavte pred guľky.
    Objednávka: "Vpred!"

    Príkaz: "Vstaň!"

    Znovu zobudím súdruha,

    A niekto zavolal ich vlastnej matke,

    A niekto si spomenul na niekoho iného,
    Pri prelomení zabudnutia,

    Nikto nekričal: "Za Rusko!"

    Išli a zomreli za ňu.
    Tieto riadky napísal básnik Nikolaj Starshinov, ktorý sa od prvých dní postavil na obranu vlasti.
    Učiteľ (ukazuje portrét R. Gamzatova): Nepriateľ sa blížil ku Kaukazu. Mnoho básnikov sa postavilo na obranu svojej vlasti. Medzi nimi sú Rasul Gamzatov, Kerim Otarov, Nikolaj Starshinov, Julia Drunina, Musa Jalil a mnohí ďalší. Títo ľudia nielen bránili krajinu, ale pokračovali aj v písaní básní, v ktorých nabádali, aby sa nebáli nepriateľa. Zúčastnili sa najbrutálnejších bojov, ustúpili a znova prešli do útoku, boli zajatí, ušli, hospitalizovali a vrátili sa na front. Rasul Gamzatov sa v básni prihovára svojmu priateľovi.
    Venované môjmu priateľovi Kerimovi Otarovovi (prečítané učiteľom)
    Vo vlhkej noci schúlený vo svojom kabáte.

    V júlových horúčavách, niekedy v zimných fujaviciach,

    Na poliach, kde hvízdali dravé guľky,

    Všade, kde som si na teba spomenul, priateľ môj.
    Nedokončili sme básne, ktoré sme začali,

    Opustili sme otcove hory, aby sme odpovedali na volanie vojny,

    Postavili sme sa v ústrety bojovej búrke,

    Ako synovia verní vlasti.

    (Deti čítajú poéziu)

    ***
    Pole pozdĺž strmého brehu, popri chatrčiach

    V súkromnom sivom kabáte

    Išiel vojak.

    Kráčal vojak - služobník vlasti,

    Vojak kráčal v mene života.

    Záchrana zeme

    Vojak pohŕdal smrťou a kráčal vpred.
    ***
    Odkedy som začal svoju vojenskú cestu,

    Nie raz hory žiarili bielym plášťom...

    Radšej nech smrť prenikne do mojej hrude,

    Než nepriateľ - do mojej rodnej zeme.


    Učiteľ: Bitka o našu vlasť, Rusko, bola skutočným peklom nielen na zemi, ale aj vo vzduchu. Zúrivá paľba nemeckých protilietadlových diel zabránila našim lietadlám v útoku. A predsa sa naši vojaci ukázali byť lepšími, odvážnejšími. Nasmerovali tanky zozadu na nepriateľské protilietadlové delá a
    Tanky sa ponáhľali, zdvíhali vietor,

    Postupovalo impozantné brnenie,

    A nepriateľské stádo zletelo na zem

    Pod tlakom ocele a ohňa.
    Učiteľ: Vojaci vo vlhkých zákopoch, pokrytí lístím, cítia, ako sa zem ochladzuje pod hmlou, sčernela od kráterov, spia blízko svojich zbraní. Mali sny: bola to túžba po vlasti, túžba po Rusku, po rieke, kde plával ako dieťa, po horách, kde sa hrával so svojimi kamarátmi.
    Vo vojne
    Chcieť žiť, prekonať strach,

    Mrzneme v zákopoch, žujeme chlieb a špinu,

    Nechutne škrípe zubami...

    Z mrazu a vlhka nám behá mráz po chrbte.

    Vojak obetuje svoj život.

    Aj keď je smrť hrozná, nemôžeš sa vrátiť,

    Takto žijeme my vojaci vo vojne.

    Sotva spíme, ale bojujeme proti nepriazni osudu,

    Štyria z nás fajčia jednu cigaretu,

    Zablokovaním cesty nepriateľa...

    Takto žijeme my vojaci vo vojne.

    Koľko priateľov som tu stratil!

    Ležia nepochovaní...

    Takže pri zachovaní života svojej krajiny,

    Trávime pod guľkami deň čo deň.
    Učiteľ: Nemci chceli dobyť Kaukazské hory, vystúpili na vrchol hory Elbrus (zobraziť na mape). Ale vyliezli aj naši horolezci a odhodili fašistickú zástavu so slovami: „Tieto hory nikdy nebudú patriť Nemcom. A Rusko bude za nami." Tak ako si orol chráni svoje hniezdo, tak si horolezci chránia svoje hory.
    ***
    Som horolezec... Ako milujem toto slovo!

    S ním som našiel aj odvahu.

    Okrídlené, znie to tvrdo,

    Okrem iného je to naozaj orol.

    Ako oneskorená matka orlia

    Orlíča čaká netrpezlivo, hltavo, ticho

    Takto báseň čaká na básnika-bojovníka,

    Čo nestihol dopísať doma.
    Vojaci bojovali statočne a nebáli sa smrti. A o tom píšete vo svojich básňach Kaisyn Kuliev:
    Možno ma mama nepočká.

    Vojna ma zasype snehom.

    Ale je pre mňa lepšie ležať vo svojej rodnej krajine,

    Ako na ňom žiť, zajatý nepriateľmi.
    Učiteľ: Nemci, keď videli, ako ruský ľud bráni svoju krajinu, začali byť zúrivé. Zajali a vypálili dediny a dediny. Nahnali ľudí do stodôl, spálili ich a zrovnali so zemou.
    Zničený dom”
    Kto tu spieval?

    Kto sa pozeral z okna?

    Kto sedel na lavičke pri vŕbách?...

    Len ošúchaná chudá mačka

    Sedí na sivom popole.

    Smútok sa mi vkráda do hrče v hrdle.

    Ani babka, ani kňaz nebudú plakať

    Ich smrť pod troskami domu

    Od bômb, ktoré nepoznajú zľutovanie.
    Učiteľ: Tatarský básnik Musa Jalil dostal 13. júla 1941 predvolanie. Bol dychtivý bojovať, ale velitelia, ktorí vedeli, že Musa je dobrý, slávny básnik, ho chceli poslať do úzadia. Na čo Musa odpovedal: „Pochopte, som básnik. Nemôžem, sediaci vzadu, volať na obranu vlasti. Moje miesto je medzi bojovníkmi. Musím byť vpredu a poraziť fašistov." Musa Jalil oslovuje svoju dcéru Cholpan:
    Zbohom, moje múdre dievča,

    Buď smutný za mnou

    Prejdem cez ulicu -

    Skončím na vojne.


    Musa Jalil bojoval v druhej šokovej armáde. Bol to vojak, spisovateľ a básnik. Písal eseje a príbehy o vojakoch, ich každodennom živote, ofenzívach a porážkach. Od júla 1942 jeho rodina prestala dostávať žiadne správy od Musa Jalila. Stratil sa a až 29. apríla 1945 sa zistilo, že všetky tie roky bol básnik vo väzení Moabit. Naši vojaci ostreľovali túto väznicu opatrne, vediac, že ​​je tam veľa zajatých vojakov. A Musa Jalil napísal:
    Zasiahnite svojich nepriateľov, moja zem,

    Pre mňa, pre mňa

    Pre mňa, nešetrite mušle!

    Zasiahnite väznice!

    Stále šepkám: "Milujem ťa"

    Moja Moskva.
    Učiteľ: V apríli 1946 prišiel do Zväzu spisovateľov čiernovlasý muž so širokými ramenami, neidentifikoval sa, ale nechal zošit zošitý z rôznych útržkov papiera. Na poslednej strane zošita bolo napísané (čítaj „Kamarátovi, čo vie tatársky“, s. 34 „...Po stopách rozbitej piesne“;
    ***
    študent:
    Srdce s posledným dychom života

    Splní svoju pevnú prísahu:

    Vždy som venoval piesne vlasti,

    Teraz dávam svoj život vlasti.
    ***
    študent:
    Odvážni sú vždy uznaní v boji,

    Hrdina je skúšaný v smútku.
    Učiteľ: Zlom vo vojne nastal...
    študent:
    Jar. Naše tanky idú do boja.

    Čakajú ich smrteľné boje.

    A v háji dudci kričia: doo-doo-oo,

    Vrabce si stavajú hniezda.

    Stromy v lese sú tienisté a husté,

    A tanky sa rútia do boja

    Na ceste sú modré kvety,

    Horizont je v diaľke modrý.

    Nad vodou letí roj morí -

    Aj tam je ako keby vojna.

    Mladý tankista ich obdivuje.

    Naše tanky prichádzajú. Jar.
    Študent. Vojna si vyžiadala 27 miliónov obyvateľov našej vlasti. Skláňame svoje hlavy v hlbokom úklone pred výkonom zbraní nášho ľudu. Za svoje životy vďačíme veteránom, ich kamarátom, tým, ktorí zomreli, aj tým, ktorí prežili. Svet nesmie zabudnúť na hrôzu tejto vojny, skazu, utrpenie a smrť. Bol by to zločin proti padlým vojakom, zločin proti budúcim generáciám. Boj za mier je zodpovednosťou každého, kto žije na zemi.
    Vojna sa už dávno skončila, zákopy boli zrovnané so zemou, provizórne predné cesty zarastené trávou, zemľanky boli pokryté kvetmi, no zem si bude navždy pamätať vojnu a svojich synov-vojakov.
    študent:
    Od starých hrdinov

    Niekedy nezostanú žiadne mená.

    Tí, ktorí prijali smrteľný boj,

    Stali sa len špinou a trávou.

    Len ich impozantná odvaha

    Usadený v srdciach živých.

    Tento večný plameň, odkázaný len nám,

    Držíme ho v hrudi.
    Učiteľ: Na pamiatku všetkých bojovníkov, bojovníkov-básnikov, ktorí sa nevrátili z vojny, postavil Rasul Gamzatov pamätník bielym žeriavom letiacim vysoko v jeho rodnom Dagestane. Predstavuje všetkých mŕtvych vojakov s bielymi žeriavmi letiacimi do zabudnutia.
    Dnes podvečer

    V hmle vidím žeriavy

    Lietajú vo svojej vlastnej špecifickej formácii,

    Putovali ako ľudia po poliach.


    Učiteľ: 22. októbra je každý rok v Dagestane sviatok bielych žeriavov. V tento deň sa na pamiatku zabitých vznášajú do neba tisíce žeriavov. A zároveň sa oslavuje Deň poézie.
    Na tabuli: „Smrť básnika nie je všetko. Jeho piesne naživo."
    Prehráva sa skladba Cranes.
    Deti zapaľujú sviečky – minúta ticha.
    Ideme von a vypúšťame biele balóny so žeriavmi (pieseň „Cranes“ sa stále hrá)
    Žeriavy
    Niekedy sa mi zdá, že vojaci

    Tí, ktorí neprišli z krvavých polí,

    Nebolo to v tejto krajine, kde sme kedysi zomreli,

    A zmenili sa na biele žeriavy.
    Sú ešte z tých vzdialených čias

    Nie je to preto často smutné,

    Stlchneme pri pohľade na nebesia?
    Unavený klin letí, letí po oblohe -

    Moji bývalí priatelia a príbuzní

    A v ich radoch je malá medzera -

    Možno toto je miesto pre mňa.
    Príde deň a s kŕdľom žeriavov,

    Budem plávať v rovnakom sivom opare,

    Volanie spod neba ako vták,

    Všetci, ktorých som nechal na zemi.

    0 Mimoškolské podujatie „Spevák rodnej zeme“, venované dielu národného básnika Dagestanu Rasula Gamzatova

    Rusko, Dagestanská republika, Izberbash
    SOŠ MKOU č.1
    Učiteľ ruského jazyka a literatúry
    Abakarova Zarema Magomedovna

    Cieľ: 1) zvýšenie záujmu o diela R. Gamzatova, 2) rozšírenie čitateľských obzorov, 3) vzbudenie lásky k rodnej krajine a rodnému slovu prostredníctvom poetického slova R. Gamzatova.

    Dekor: prezentácia, výstava kníh, noviny o R. Gamzatovovi.

    (Snímka 1, 2)

    Čítačka 1 (Snímka 3)

    Rasul Gamzatov je zjavením srdca.

    Odišiel? Odišiel na koni?

    Ale - všetci sa vracajú k svojim predkom,

    Prešiel do pamäti nových generácií...

    Alebo možno pri pohľade na údolia zhora,

    So smutným povzdychom rozdelil nebesia,

    A pri rozlúčke odpúšťajúc všetkým ľuďom,

    Priletel k svojmu stádu ako žeriav

    Moderátor 1

    Prečo ľudia čítajú poéziu?

    Moderátor 2

    Pretože slovo skutočného básnika, naplnené vnútornou hudbou a harmóniou, dokáže niekedy povedať viac ako celé zväzky obyčajných sivých slov.

    Moderátor 1

    Prečo ľudia potrebujú poéziu?

    Moderátor 2

    Stačí sa pozrieť späť na skúsenosti našich predkov, aby sme videli: „básnik“ a „mudrc“ často znamenali to isté. Nie nadarmo sa na východe mocní panovníci nevyhýbali básnickému slovu a z veľkých básnikov sa stali významní štátnici.

    Moderátor 1

    Poézia Rasula Gamzatova je rieka, more, hory, ľudia a nebo nad nimi. A tisíce rôznych vecí a pojmov, ktoré tvoria úžasné meno - Dagestan.

    Moderátor 2

    Rasul Gamzatov je avarský básnik. Ale toto je len prvý krok. Toto je básnik celého Dagestanu, jeho „vizitka“. Nie každý odpovie, čo je to za krajinu - Dagestan? Je však zriedkavé, že niekto nepočul meno - Rasul Gamzatov.

    Moderátor 1

    Knihu „Môj Dagestan“ nazýva lyrickou a filozofickou encyklopédiou malých ľudí. Ale ľudia, ktorí rodia také piesne a výkony, aké boli odhalené svetlu v dagestanských horách a údoliach, nemôžu byť malí. Všetky riadky úžasnej knihy „Môj Dagestan“ sú preniknuté priznaním, dôverou a lyrikou.

    Moderátor 2

    Môj malý Dagestan a môj obrovský svet. Dva potoky, ktoré sa po dosiahnutí údolia spájajú do jedného. Dve slzy, ktoré stekajú z dvoch očí a stekajú po dvoch lícach, no zrodené z jedného smútku alebo jednej radosti.

    Čitateľ 2

    Kvapky padali na básnikove líca,

    Na jeho pravom líci a na jeho ľavom.

    Tá kvapka radosti je kvapkou smútku,

    Slza lásky – a slza hnevu.

    Dve malé kvapky, čisté a tiché,

    Dve kvapky sú bezmocné, kým sa nespoja,

    Ale po zlúčení sa zmenia na poéziu,

    A budú blikať ako blesk a dážď.

    Moderátor 1

    Môj malý Dagestan a môj obrovský svet. Toto je môj život, moja symfónia, moja kniha, toto je moja téma.

    „Nech si moju knihu prečíta aspoň jeden človek a budem šťastný. Chcem tejto osobe povedať o mojej malej, jednoduchej a hrdej krajine. Kde sa nachádza, akým jazykom hovoria jeho obyvatelia, o čom sa rozprávajú, aké piesne spievajú,“ napísal R. Gamzatov v knihe „Môj Dagestan“.

    Čitateľ 3

    Dagestan - si moja tvár. Zakazujem komukoľvek sa ťa dotýkať.

    Čitateľ 4

    Dagestan, si pre mňa matka.

    Čitateľ 5

    Dagestan je moja láska a moja prísaha, moja modlitba a moja modlitba. Ty sám si hlavnou témou všetkých

    moje knihy, celý môj život.

    Čítačka 1 (snímka 4)

    MÔJ DAGESTAN

    Keď som cestoval po mnohých krajinách,

    Unavený sa vrátil domov z cesty,

    Dagestan sa nado mnou sklonil a spýtal sa:

    "Nie je to vzdialená krajina, do ktorej si sa zamiloval?"

    Vyliezol som na horu a z tej výšky,

    Dagestan sa zhlboka nadýchol a odpovedal:

    „Videl som veľa krajín, ale ty

    Stále mám najradšej na svete.

    Zriedkakedy ti môžem prisahať svoju lásku,

    Nie je nové milovať, ale nie je nové prisahať,

    Milujem ticho, pretože sa bojím:

    Stokrát opakované slovo vybledne.

    A ak ste každý syn týchto miest,

    Kričať ako zvestovateľ bude prisahať na lásku,

    Potom sa vaše kamenné skaly unavia

    A počúvajte a ozývajte sa v diaľke.

    A napriek tomu, keď som sa k vám vrátil od cudzincov,

    Vzdialené hlavné mestá, hovorné aj klamlivé,

    Spievajúce potoky a hrdé hory.

    Moderátor 1 (Snímka 5)

    Keď horal niekam ide, samozrejme, berie so sebou aj osla. Na chrbte tohto milého zvieratka vždy vidíte uviazané tri veci: veľkú tašku naplnenú niečím, hneď vedľa nej malý mech od vína a hneď vedľa ďalší džbán.

    (Skit)

    Čo to máš naložené na tvojom somárovi? Predajte nám to.

    Nemáte dostatok zlata alebo striebra, aby ste si ho kúpili.

    Stanovte si cenu a uvidíme.

    Za toto nemôže byť žiadna cena.

    Čo je vo vašich taškách, čo nemá cenu?

    Moja vlasť, môj Dagestan.

    Vlasť je naložená na somárovi! – smiali sa mladí: „Poď, poď, ukáž svoju vlasť!“

    Horal rozviazal vrece a ľudia v ňom videli obyčajnú zem.

    Krajina však bola výnimočná. Tri štvrtiny z nej tvorili kamene.

    A to je všetko?! Je to tvoj poklad?

    Áno. Toto je krajina mojich hôr. Prvá modlitba môjho otca, prvá slza mojej mamy, moja prvá prísaha, to posledné, čo môj starý otec zanechal, to posledné, čo zanechám svojmu vnukovi.

    čo je ešte toto? (ukáže na džbán)

    Toto je voda z Kaspického mora. Ako vyzerá Dagestan v zrkadle v tomto mori.

    No, čo je vo vínnej koži?

    Dagestan sa skladá z troch častí: prvá je zem, druhá je more a tretia je všetko ostatné.

    Takže všetko ostatné máte vo svojej koži?

    Áno. Toto je pravda.

    Prečo nesiete tento náklad so sebou?

    Aby moja vlasť bola vždy so mnou. Ak zomriem na ceste, hrob bude pokrytý zemou, náhrobný kameň bude umytý morskou vodou.

    Moderátor 1 (Snímka 6)

    Moderátor 2 (Snímka 7)

    Môj rodný avarský jazyk! Si moje bohatstvo, poklad, ktorý chráni pred daždivým dňom, liek na všetky neduhy. Keby sa človek narodil so srdcom speváka, ale nemý, potom by bolo lepšie, keby sa narodil. V srdci mám veľa piesní, mám hlas. Tento hlas si ty, môj rodný avarský jazyk.

    (Snímka 8)

    Čitateľ

    "Materinský jazyk"

    Vo sne je to vždy absurdné a zvláštne.

    Dnes sa mi snívalo o mojej smrti

    S olovom v hrudi som nehybne ležal.

    Rieka zvoní a neúprosne tečie.

    Zabudnutý a pre nikoho nepotrebný

    Rozvalil som sa vo svojej rodnej krajine

    Skôr ako som sám dopadol na zem

    Umieram, ale nikto o tom nehovorí

    Nevie a nepríde ku mne,

    Len vo výškach kdesi škriekajú orly

    A jeleň stoná kdesi nabok.

    A plakať nad mojím hrobom

    O tom, že som zomrel v najlepších rokoch,

    Neexistuje žiadna matka, žiadny priateľ, žiadny miláčik,

    Prečo, nie je tam ani smútok.

    Tak som ležal a zomrel v bezmocnosti

    A zrazu som počul neďaleko

    Dvaja ľudia kráčali a rozprávali sa

    Mojím rodným jazykom je avarčina.

    Poludňajšia horúčava v údolí Dagestanu

    Umieral som a ľudia sa rozprávali

    O prefíkanosti nejakého Hasana,

    O vyčíňaní nejakého Aliho.

    A nejasne počuť zvuk mojej rodnej reči,

    Ožil som a prišla tá chvíľa

    Keď som si uvedomil, čo ma vylieči

    Nie lekár, nie liečiteľ, ale rodný jazyk.

    Vylieči niekoho z choroby

    Iný jazyk, ale neviem v ňom spievať,

    A ak zajtra môj jazyk zmizne,

    Potom som dnes pripravený zomrieť.

    Moderátor 1 (Snímka 9)

    Otec bol pre Rasula príkladom vo všetkom. Vo svojej knihe „Môj Dagestan“ Rasul opisuje jeden incident:

    (Skit)

    Rasul (v dospelosti):

    Raz v detstve ma otec kruto potrestal, na bitie som už dávno zabudol, ale dôvod si pamätám stále jasne. Ráno som vyšiel ako do školy, ale v skutočnosti som zabočil do uličky a do večera som sa hral s chlapcami z ulice s peniazmi, ktoré mi dal otec na knihy.

    Počas celého dňa som mal pretrhnuté nohavice a doškriabané kolená. Medzitým ma starší bratia hľadali po celej dedine. A tak som sa postavil pred otcov súd.

    Čo to je?

    Toto sú kolená

    Kolená sú kolená, ale prečo sú viditeľné? Povedz mi, kde si roztrhol nohavice?

    V škole... chytený na klinec...

    Ako ako? Opakujte….

    Pre necht.

    V škole.

    (Otec ho udrel dlaňou po líci.)

    Teraz mi povedz, ako si si roztrhol nohavice?

    Rasul mlčal. Otec ho udrel druhýkrát.

    Otec: Ak mi nepovieš všetko, ako sa to stalo teraz, udriem ťa bičom.

    Rasul vedel, čo je to bič so skameneným uzlom na konci. Strach z nej ma prinútil vyrozprávať všetky nešťastia v poradí, počnúc ránom. Súdny proces sa skončil. Tri dni sa Rasul neprechádzal okolo seba. Na tretí deň si ho otec k nemu posadil, pohladil ho po hlave a spýtal sa

    Vieš prečo som ťa porazil?

    Na hranie o peniaze

    Nie, nie kvôli tomu. Kto z nás v detstve nehral o peniaze? A ja som hral a vaši starší bratia hrali.

    Za roztrhnutie nohavíc?

    Nie a nie pri nohaviciach. Nie si dievča, ktoré by neustále kráčalo po ceste.

    Za nechodenie do školy.

    Samozrejme, to je tvoja veľká chyba, povedal otec, ale zbil som ťa, synu, za tvoje klamstvo. Klamstvá sú hrozná burina na poli vašej duše. Ak sa včas nevytrhne, zaplní celé pole, takže dobré semienko už nebude mať kde vyrásť. Ak budeš znova klamať, zabijem ťa.

    (Snímka 10)

    Čitateľ 2:

    Môj otec povedal: Ak sa dopustíte nehodného, ​​hanebného činu, bez ohľadu na to, koľko sa neskôr modlíte, nemôžete vziať späť to, čo ste urobili.

    Čitateľ 3:

    Otec tiež povedal: človek, ktorý spáchal hanebný čin a potom sa po niekoľkých rokoch začal kajať, je ako niekto, kto chce splatiť dlh starými peniazmi pred reformou.

    Čitateľ 4:

    A môj otec tiež povedal: ak si dovolil zlu robiť všetko, čo chcelo, a vypustil ho z chatrče na slobodu, aký zmysel má biť miesto, kde toto zlo sedelo?

    Moderátor 1 (snímka 11)

    V knihe „Môj Dagestan“ Rasul Gamzatov hovorí: „Krásne milovať si vyžaduje aj talent. Možno láska potrebuje talent viac ako láska potrebuje talent; láska talent sprevádza, ale nenahrádza ho.“ Básnik venoval svoje najjasnejšie, najvášnivejšie a najzmyselnejšie básne žene. Láska k žene je najoddanejšou múzou básnika. A obraz, v ktorom boli stelesnené všetky najlepšie vlastnosti jeho milovaných žien, bol obraz jeho manželky Patimat.

    Čitateľ 5:

    Bojím sa písať poéziu. Zrazu, keď som si ich prečítal,

    Ďalší, hodnejší a mladší ako ja,

    Bude ťa milovať a nebude si robiť srandu.

    Hovorím o tebe, ktorý je mi najdrahší,

    Bojím sa písať. Zrazu niekto, milujúci,

    Porozpráva sa s inou, tiež so svojou milovanou,

    So slovami, ktoré som pre teba našiel.

    (Snímka 12. Hrá sa pieseň „Sunny Days Have Disappeared“ v podaní V. Leontyeva)

    (Snímka 13)

    Moderátor 2:

    Kniha prvá - Abutalib,

    A v druhom - Abutalib.

    Básnik je do neho zamilovaný,

    No, aby som to povedal na rovinu, mám problém.

    Moderátor 1:

    V knihe Rasula Gamzatova „Môj Dagestan“ sú múdre myšlienky oblečené vo forme aforizmov, prísloví, výrokov roztrúsené po stránkach vážne a vtipne. A najčastejšie im predchádzajú dve slová: "Abutalib povedal." Abutalib bol skutočne veľmi originálne mysliacim človekom ako básnik, tak aj ako partner so životnými skúsenosťami.

    (Snímky 14, 15)

    Čitateľ 2:

    Abutalib povedal:

    Ak strieľate do minulosti zbraňou, budúcnosť vás zastrelí z dela.

    Čitateľ 3:

    Abutalib povedal:

    Ak voda zhnije, neuvidíte dno, aj keď voda nie je vyššia ako vaše kolená.

    Čitateľ 4:

    Abutalib povedal:

    Vždy nazývajte zlé zlým, dobré nazývajte dobrým.

    Čitateľ 2:

    Abutalib povedal:

    Ak chválite, potom to isté nenadávajte; Ak nadávaš, tak nechváľ.

    Čitateľ 3:

    Abutalib povedal:

    Ak nemáte vo vrecku sto rubľov, nepredstierajte, že ich máte.

    Moderátor 2:

    Bol tu prípad s Abutalibom. Priniesol ho hodinárovi, aby hodinky opravil. Majster bol v tom čase zaneprázdnený opravou hodiniek mladého muža, ktorý tam sedel.

    (Skit)

    „Posaď sa,“ povedal hodinár Abutalibovi.

    Áno, vidím, že máte ľudí. Vrátim sa inokedy.

    Kde si videl ľudí? – prekvapil sa hodinár.

    A tento mladý muž?

    Keby bol človek, okamžite by sa postavil, len čo by ste vošli, a dal by vám prednosť...

    Dagestanovi nezáleží na tom, či sú hodinky tohto povaľača pomalé, ale vaše hodinky musia bežať správne.

    Moderátor 2:

    Abutalib neskôr povedal, že keď mu udelili titul Ľudový básnik Dagestanu, nebol taký šťastný ako vtedy v hodinárskej dielni.

    Moderátor 2: (Snímky 16, 17)

    Všetci poznáme Rasula Gamzatova ako optimistu a duchaplného človeka, človeka s jemným zmyslom pre humor. Zo stránok poznámkového bloku:

    Čitateľ 2:

    Nebol považovaný za mudrca

    A nebol som známy ako statočný muž,

    Ale klaňaj sa mu:

    Bol to muž

    Čitateľ 3:

    Horolezci hovoria, že ak chcete zistiť skutočnú cenu osoby, musíte sa opýtať siedmich:

    2. Pri radosti.

    3.U ženy.

    4.Pri šabli.

    5. V striebre.

    6. Pri fľaši.

    7. U neho.

    Čitateľ 4:

    Zostúpiť z opice

    Muž mal pred sebou dlhú cestu.

    Opitý sa vydal na cestu späť,

    Do hodiny som sa stal opäť zvieraťom.

    Čitateľ 2:

    Človek a sloboda, človek a česť, človek a odvaha splývajú v jeden pojem. Horolezci si nevedia predstaviť, že orol môže mať dve tváre. Volajú vrany s dvoma tvárami. Človek nie je len meno, ale titul, a ešte k tomu vysoký titul, a nie je ľahké ho dosiahnuť.

    Moderátor 1: (Snímka 18)

    Každé literárne dielo má svoj vlastný osud. Zaujímavý je osud piesne „Žriavy“, ktorej básnik venoval niekoľko strán vo svojej prozaickej knihe „Môj Dagestan“. Táto pieseň sa zrodila v roku 1965 v meste Hirošima.

    Keď básnik videl v Hirošime projekt pamätníka jednoduchého japonského dievčaťa so žeriavom v rukách, naučil sa jej príbeh a zažil hlboké vzrušenie, ktoré neskôr vyústilo do poézie.

    Dnes nás všetkých žijúcich na Zemi volá žeriav k mieru, bratstvu a jednote.

    Prosím, počúvajte krik žeriava! ( Snímka 19)