Vstúpiť
Portál logopédie
  • Tabuľka príčin chorôb Louise
  • Louise hej plavidlá. Vzhľad sivých vlasov. Aké psychologické stavy môžu spôsobiť hnačku
  • „Mier je absencia vnútorných a vonkajších konfliktov“ - Lobsang Rampa
  • „Je hriechom vzdať sa bez lásky, je hriechom nevzdať sa, ak máte radi,“ - Michail Litvak
  • Cvičenie na rozpustenie nevôle
  • Za toto však svojim rodičom nevyčítam.
  • Pokusy a pokusy vo vesmíre. Pedagogické podujatie s deťmi na tému: „Vesmírne experimenty“ (prípravná skupina). Ako sa vyrába raketa na fľašu

    Pokusy a pokusy vo vesmíre. Pedagogické podujatie s deťmi na tému: „Vesmírne experimenty“ (prípravná skupina). Ako sa vyrába raketa na fľašu

    Na kotleta

    Materiál a vybavenie: Vedro, lopta, lano priviazané k rukoväti vedra.

    Priebeh hodiny

    Deti vložili loptu do vedra. Zistite pomocou akcií, čo sa stane, keď sa vedro prevráti (lopta vypadne), prečo (pôsobí gravitácia). Dospelý človek demonštruje otáčanie vedra pomocou šnúrky (lopta nevypadne). Deti sú vedené k záveru: keď sa predmety otáčajú (pohybujú sa v kruhu), nespadajú. To isté sa deje s planétami a ich satelitmi. Hneď ako sa pohyb zastaví, predmet spadne.

    Rovné alebo v kruhu?

    Ciele: Stanoviť to, čo udržuje satelity na obežnej dráhe.

    Materiály a vybavenie: papierový tanier, nožnice, sklenená guľa.

    Priebeh hodiny

    Dospelý vyzve deti, aby vyriešili problém: čo by sa stalo so satelitom (napríklad Mesiac), keby ho planéta nepriťahovala (gravitácia). Spojenie skúseností s deťmi: rozrezanie papierového taniera na polovicu a použitie jednej polovice; položí do nej loptu, položí ju na stôl a mierne ju nakloní, aby sa lopta rýchlo kotúľala pozdĺž vybrania v tanieri. Deti zistia, čo sa deje (lopta sa skotúľa z platne a pohybuje sa od nej v priamke), dospejú k záveru: objekty sa pohybujú v priamke, ak na ne nepôsobí žiadna sila. Mesiac by sa tiež vzdialil od Zeme v priamom smere, ak by ho zemská gravitácia neudržiavala na kruhovej obežnej dráhe.

    Sploštená lopta

    Ciele: Zistiť, prečo bude planéta sploštená od pólov.

    Materiál a vybavenie: Kus farebného papiera pre remeslá, dlhý 40 cm, nožnice, lepidlo, punč, pravítko, ceruzka.

    Priebeh hodiny

    Deti určujú názov našej planéty (Zem), aký je jej tvar (guľatý), aké pohyby vykonáva (rotuje), z akých zdrojov sa ľudia môžu o planéte dozvedieť (z kníh, z fotografií z vesmíru). Dospelý vysvetľuje, že zemeguľa sa mierne vyrovná pri póloch, čo demonštruje na základe skúseností. Ponúka hotový model, vysvetľuje jeho konštrukciu (ceruzka je zemská os, papierové prúžky zlepené dohromady vo forme kruhu znázorňujú pri otáčaní zemeguľu). Otočí ceruzku, na ktorej je lopta pripevnená medzi dlaňami, a pohybuje sa nimi tam a späť. Deti zistia, čo sa deje (počas rotácie lopty sú jej horná a dolná časť sploštená a centrálna časť je nafúknutá), s pomocou dospelého vysvetľujú (na rotujúcu guľu pôsobí sila, ktorá má tendenciu vyfukovať papierové prúžky do strán, a preto horná a dolná časť spodné časti sú sploštené). Ako všetky rotujúce lopty, aj naša Zem je sploštená od pólov a opuchnutá okolo rovníka. Ak zmeriame obvod Zeme pozdĺž rovníka a cez póly, potom to bude po rovníku o 44 km viac. Potom dospelý spolu s deťmi vyrobia model: zmerajte a vystrihnite dva papierové prúžky s rozmermi 3 x 40 cm; dajte ich krížom krážom a zlepte .. Potom spojte štyri voľné konce a zlepte ich tiež - získate guľku. Keď lepidlo zaschne, urobte v mieste lepenia otvor a vložte do neho 5 cm ceruzku.

    Temný priestor

    Ciele: Zistite, prečo je vo vesmíre tma.

    Materiály a vybavenie: baterka, stôl, pravítko.

    Priebeh hodiny

    Deti skúsenosťou zistia, prečo je vo vesmíre tma. Na okraj stola nasadia baterku, zatemnia miestnosť a ponechajú iba rozsvietenú baterku. Nachádzajú lúč svetla a snažia sa ho vystopovať, ruky majú vo vzdialenosti asi 30 cm od lucerny. Vidia, že sa na ruke objaví kruh svetla, ale medzi lampášom a rukou je takmer neviditeľný. Vysvetlite prečo (ruka odráža lúče svetla a tie sú potom viditeľné). Deti dospievajú k záveru: hoci lúče svetla neustále prichádzajú zo Slnka vo vesmíre, je tam tma, pretože neexistuje nič, čo by svetlo odrážalo. Svetlo je viditeľné iba vtedy, ak sa odráža od predmetu a je vnímané našimi očami.

    Rotujúca zem

    Ciele: Predstavte si, ako sa Zem otáča okolo svojej osi.

    Materiál a vybavenie: Plastelína, tenká špicatá tyčinka.

    Priebeh hodiny

    Dospelý človek sa pýta, ako vyzerá naša planéta v tvare (ako lopta). Glóbus sa neustále otáča. Môžete si predstaviť, ako sa to deje. Dospelý človek ukazuje hotový model a podáva vysvetlenia (lopta je zemeguľa, palica je osou Zeme, ktorá prechádza stredom lopty, len je to v skutočnosti neviditeľné). Dospelý vyzve deti, aby palicu odmotali, pričom ju držte za dlhší koniec.


    Pred začiatkom tematického týždňa ukážte dieťaťu fotografiu alebo prezentáciu o planétach, slnečnej sústave, vesmíre, prečítajte si tematickú knihu.

    • Výroba rakety na vesmírne lety. Raketa môže byť vyrobená zo stoličiek, vankúšov, škatúľ, lepenky, fliaš, nakreslených, vylisovaných z plastelíny, vyložených z počítacích tyčiniek, kociek, konštruktéra.

    Tu je niekoľko príkladov raketových remesiel:

    • Zahrajte si kozmonautskú prípravu na let.

    Začína sa skúška obleku. Prilba vám pohodlne sedí na hlave? (Otáča sa, hlava sa nakláňa doprava, doľava, dopredu, dozadu, kruhové otáčanie hlavy).

    Astronaut sa môže pohybovať vo vesmíre pomocou zariadenia umiestneného v batohu na chrbte. Skontrolujeme, ako pevne je taška držaná za chrbtom. (Krúživý pohyb, zdvíhanie a spúšťanie ramien).

    Sú viaceré zipsy a spony dobre pripevnené? (Obraty a sklony tela vpravo, vľavo, dopredu, dozadu, kruhové pohyby tela, sklony k chodidlám).

    Sedia vám rukavice tesne okolo rúk? (Rotačné pohyby s rukami natiahnutými dopredu na úrovni hrudníka, striedavé a súčasné mávanie rukami, zdvíhanie rúk hore pred sebou so striedavým ohybom a vystretím rúk, dole dolu cez boky, tiež striedavo ohýbanie a rozpínanie rúk).

    Ako funguje rádio? (Polovičné drepy, skákanie na dvoch nohách na danom mieste).

    Máte príliš pevné čižmy? (Chôdza v kruhu po prstoch, pätách, vonkajších a vnútorných chodidlách, od prstov, bočné cvalu vpravo, vľavo, krok v jednom súbore).

    Je „vykurovací systém“ obleku v poriadku? Je ľahké sa v tom nadýchnuť? (Nádych - ruky hore, výdych - ruky dole).

    • Pustite raketu.

    Papierovú raketu nasuňte na koktailovú trubičku a fúkajte do trubice, kým raketa nevzlietne:



    Nafúknite balón - raketu, nalepte na ňu páskou koktailovú trubičku. Natiahnite niť po miestnosti a prevlečte ju cez hadičku. Teraz loptu pustite. Začne z neho vychádzať vzduch a lopta bude lietať.

    • Spoznávanie planét Slnečná sústava, môžete ich zobraziť rôznymi spôsobmi - forma zo slaného cesta alebo plastelíny, nakreslite odtlačkami rezaných zemiakov alebo korkovým vekom, vyložte gombíkmi alebo plastelínou, vyrobte mobil z lepenkových alebo filcových figúrok.

    Urobili sme nasledujúcu kresbu: hviezdnu oblohu sme namaľovali tak, že sme na čierny papier nastriekali štetcom bielu farbu. Každá planéta zvlášť, vystrihla a nalepila ich na hviezdnu oblohu.

    Mesiac sa dá takto nakresliť. Vystrihnite kruh z lepenky, nakreslite naň voskovými pastelkami kruhy - krátery a potom maľujte akvarely po celom Mesiaci.

    Svietidlo "Constellation". Na čierny kartón nakreslite súhvezdia, urobte otvory na miestach, kde sa nachádzajú hviezdy. Výsledné karty prilepte na papierové formy na košíčky, vložte ich na baterku a zaviažte ich šnúrkou. Teraz zapáľte baterku v tmavej miestnosti a namierte ju na stenu, aby ste získali projekciu súhvezdia.

    Natalia Sheveleva

    SOD. Súhrn poznatkov, dizajnu a výskumu

    triedy „Záhady vesmíru“

    v prípravnej skupine do školy

    Cieľ: v procese experimentálnej činnosti objasniť, konkretizovať a rozšíriť vedomosti detí o vesmíre.

    Úlohy:

    Poskytnúť základné predstavy o štruktúre slnečnej sústavy, hviezd a planét,

    Naučiť, ako uskutočniť experiment,

    Vzbudiť záujem o poznanie vesmíru, rozvinúť túžbu po objavoch,

    Utvárať u detí empiricky základné pojmy o zákonoch vesmíru,

    Formovať schopnosť robiť závery z výsledkov experimentov.

    Priebeh hodiny.

    Chlapi, blíži sa deň kozmonautiky. Kozmonautika - od slova priestor.

    Čo je to vesmír? Vypočujte si odpovede. Vyjasniť.

    Celý nesmierny svet mimo Zeme sa nazýva vesmír

    Chlapci, koľkí z vás chcú práve teraz vedieť, čo je to vesmír, vzdialený a tajomný a čo sa v ňom deje? Kto sa chce stať vedcom - experimentátorom? Je nás toľko! Skvelé! A práve teraz budeme experimentálne riešiť záhady vesmíru.

    A aby sme na nič nezabudli, výsledky si zapíšeme do našich vedeckých kariet. Niektorí z vás urobia prezentáciu.

    Vesmír sa nazýva iným slovom? Vesmír. Vesmír je celý svet. Všetko, čo nás obklopuje zo všetkých strán.

    Napríklad obloha a slnko na oblohe. Slnko je obrovská guľa horúcich plynov. Rozmery našej hviezdy sú jednoducho obrovské. Priemer slnka je viac ako milión kilometrov. Pre dospelých je ťažké si také rozmery predstaviť a pochopiť. Ak si chceme predstaviť veľkosť Slnka, urobme experiment.

    Zážitok č. 1 „Slnko a Zem“

    Účel: vysvetliť pomer veľkostí Slnka a Zeme

    Výbava: veľká guľa a korálik, ilustrácia slnka.

    Zdvih: ak by bolo Slnko zmenšené na veľkosť gule, potom by sa naša Zem stala veľkosťou tejto guľôčky. Že viac?

    Záver: Slnko je oveľa väčšie ako Zem

    Žijeme na planéte Zem. Zem je obrovská pevná guľa. Na povrchu tejto lopty je pevnina a voda. Atmosféra obklopuje Zem. Chráni planétu pred horúcimi lúčmi slnka a meteoritmi a ľadom padajúcim z neba. Horia v atmosfére. (Ukážte ilustrácie meteorického roja a meteoritov.) Zem je jediná obývaná planéta, ktorá je nám známa. Na zemi je voda a vzduch. Naša planéta sa volá modrá planéta.

    Prečo? Skúsenosti pomôžu odpovedať na otázku.

    Zážitok č. 2 „Modré nebo“

    Účel: zistiť, prečo sa Zem nazýva modrá planéta.

    Výbava: sklo, voda, mlieko, lyžička, pipeta, baterka, ilustrácia Zeme z vesmíru.

    Priebeh: pohár naplňte vodou, do pohára pridajte kvapku mlieka a premiešajte. Zatemnime miestnosť a nastavme baterku tak, aby lúč svetla z nej prechádzal strednou časťou pohára s vodou. Uvidíme, že lúč svetla prechádza iba čistou vodou a voda zriedená mliekom má modrošedý odtieň.

    Záver: v atmosfére je kyslík, ktorý rovnako ako častice mlieka vydáva modrú farbu, keď na ňu dopadajú slnečné lúče. Vďaka tomu sa obloha od zeme javí ako modrá a zem od vesmíru sa javí ako modrá. Ak je vo vzduchu veľa prachu a vlhkosti, obloha vyzerá šedo.

    Za jasného jasného večera je celá obloha nad našimi hlavami posiata mnohými hviezdami. Vyzerajú ako malé šumivé bodky, pretože sú ďaleko od Zeme. V skutočnosti sú hviezdy obrovské horúce guľôčky plynu podobné Slnku.

    Hviezdy sa navzájom líšia veľkosťou: sú tu hviezdy - obri, a sú tu hviezdy - trpaslíci. Už v staroveku ľudia podmienečne rozdeľovali oblohu na oblasti a hviezdy do skupín - súhvezdí. Najviditeľnejšie hviezdy v každej skupine boli spojené imaginárnymi čiarami a potom sme sa pozreli na to, ako kresba vyzerá. Na oblohe je celý zverinec: Veľký a Malý medveď, Rak, Labuť, Drak, Škorpión a tiež Herkules.

    Hviezdy nesvietia ako slnko. Ale svietia. A vidíme ich, pretože na ne dopadajú slnečné lúče.

    Slnko svieti neustále, ale cez deň nevidíme hviezdy. Prečo?

    Zažite číslo 3 „Denné hviezdy“

    Účel: ukázať, že hviezdy vždy svietia.

    Vybavenie: dierovač, lepenka veľkosti pohľadnice, biela obálka, baterka, ilustrácia hviezdnej oblohy.

    Pohyb: v osvetlenej miestnosti dierovačom vyrazte niekoľko otvorov do lepenky. Vložte lepenku do obálky. Vezmite do jednej ruky obálku a do druhej baterku. Lesknite sa na stranu obálky otočenú k nám - otvory nie sú viditeľné. Lesknite sa na druhú stranu obálky - otvory sú dobre viditeľné. Cez diery aj tak prechádza svetlo, ale vidíme ich, iba ak diera vyniká na tmavom pozadí.

    Záver: cez deň svietia aj hviezdy, ktoré však na jasnej oblohe nie sú viditeľné. Hviezdy sú zreteľne viditeľné iba na tmavej oblohe. V noci.

    Nezabudnite, že tento zákon si nakreslite na svoje karty.

    Vo vesmíre nie je jediné nebeské teleso, ktoré by stálo na mieste. Všetko sa hýbe. Zdá sa nám, že hviezdy sú nehybné, ale v skutočnosti sú hviezdy tak ďaleko, že si nevšimneme, ako sa po svojej ceste rútia vesmírom veľkou rýchlosťou. Vo vesmíre existuje prísny poriadok a ani jedna hviezda alebo planéta nevyjde z cesty alebo obehu a nezrazí sa navzájom. Slovo kozmos znamená „poriadok“, „poriadok“.

    Aké nebeské telesá môžete pomenovať okrem Zeme, Slnka, hviezd? (Mesiac, planéty)

    Mesiac je satelitom Zeme. Točí sa okolo Zeme. Prečo mesiac nelieta do vesmíru a nespadne na Zem v dôsledku gravitácie? Navrhujem uskutočniť experiment.

    Zážitok č. 4 „Prečo Mesiac nespadá na Zem?“

    Účel: vysvetliť deťom, prečo mesiac nespadá na zem.

    Výbava: športový kruh, lano, ilustrácia mesiaca, ilustrácia zážitku.

    Pohyb: priviažte jeden koniec lana o krúžok a druhý držte v ruke. Prsteň je mesiac a dieťa je zem. Požiadajte dieťa, aby odskrutkovalo krúžok pri lane. Lano zabraňuje odleteniu krúžku. Lano je sila gravitácie. Len čo sa mesiac prestane otáčať, takže okamžite ho gravitačná sila pristane, stiahnite ho k zemi.

    Záver: celé tajomstvo je v pohybe

    Nezabudnite, že tento zákon si nakreslite na svoje karty.

    Vedci si už dávno všimli, že na oblohe sú objekty, ktoré sa pohybujú, blúdia. Tieto objekty pomenovali planéty. Planéty sú nám bližšie ako iné hviezdy. A rovnako ako naša Zem sa točia okolo nej. Všetky planéty a je ich 8, ktoré sa otáčajú okolo Slnka, tvoria slnečnú sústavu. Ortuť je planéta najbližšia k slnku. Venuša sa javí ako striebristo lesklá guľa. Ráno je dobre viditeľná. Preto sa nazýva ranná hviezda.

    Ak na nočnej oblohe uvidíte červenkastú bodku, ktorá na vás tak trochu žmurká, vedzte, že toto je planéta Mars. Najbližší sused Zeme. Mars má málo kyslíka a najvyššie hory.

    Jupiter je najväčšou planétou v slnečnej sústave. Jupiter, Saturn, Urán, Neptún sú zložené z kondenzovaných plynov. Saturn má veľa mesiacov a veľa mesiacov. Je ich toľko, že vyzerajú ako prstence z kameňov a kozmický prach. Urán je jedinečná planéta slnečnej sústavy. Jeho zvláštnosťou je, že sa točí okolo Slnka nie ako všetci ostatní, ale „leží na boku“. Urán má tiež prstene, aj keď je horšie ich vidieť. Neptún je poslednou planétou v slnečnej sústave. Pluto je vylúčené z planéty.

    Pozerajte sa na obrázok slnečnej sústavy. Prečo sa všetky planéty slnečnej sústavy pohybujú striktne na svojej obežnej dráhe? Čo ich tam drží? (Predpoklady detí)

    Poďme skontrolovať vaše predpoklady a uskutočniť ďalší experiment.

    Pokus č. 5 „Slnečná sústava“

    Účel: vysvetliť deťom, prečo sa všetky planéty otáčajú okolo Slnka.

    Výbava: tyčinka s LED na konci, 9 guličiek na vláknach rôznych dĺžok pripevnených k disku, ilustrácia štruktúry slnečnej sústavy.

    Pohyb: predstavte si, že tyčinka s diskom je slnko a guľky sú planéty. Otočíme palicu - všetky planéty lietajú v kruhu, ak je jej rotácia zastavená skôr, ako sa planéty zastavia. Čo pomáha slnku držať sa na celej slnečnej sústave? (pohyb, rotácia pomáha slnku)

    Záver: ak sa Slnko nepohybuje a neotáča, potom ho planéty nebudú priťahovať. Nebude existovať žiadna príťažlivosť, ktorá by bránila planétam vstúpiť z ich obežných dráh.

    Nezabudnite, že tento zákon si nakreslite na svoje karty.

    Pozerajte sa na obrázok slnečnej sústavy. Čo myslíte, na ktorých planétach bude horúcejšie? (Na tých bližšie k slnku.) Prečo? Poďme skontrolovať váš predpoklad.

    Zážitok číslo 6 „Teplé a studené“

    Účel: skontrolovať, ako teplota na planéte závisí od vzdialenosti od slnka.

    Výbava: stolová lampa, meter s teplomermi, na teplomeroch sú značky nastavené nasledovne: čierna - 18, modrá - 25, červená - 35.

    Zdvih: Predstavme si, že lampou je Slnko. Teplomery sú inštalované tam, kde sú umiestnené vonkajšie planéty. Poďme sa pozrieť na to, ako slnečné lúče ovplyvňujú teploty planét. Zapneme lampu. Učiteľ oznámi počet stupňov.

    A čo planetárne teploty? (menej zďaleka, viac z blízka)

    Čo určuje teplotu na planétach? (od toho, ako ďaleko je planéta od Slnka)

    Čo sa stane s lúčmi slnka, keď sa dostanú na vzdialenú planétu?)

    Nezabudnite, že tento zákon si nakreslite na svoje karty.

    Poznámka. Počas čakania na výsledky experimentu môžete stráviť fyzickú minútu.

    Sme reťaz jeden za druhým

    Kráčame ruka v ruke. (Kráčajú v reťazi, pravé rameno vpred, držia sa za ruky)

    Otáča sa vo vnútri kruhu

    Pomaly zatvorte krúžok. (Zastav sa, utvor kruh, držiac sa za ruky)

    Tu je prsteň, to znamená kruh. (Rovné ruky sú zdvihnuté hore).

    Naše ruky zdvihnuté

    Zrazu sa z nich stali lúče. (Natiahnite sa až po prsty na nohách).

    Zatvorili sme, otočili (Dajte ruky dole, vykročte, otočte sa.)

    Čas! A zmenil sa na slnko. (Ruky hore - natiahnite sa na prsty na nohách).

    Aby ste nás lepšie videli,

    Jeden - sadol si, dva - sadol si. (Ruky vpred, dvakrát v podrepe).

    V diaľke sa teraz rúti kométa (Rovné ruky sa dvíhajú, spájajúc dlane)

    Priamo vo hviezdnom tichu, ruky do pästi nad hlavou. Stretch na špičkách).

    A otočenie hviezdy, (Rovné ruky nad hlavou - roztiahnite prsty).

    V tme jasne žiari. (Vykonajte pohyby „baterky“ rukami).

    Môžeme urobiť vlajku (Striedavé pohyby s rovnými rukami hore a dole pred nami).

    Môžeme - trojuholník (Spojte dlane s trojuholníkom pred sebou).

    Je to všetko jednoduché a jednoduché (mávnite pred sebou pravou rukou)

    Predškolák urobí.

    Spodný riadok. Koľko záhad vesmíru sme sa s vami dnes pokúsili vyriešiť? A koľko ďalších vesmírnych záhad a zákonov zostalo nevyriešených!

    Chlapci, pozrime sa na vaše karty a spomenieme si, aké tajomstvá vesmíru sme sa dnes snažili vyriešiť?

    Ktorý zákon ťa prekvapil?

    Ktorý zákon bol pre vás najzaujímavejší?

    Čo nové vo vesmíre vám pomohli naučiť sa naše experimenty?


    Pokusy na tému „Vesmír“

    Zážitok číslo 1 „Vytvorenie mraku“.

    Cieľ:

    - oboznámiť deti s procesom tvorby oblakov, dažďov.

    Vybavenie:trojlitrová nádoba, horúca voda, kocky ľadu.

    Nalejte do 3 litrového pohára horúca voda (asi 2,5 cm.). Na plech položte niekoľko kociek ľadu a položte ich na dózu. Vzduch vo vnútri plechovky, ktorý stúpa nahor, sa začne ochladzovať. Vodná para v ňom obsiahnutá bude kondenzovať a vytvárať oblaky.

    Tento experiment simuluje tvorbu oblakov, keď sa ochladí teplý vzduch. Odkiaľ prichádza dážď? Ukazuje sa, že kvapky, zohriate na zemi, stúpajú nahor. Tam prechladnú a schúlia sa k sebe a vytvoria oblaky. Keď sa stretnú spolu, zväčšia sa, zhustnú a padajú na zem v podobe dažďa.

    Pokus č. 2 „Slnečná sústava“.

    Cieľ:

    Vysvetlite deťom. Prečo sa všetky planéty otáčajú okolo Slnka.

    Vybavenie: žltá drevená palica, nite, 9 guličiek.

    Predstavte si, že žltou tyčou je Slnko a 9 gúľ na šnúrkach sú planéty

    Otočíme palicu, všetky planéty lietajú v kruhu, ak to zastavíte, potom sa planéty zastavia. Čo pomáha Slnku udržať celú slnečnú sústavu? ..

    Večný pohyb pomáha slnku.

    Máte pravdu, ak sa Slnko nebude hýbať, celý systém sa rozpadne a tento večný pohyb nebude fungovať.

    Pokus č. 3 „Slnko a Zem“.

    Cieľ:

    Vysvetlite deťom pomer veľkostí Slnka a Zeme

    Vybavenie: veľká guľa a korálka.

    Rozmery našej milovanej hviezdy sú v porovnaní s inými hviezdami malé, ale podľa pozemských štandardov obrovské. Priemer slnka je viac ako 1 milión kilometrov. Súhlaste, aj pre nás, dospelých, je ťažké si také rozmery predstaviť a pochopiť. "Predstavte si, že keby sa naša slnečná sústava zmenšila tak, že sa Slnko stalo veľkosťou tejto gule, potom by sa Zem spolu so všetkými mestami a krajinami, horami, riekami a oceánmi zmenila na veľkosť tejto guľôčky."

    Zážitok č. 4 „Deň a noc“.

    Cieľ:

    - vysvetlite deťom, prečo je deň a noc.

    Vybavenie: baterka, glóbus.

    Najlepším spôsobom, ako to urobiť, je vymodelovať slnečnú sústavu! ... Potrebujú len dve veci - zemeguľu a obyčajnú baterku. Zapnite baterku v zatemnenej skupinovej miestnosti a namierte ju na glóbus blízko vášho mesta. Vysvetlite deťom: „Pozri; baterka je Slnko, svieti na Zemi. Tam, kde je svetlo, už nastal deň. Poďme to ešte trochu otočiť - teraz už len svieti na naše mesto. Tam, kde slnečné lúče nedosahujú, máme noc. Opýtajte sa detí, o čom si myslia, že sa deje, keď je hranica medzi svetlom a tmou rozmazaná. Som si istý, že každé dieťa uhádne, že je ráno alebo večer

    Zážitok číslo 7 „Kto vynašiel leto?“

    Cieľ:

    - vysvetlite deťom, prečo je zima a leto.

    Vybavenie: baterka, glóbus.

    Pozrime sa opäť na náš model. Teraz budeme pohybovať planétou okolo „slnka“ a pozorovať, čo sa stane s osvetlením. Vďaka tomu, že slnko osvetľuje povrch Zeme rôznymi spôsobmi, sa menia ročné obdobia. Ak je na severnej pologuli leto, potom na južnej naopak zima. Povedzte nám, že Zeme trvá celý rok, kým obehne okolo Slnka. Ukážte deťom, kde na svete žijete. Môžete tam dokonca nalepiť malého papierového človeka alebo fotografiu dieťaťa. Pohnite zemeguľou a pokúste sa s deťmi určiť, aké ročné obdobie bude v tom okamihu. A nezabudnite upozorniť mladých astronómov, že po každej polovici revolúcie Zeme okolo Slnka menia polárne dni a noci miesta.

    Zážitok č. 5 „Zatmenie Slnka“.

    Cieľ:

    - vysvetlite deťom, prečo dochádza k zatmeniu slnka.

    Vybavenie: baterka, glóbus.

    Mnoho javov, ktoré sa dejú okolo nás, možno vysvetliť aj veľmi malému dieťaťu jednoducho a jasne. A toto treba urobiť! Zatmenia slnka v našich zemepisných šírkach sú veľmi zriedkavé, ale to neznamená, že by sme mali takýto jav obísť!

    Najzaujímavejšie je, že Slnko nie je čierne, ako si niektorí myslia. Pozorovaním zatmenia cez dymové sklo sa všetci pozeráme na ten istý Mesiac, ktorý je priamo oproti Slnku. Áno ... neznie to jasne. Pomôžu nám jednoduché nástroje po ruke.

    Vezmite veľkú guľu (to bude samozrejme mesiac). A tentokrát sa z našej baterky stane Slnko. Celý zážitok spočíva v držaní lopty pred zdrojom svetla - tu je čierne slnko ... Aké jednoduché to dopadne.

    Zážitok číslo 6 „Ďaleko - blízko.“

    Cieľ:

    Zistite, ako vzdialenosť od Slnka ovplyvňuje teplotu vzduchu.

    Vybavenie: dva teplomery, stolová lampa, dlhé pravítko (meter).

    PROCES:

    Vezmite pravítko a jeden teplomer umiestnite na značku 10 cm a druhý na značku 100 cm.

    Umiestnite stolovú lampu na nulovú čiaru pravítka.

    Zapnite lampu. Po 10 minútach sa zaznamená hodnota oboch teplomerov.

    VÝSLEDKY: Blízky teplomer ukazuje vyššiu teplotu.

    PREČO? Teplomer bližšie k žiarovke prijíma viac energie, a preto sa viac zahrieva. Čím ďalej sa svetlo šíri z lampy, tým viac sa jej lúče rozchádzajú a už nemôžu silne ohrievať vzdialený teplomer. To isté sa deje s planétami. Ortuť - planéta najbližšia k Slnku - prijíma najviac energie. Vzdialenejšie planéty od Slnka dostávajú menej energie a ich atmosféry sú chladnejšie. Ortuť je oveľa horúcejšia ako Pluto, ktoré je veľmi ďaleko od Slnka. Pokiaľ ide o teplotu atmosféry planéty, je ovplyvnená ďalšími faktormi, ako je jej hustota a zloženie.

    Vyskúšajte č. 7 „Priestor v banke“.

    Spôsob vykonania práce:

    1) vezmeme pripravenú nádobu a do nej vložíme vatu

    2) nalejte trblietky do nádoby

    3) nalejte fľašu glycerínu do nádoby

    4) zrieďte potravinárske farbivo a všetko nalejte do nádoby

    5) doplňte 6) ak je to v nádobe, potom všetko zatvorte viečkom a zalepte lepidlom alebo plastelínovou vodou

    Vesmírna téma

    Zážitok číslo 1 „Vytvorenie mraku“.

    Cieľ:

    - oboznámiť deti s procesom tvorby oblakov, dažďov.

    Vybavenie: trojlitrová nádoba, horúca voda, kocky ľadu.

    Nalejte do 3-litrovej plechovky s horúcou vodou (asi 2,5 cm). Na plech položte niekoľko kociek ľadu a položte ich na dózu. Vzduch vo vnútri plechovky, ktorý stúpa nahor, sa začne ochladzovať. Vodná para v ňom obsiahnutá bude kondenzovať a vytvárať oblaky.

    Tento experiment simuluje tvorbu oblakov, keď sa ochladí teplý vzduch. Odkiaľ prichádza dážď? Ukazuje sa, že kvapky, zohriate na zemi, stúpajú nahor. Tam prechladnú a schúlia sa k sebe a vytvoria oblaky. Keď sa stretnú spolu, zväčšia sa, zhustnú a padajú na zem v podobe dažďa.

    Skúsenosť č. 2 „Koncept elektrických nábojov“.

    Cieľ:

    - oboznámiť deti s tým, že všetky predmety majú elektrický náboj.

    Vybavenie: balón, kúsok vlnenej látky.

    Nafúknite malý balónik. Guličku si vtierajte do vlny alebo kožušiny, a ešte lepšie do vlasov, a uvidíte, ako sa gulička začne držať doslova na všetkých predmetoch v miestnosti: na skrini, na stene a hlavne na dieťati.

    Je to spôsobené tým, že všetky objekty majú určitý elektrický náboj. V dôsledku kontaktu medzi dvoma rôznymi materiálmi sa oddelia elektrické výboje.

    Pokus č. 3 „Slnečná sústava“.

    Cieľ:

    Vysvetlite deťom. Prečo sa všetky planéty otáčajú okolo Slnka.

    Vybavenie: žltá drevená palica, nite, 9 guličiek.

    Predstavte si, že žltou tyčou je Slnko a 9 gúľ na šnúrkach sú planéty

    Otočíme palicu, všetky planéty lietajú v kruhu, ak to zastavíte, potom sa planéty zastavia. Čo pomáha Slnku udržať celú slnečnú sústavu? ..

    Večný pohyb pomáha slnku.

    Máte pravdu, ak sa Slnko nehýbe, celý systém sa rozpadne a tento večný pohyb nebude fungovať.

    Zážitok č. 4 „Slnko a Zem“.

    Cieľ:

    Vysvetlite deťom pomer veľkostí Slnka a Zeme

    Vybavenie: veľká guľa a korálka.

    Rozmery našej milovanej hviezdy sú v porovnaní s inými hviezdami malé, ale podľa pozemských štandardov obrovské. Priemer slnka je viac ako 1 milión kilometrov. Súhlaste, aj pre nás, dospelých, je ťažké si predstaviť a pochopiť také rozmery. "Predstavte si, že keby sa naša slnečná sústava zmenšila tak, že sa Slnko stalo veľkosťou tejto gule, potom by sa Zem spolu so všetkými mestami a krajinami, horami, riekami a oceánmi zmenila na veľkosť tejto guľôčky."

    Zážitok č. 5 „Deň a noc“.

    Cieľ:

    Najlepším spôsobom, ako to urobiť, je vymodelovať slnečnú sústavu! ... Potrebujú len dve veci - zemeguľu a obyčajnú baterku. Zapnite baterku v zatemnenej skupinovej miestnosti a namierte ju na glóbus blízko vášho mesta. Vysvetlite deťom: „Pozri; baterka je Slnko, svieti na Zemi. Tam, kde je svetlo, už nastal deň. Poďme to ešte trochu otočiť - teraz už len svieti na naše mesto. Tam, kde slnečné lúče nedosahujú, máme noc. Opýtajte sa detí, čo si myslia, že sa deje, keď je hranica medzi svetlom a tmou rozmazaná. Som si istý, že každé dieťa uhádne, že je ráno alebo večer

    Zážitok č. 6 „Deň a noc č. 2“

    Cieľ: - vysvetlite deťom, prečo je deň a noc.

    Výbava: baterka, glóbus.

    vytvoríme model rotácie Zeme okolo jej osi a Slnka. Potrebujeme na to zemeguľu a baterku. Povedzte deťom, že vo vesmíre sa nič nezastaví. Planéty a hviezdy sa pohybujú po svojej vlastnej, prísne stanovenej ceste. Naša Zem sa otáča okolo svojej osi a je ľahké to demonštrovať pomocou zemegule. Na strane zemegule, ktorá smeruje k slnku (v našom prípade lampy), je deň, na opačnej strane noc. Zemská os nie je rovná, ale je naklonená pod určitým uhlom (je to zreteľne viditeľné aj na planéte). Preto existuje polárny deň a polárna noc. Nechajte chlapcov, aby sa sami presvedčili, že bez ohľadu na to, ako otočí zemeguľu, jeden z pólov bude neustále osvetlený a druhý, naopak, zatemnený. Povedzte deťom o zvláštnostiach polárneho dňa a noci a o tom, ako ľudia žijú v polárnom kruhu.

    Zážitok číslo 7 „Kto vynašiel leto?“

    Cieľ:

    - vysvetlite deťom, prečo je zima a leto.

    Výbava: baterka, glóbus.

    Pozrime sa opäť na náš model. Teraz budeme pohybovať planétou okolo „slnka“ a pozorovať, čo sa stane

    osvetlenie. Vďaka tomu, že slnko osvetľuje zemský povrch rôznymi spôsobmi, sa menia ročné obdobia. Ak je na severnej pologuli leto, potom na južnej naopak zima. Povedzte nám, že Zeme trvá celý rok, kým obehne okolo Slnka. Ukážte deťom, kde na svete žijete. Môžete tam dokonca nalepiť malého papierového človeka alebo fotografiu dieťaťa. Pohybujte zemeguľou a skúste to s deťmi

    určiť, ktorá sezóna bude v tomto okamihu. A nezabudnite upozorniť mladých astronómov, že po každej polovici revolúcie Zeme okolo Slnka menia polárne dni a noci miesta.

    Zažite # 8 „Zatmenie slnka“.

    Cieľ:

    - vysvetlite deťom, prečo dochádza k zatmeniu slnka.

    Výbava: baterka, glóbus.

    Mnoho javov, ktoré sa vyskytujú okolo nás, sa dá vysvetliť jednoducho a jasne aj veľmi malému dieťaťu. A toto treba urobiť! Zatmenia slnka v našich zemepisných šírkach sú veľmi zriedkavé, ale to neznamená, že by sme mali takýto jav obísť!

    Najzaujímavejšie je, že Slnko nie je čierne, ako si niektorí myslia. Pozorovaním zatmenia cez dymové sklo sa všetci pozeráme na ten istý Mesiac, ktorý je priamo oproti Slnku. Áno ... neznie to jasne. Pomôžu nám jednoduché improvizované prostriedky.

    Vezmite veľkú guľu (bude to prirodzene Mesiac). A tentokrát sa z našej baterky stane Slnko. Celý zážitok spočíva v držaní lopty pred zdrojom svetla - tu je čierne slnko ... Aké jednoduché to dopadne.

    Zážitok číslo 9 „Voda v skafandri.“

    Cieľ:

    Zistite, čo sa stane s vodou v uzavretom priestore, napríklad v skafandri.

    Vybavenie: dóza s vekom.

    Nalejte do nádoby vodu - len toľko, aby zakryla dno.

    Zatvorte nádobu vekom.

    Nádobu umiestnite na dve hodiny na priame slnečné svetlo.

    VÝSLEDKY: Kvapalina sa hromadí na vnútornej strane plechovky.

    PREČO? Teplo zo slnka spôsobuje odparovanie vody (premena z kvapaliny na plyn). Úderom na chladný povrch plechovky plyn kondenzuje (mení sa z plynu na kvapalinu). Cez póry kože vylučujú ľudia slanú tekutinu zvanú pot. Odparujúci sa pot, ako aj vodné pary uvoľňované ľuďmi pri dýchaní, po chvíli kondenzujú na rôznych častiach skafandru - rovnako ako voda v plechovke - zatiaľ čo interiér skafander nezmokne. Aby sa tomu zabránilo, bola k jednej časti obleku pripevnená trubica, cez ktorú vstupuje suchý vzduch. Vlhký vzduch a prebytočné teplo generované ľudským telom sa vylučuje cez inú trubicu v inej časti obleku. Cirkulácia vzduchu udržuje oblek v chladnom a suchom vnútri.

    Pokus č. 10 „Rotácia Mesiaca“.

    Cieľ:

    Ukážte, že mesiac sa otáča okolo svojej osi.

    Vybavenie: dva listy papiera, lepiaca páska, fixka.

    PROCES: Do stredu jedného kusu papiera nakreslite kruh.

    Do kruhu napíšte slovo „Zem“ a list položte na podlahu.

    Plsteným perom nakreslite na ďalší list veľký kríž a prilepte ho lepiacou páskou na stenu.

    Postavte sa blízko listu s nápisom „Zem“, ktorý leží na podlahe, a zároveň stojte čelom k druhému listu papiera, kde je nakreslený kríž.

    Prejdite okolo „Zeme“ a pokračujte tvárou v tvár krížu.

    Postavte sa tvárou k Zemi.

    Choďte okolo „Zeme“ a zostaňte otočená k nej.

    VÝSLEDKY: Keď ste prechádzali okolo „Zeme“ a zároveň ste zostali otočený ku krížu visiacemu na stene, ukázalo sa, že rôzne časti vášho tela sú otočené smerom k „Zemi“. Keď ste išli okolo „Zeme“ a zostali ste otočení k nej, neustále ste k nej smerovali iba prednou časťou tela.

    PREČO? Pri pohybe okolo „Zeme“ ste museli postupne otáčať svoje telo. A tiež Mesiac, pretože vždy smeruje k Zemi rovnakou stranou, je potrebné sa postupne otáčať okolo svojej osi, keď sa pohybuje na obežnej dráhe okolo Zeme. Keďže Mesiac urobí okolo Zeme jednu revolúciu za 28 dní, potom jeho rotácia okolo svojej osi trvá rovnako dlho.

    Zážitok č. 11 „Modré nebo“.

    Cieľ:

    Stanovte, prečo sa Zemi hovorí modrá planéta.

    Vybavenie: sklo, mlieko, lyžička, pipeta, baterka.

    PROCES: Naplňte pohár vodou. Pridajte kvapku mlieka do vody a premiešajte. Zatemnite miestnosť a umiestnite baterku tak, aby svetlo z nej prechádzalo stredom pohára s vodou. Vráťte baterku do pôvodnej polohy.

    VÝSLEDKY: Lúč svetla prechádza iba čistou vodou a voda zriedená mliekom má modrošedý odtieň.

    PREČO? Vlny, ktoré tvoria biele svetlo, majú rôznu dĺžku v závislosti od farby. Častice mlieka sa uvoľňujú a rozptyľujú krátke modré vlny, vďaka čomu vyzerá voda modrasto. Molekuly dusíka a kyslíka v zemskej atmosfére, podobne ako mliečne častice, sú dosť malé na to, aby emitovali aj modré vlny zo slnečného žiarenia a rozptýlili ich po celej atmosfére. Vďaka tomu sa obloha od Zeme javí ako modrá a Zem od vesmíru sa javí ako modrá. Farba vody v pohári je bledá a nie čisto modrá, pretože veľké častice mlieka odrážajú a rozptyľujú nielen modrú farbu. To isté sa deje s atmosférou, keď sa v nej hromadí veľké množstvo prachu alebo vodných pár. Čím je vzduch čistejší a suchší, tým je obloha modrejšia, pretože modré vlny sa rozptyľujú najviac.

    Zážitok číslo 12 „Ďaleko - blízko“.

    Cieľ:

    Zistite, ako vzdialenosť od Slnka ovplyvňuje teplotu vzduchu.

    Vybavenie: dva teplomery, stolová lampa, dlhé pravítko (meter).

    PROCES: Vezmite pravítko a jeden teplomer umiestnite na značku 10 cm a druhý na značku 100 cm.

    Umiestnite stolovú lampu na nulovú čiaru pravítka.

    Zapnite lampu. Po 10 minútach sa zaznamená hodnota oboch teplomerov.

    VÝSLEDKY: Blízky teplomer ukazuje vyššiu teplotu.

    PREČO? Teplomer bližšie k žiarovke prijíma viac energie, a preto sa viac zahrieva. Čím ďalej sa svetlo z lampy šíri, tým viac sa jej lúče rozchádzajú a už nemôžu silne ohrievať vzdialený teplomer. To isté sa deje s planétami. Ortuť - planéta najbližšia k Slnku - prijíma najviac energie. Planéty ďalej od Slnka dostávajú menej energie a majú chladnejšiu atmosféru. Ortuť je oveľa horúcejšia ako Pluto, ktoré je veľmi ďaleko od Slnka. Pokiaľ ide o teplotu atmosféry planéty, je ovplyvnená ďalšími faktormi, ako je jej hustota a zloženie.

    Zážitok číslo 13 „Je to ďaleko na Mesiac?“

    cieľ

    Naučte sa, ako môžete merať vzdialenosť k Mesiacu.

    Vybavenie: dve ploché zrkadlá, lepiaca páska, stôl, kúsok papiera zo zošita, baterka.

    PROCES: UPOZORNENIE: Pokus by sa mal uskutočniť v miestnosti, ktorá môže byť tmavá.

    Zrkadlá zalepte lepiacou páskou tak, aby sa otvárali a zatvárali ako kniha. Umiestnite zrkadlá na stôl.

    Prilepte si kúsok papiera na hruď. Baterku postavte na stôl tak, aby svetlo dopadalo pod určitým uhlom na jedno zo zrkadiel.

    Druhé zrkadlo umiestnite tak, aby odrážalo svetlo na kúsok papiera na vašej hrudi.

    VÝSLEDKY: Na papieri sa objaví svetelný kruh.

    PREČO? Svetlo sa najskôr odrážalo jedným zrkadlom na druhé a potom na papierovú obrazovku. Retroreflektor ponechaný na Mesiaci je tvorený zrkadlami podobnými zrkadlám, ktoré sme použili v tomto experimente. Po zmeraní času, počas ktorého sa laserový lúč vysielaný zo Zeme odrážal v retroreflektore nainštalovanom na Mesiaci a vrátil sa späť na Zem, vypočítali vedci vzdialenosť zo Zeme na Mesiac.

    Skúsenosť číslo 14 „Vzdialená žiara“.

    Cieľ:

    Zistite, prečo Jupiterov prsteň žiari.

    Vybavenie : baterka, mastenec v plastovom obale s otvormi.

    PROCES: Zatemnite miestnosť a umiestnite baterku na okraj stola.

    Udržujte otvorenú nádobu s mastencom pod lúčom svetla.

    Nádobu prudko stlačte.

    VÝSLEDKY: Svetelný lúč je sotva viditeľný, kým na neho nezasiahne prášok. Rozptýlený prášok mastenca začne svietiť a je vidieť cestu svetla.

    PREČO? Svetlo nie je možné vidieť, kým sa neodrazí

    z ničoho a nedostane sa ti do očí. Častice mastenca sa správajú rovnako ako malé častice, ktoré tvoria Jupiterov prstenec: odrážajú svetlo. Jupiterov prstenec sa nachádza päťdesiattisíc kilometrov od oblačnosti planéty. Predpokladá sa, že tieto prstene sú zložené z hmoty, ktorá sa tam dostala z Io, najbližšieho zo štyroch veľkých mesiacov Jupitera. Io je jediný satelit, ktorý poznáme, s aktívnymi sopkami. Je možné, že Jupiterov prstenec vznikol zo sopečného popola.

    Zážitok č. 15 „Denné hviezdy“.

    Cieľ:

    Ukážte, že hviezdy neustále svietia.

    Vybavenie : dierovač, lepenka vo veľkosti pohľadnice, biela obálka, baterka.

    PROCES: Do lepenky dierujte niekoľko otvorov.

    Vložte lepenku do obálky. V dobre osvetlenej miestnosti vezmite obálku s kusom lepenky v jednej ruke a baterkou v druhej. Zapnite baterku a od 5 cm ju posvieťte na stranu obálky otočenú k vám a potom na druhú stranu.

    VÝSLEDKY: Otvory v kartóne nie sú viditeľné cez obálku, keď svietite baterkou na stranu obálky otočenú k vám, ale sú zreteľne viditeľné, keď svetlo z baterky smeruje priamo na vás z druhej strany obálky.

    PREČO? V osvetlenej miestnosti svetlo prechádza otvormi v kartóne bez ohľadu na to, kde je rozsvietená baterka, ale viditeľné sa stanú až vtedy, keď otvor vďaka svetlu, ktoré ním prechádza, začne vystupovať na tmavšom pozadí. To isté sa deje s hviezdami. Cez deň tiež svietia, ale obloha je vďaka slnečnému žiareniu taká jasná, že dochádza k zatieneniu svetla hviezd. Najlepšie je pozerať sa na hviezdy za bezmesačných nocí a ďaleko od svetiel miest.

    Zážitok číslo 16 „Za horizontom“.

    Cieľ:

    Stanovte si, prečo je možné vidieť slnko skôr, ako vyjde nad horizont

    Vybavenie : čistá litrová sklenená dóza s vekom, stolom, pravítkom, knihami, plastelínou.

    PROCES: Naplňte nádobu vodou, kým nepretečie. Nádobu pevne uzavrite viečkom. Položte nádobu na stôl 30 cm od okraja stola. Knihy preložte pred dózu tak, aby bola viditeľná iba štvrtina dózy. Z plastelíny vytvarujte guľku veľkosti vlašského orecha. Guľu položte na stôl vzdialený 10 cm od plechovky. Kľaknite si pred knihy. Pozerajte sa cez pohár vody a pozerajte sa cez vrch kníh. Ak nevidíte plastelínovú guľu, pohnite ňou.

    Zostaňte v rovnakej polohe a vyberte plechovku zo svojho zorného poľa.

    VÝSLEDKY:

    Guľu môžete vidieť iba cez pohár vody.

    PREČO?

    Nádoba s vodou vám umožní vidieť loptu za hromadou kníh. Všetko, na čo sa pozriete, je viditeľné iba preto, že svetlo vyžarované z tohto objektu sa dostane do vašich očí. Svetlo odrazené od plastelínovej gule prechádza cez téglik s vodou a láme sa v ňom. Svetlo vychádzajúce z nebeských telies cestuje zemskou atmosférou (stovky kilometrov vzduchu obklopujúceho Zem) skôr, ako sa k nám dostane. Zemská atmosféra láme toto svetlo rovnako ako plechovka s vodou. Vďaka lomu svetla je možné Slnko vidieť niekoľko minút pred tým, ako vyjde nad horizont, ako aj istý čas po západe slnka.

    O TOM pokus číslo 17 „Zatmenie a koruna“.

    Cieľ:

    Ukážte, ako Mesiac pomáha pozorovať slnečnú korónu.

    Vybavenie : stolová lampa, špendlík, kúsok nie veľmi hrubého kartónu.

    PROCES: Špendlíkom vystrčíte dieru do lepenky. Dieru mierne dierujte, aby ste cez ňu videli. Zapnite lampu. Zatvorte pravé oko. Prineste kartón k ľavému oku. Pozerajte sa cez otvor na zapnutú lampu.

    VÝSLEDKY: Pri pohľade cez otvor môžete čítať nápis na žiarovke.

    PREČO? Kartón blokuje väčšinu svetla vychádzajúceho z lampy a umožňuje vidieť nápis. Počas zatmenia Slnka Mesiac zakrýva jasné slnečné svetlo a poskytuje príležitosť študovať menej jasný vonkajší plášť - slnečnú korónu.

    Zažite číslo 18 „Hviezdne prstene“.

    Cieľ:

    Zistite, prečo sa hviezdy pohybujú v kruhoch.

    Vybavenie : nožnice, pravítko, biela krieda, ceruzka, lepiaca páska, čierny papier.

    PROCES: Vystrihnite z papiera kruh 15 cm. Na čierny kruh nakreslite náhodne kriedou 10 malých bodiek. Napichnite kruh s ceruzkou na stred a nechajte ho tam, zaistite ho zospodu lepiacou páskou. Držte ceruzku medzi dlaňami a rýchlo ju krútte.

    VÝSLEDKY: Na rotujúcom papierovom kruhu sa objavia svetelné krúžky.

    PREČO? Naša vízia si istý čas zachováva obraz bielych bodiek. Vďaka rotácii kruhu sa ich jednotlivé obrázky spájajú do svetelných krúžkov. To sa stane, keď astronómovia fotografujú hviezdy na mnoho hodín expozície. Svetlo hviezd zanecháva na fotografickej doske dlhú kruhovú stopu, akoby sa hviezdy pohybovali v kruhu. V skutočnosti sa pohybuje samotná Zem a hviezdy voči nej stoja. Aj keď sa nám zdá, že sa hviezdy pohybujú, fotografická doska sa pohybuje spolu so Zemou rotujúcou okolo svojej osi.

    Zažite číslo 19 „Hviezdne hodiny“.

    Cieľ:

    Zistite, prečo hviezdy krúžia na nočnej oblohe.

    Vybavenie : dáždnik tmavej farby, biela krieda.

    PROCES: Kriedou nakreslite na jeden zo segmentov vnútornej časti dáždnika súhvezdie Veľká medvedica. Zdvihnite dáždnik nad hlavu. Dáždnikom pomaly otáčajte proti smeru hodinových ručičiek.

    VÝSLEDKY: Stred dáždnika zostáva na jednom mieste, zatiaľ čo hviezdy sa pohybujú okolo.

    PREČO? Hviezdy v súhvezdí Veľkej medvedice zjavne pohybujú okolo jednej centrálnej hviezdy - Polaris - ako ručičky na hodinách. Jedna revolúcia trvá jeden deň - 24 hodín. Vidíme rotáciu hviezdnej oblohy, ale zdá sa nám to iba preto, lebo v skutočnosti rotuje naša Zem, a nie hviezdy okolo nej. Urobí jednu revolúciu okolo svojej osi za 24 hodín. Os rotácie Zeme smeruje k severnej hviezde, a preto sa nám zdá, že sa okolo nej otáčajú hviezdy.